Ses ile sessizlik?

Başlatan triyak, 26 Ocak 2013, 02:26:41

triyak

Gürültülü bir ortamda sesi mikrofon ile kaydedip, sesi tersleyip geri aynı ortama hoparlör ile eşzamanlı olarak verilirse ordamda sessizlik olurmu? Veya böyle bişey mümkünmüdür?

z

Bahsettiğiniz işleme "active noise cancellation" deniyor.

http://en.wikipedia.org/wiki/Active_noise_control

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

RaMu

http://www.pckoloji.com/nasil-calisir-gurultu-onleyici-kulakliklar/  Aynen dediğiniz yapılıyor, zamanında daha ayrıntılı bilgi bulmuştum fakat şimdilik bu linki bulabildim aklıma gelirse asıl adını yazarım fakat Türkçe olarak gürültü önleyici kulaklık diye geçiyor. Fizikte girişim kırınım gibi konularda anlatılan bahsetmiş olduğunuz yöntem kullanılarak yapılıyor detaylı açıklama linkte yapılmış ama ben henüz hobi proje olarak yapılmış bir örnek görmedim, birkaç denesek yapabiliriz zor birşey değil.
  Ben mesajı yazarken zaten asıl cevap gelmiş.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

fractal

sin(pi-a)-sina=0 trigonometrik ifadesinde 1.ses sin(pi-a)şeklinde modüle edilirse ikince ses sina şeklinde modüle edilip farkları alınırsa sessislikmi oluşur?buda aynı eşymidir?
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

HexfeT

Cep telefonlarında ve kulaklıklarda bu yöntem kullanılıyor fakat mekan için işe yarayacağını sanmıyorum, hele ki basit bir hoparlör ile imkansız. Mekan içinde farklı yönlerden gelip farklı noktalara farklı etki eden sesleri tek bir kaynaktan çıkan tersi ile sönümlemek mümkün olamaz bence. Mekanın her bir noktası için farklı bir durum söz konusu çünkü.

Bir ara araçlar için mekanik titreşim ile içeri taşınan gürültüyü bastırma üzerine bir şeyler okumuştum. Araç şasesi dinlenip aksi yönde titreşim uygulanması söz konusuydu yanlış hatırlamıyorsam.

muratdu

Yıllar önce bir dizi vardı. Helikopter, sessiz uçabiliryordu. Karaşimşek dizisi zamanında...  :) Gerilere gittim...

z

Alıntı Yapsin(pi-a)-sina=0 trigonometrik ifadesinde 1.ses sin(pi-a)şeklinde modüle edilirse ikince ses sina şeklinde modüle edilip farkları alınırsa sessislikmi oluşur?buda aynı eşymidir?

Temeli sin(x)+sin(-x) olsa da kolay bir iş değil ancak digital sinyal işleme teknikleri ile yapılabilir.

Ortamdaki gürültü mikrofona ulaştığında ses aslında çok daha önce yola çıkmış ve yol katettikten sonra mikrofana ulaşmıştır. Bu esnada ortamda ilerlemeye devam etmektedir.

Detayını bilmiyorum ama;

Siz mikrofondan aldığınız sesin fazını tersleyip hoparlöre verdiğinizde hoparlorden cıkan sesin havada ilerleyen gürültüyü yok etmesi için ona yetişmesi gerekirki bu mümkün değil.

İşin zorluğu burada. Bu nedenle analog teknikler işe yaramaz.

Mucit23

Bu konuyu merak etmeye başladım.

Alıntı YapSiz mikrofondan aldığınız sesin fazını tersleyip hoparlöre verdiğinizde hoparlorden cıkan sesin havada ilerleyen gürültüyü yok etmesi için ona yetişmesi gerekirki bu mümkün değil.

Hocam bu durumu kapalı ortamlar için tartışırsak durum nasıl değişir. Sonuçta ses bir dalga dır. Kapalı odanın duvarlarından yansıyıp oda içerisinde sürekli dolaşabilir.

Bu durumda diyelimki  kaynaktan sesi alıp tersledik odanın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş hoperlörlerden bu sesi geri verdik. Bu durumda ne gibi sonuçlar elde edilebilir?

Acep tamamiyle sessiz oda yapmak mümkünmüdür. Kendi sesini bile duymayacaksın

kantirici

@mucit bülent hoca işte oraya değindi.Ses kaynaktan çıkıp kulağımıza doğru geldiginde; biz bu esnada o sesi alıp fazını terslerken ses yoluna devam ediyor ama biz daha sesi işleyip yollamadık.Bir müddet sonra ses sinyalinin fazını terledik ve yolladık ama iki ses sinyali arasında zaman farkı oldu, yani faz farkı.

Bu durumda gürültü sinyali değişmez ise ilk an hariç, senkronazisyon sağlandıktan sonra sessiz oda sağlanır gibi geliyor bana.Ama odadaki ses sinyali sürekli değişken olduğunda nasıl bir durum ortaya çıkar?

fractal

ses moleküllerin yada atomların tireşmesinden ve bu titreşimin kulak zarına basınç uygulaması ile oluşuyor ise;moleküllerin yaptığı bu basınç nasıl engellenecekki ses duymayalım.ters ses nedir?yoksa ters sesden kasıt aynı sesin faz farkı olanımı.aynı dalga denyelerinde olduğu gibi faz farkı olan iki dalganın çarpışıp birbirini sönümlemesi olayımı..negatif basınç demek vakum ise;ses ile vakum üretilebilirmi?yani molekülleri öyle bir titretelimki moleküllerin titreşmesin yada büzülsün..fiziksel anlamı nedir bu olayın?

OG

Alıntı YapAcep tamamiyle sessiz oda yapmak mümkünmüdür. Kendi sesini bile duymayacaksın
Pratikte imkansız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

fractal

çünkü mutlak sıcaklıkta ancak hiçbir atom -molekül titreşmez..
şunlarıda sorabiliriz

her peryodik titreşim ses etkisi yaparmı?
neden peryodik titreşimler den ses oluşur?
titreşimlerin peryodik olmasını sağlayan şey nedir?

HexfeT

gürültüyü alıp terslemek falan bir tarafa, aynı kaynağa biri düz, diğeri ters fazda bağlı iki eşdeğer hoparlör kabini ile deneme yapılırsa sadece bas frekansların "zayıfladığı" görülüp bu sevdadan vazgeçilecektir.  :)

Tamamen sessizlik sağlamak için odadaki havayı vakumlayıp astronot kıyafeti giymek lazım sanırım.  :D

pisayisi

Ozaman anlatılanlar doğru ise, aralarında 180 derece faz farkı bulunan duyulabilir ses bölgesi frekansında iki sinüs işaretin eşit güçte eş  birbirinden uzak karşılıklı iki hoparlore aktarılması halinde tam ortada bulunan kullanıcı pek ses duymayacaktır. sin(x) + sin(-x)=sıfır...
Murat

z

Alıntı yapılan: pisayisi - 26 Ocak 2013, 17:01:04
Ozaman anlatılanlar doğru ise, aralarında 180 derece faz farkı bulunan duyulabilir ses bölgesi frekansında iki sinüs işaretin eşit güçte eş  birbirinden uzak karşılıklı iki hoparlore aktarılması halinde tam ortada bulunan kullanıcı pek ses duymayacaktır. sin(x) + sin(-x)=sıfır...

Öyle değil de, iç içe geçmiş eş eksenli iki hoparlörü tek hoparlör kılıfında yapabilirsen evet.