STM32F407 ile mouse yapımı

Başlatan caglar, 30 Ocak 2013, 18:30:00

caglar

Arkadaşlar stm32f407 kitin kullanarak mouse yapmaya çalışıyorum ancak bu kitin üzerindeki sensöre nasıl ulaşacağımı ve bu sensörü nasıl kullanacağımı bilmiyorum bir fikri olan veya kaynak gösterebilecek olanlardan yardım bekliyorum.
Teşekkürler herkese...

pisayisi

cn1 konnektörü ile usb den pc ye bağlı iken b1 butonuna basarak mems sensör devreye alındığında, cn5 konnektörünü mikro-b kablo ile pc nin usb girişine bağladığınızda pozisyona bağlı mouse olarak pc deki kursörü kumanda edebilirsiniz. İlgili örnekler için kitin st.com da yayınlanan demo firmware örneklerine gözatınız...
Murat

HexfeT

Kit üzerinde yüklü gelen "demonstration" programının zaten mouse fonksiyonu var, kodları inceleyebilirsiniz. User butınuna basınca kit mouse moduna geçiyor. Program kiti alan herkesin ilk olarak indirdiği FW paketinin içinde mevcut. Eğer yeni başlıyorsanız bunu yapmadan önce öğrenmeniz gereken çok şey var.

http://www.st.com/internet/com/SOFTWARE_RESOURCES/SW_COMPONENT/FIRMWARE/stm32f4discovery_fw.zip

caglar

Bu alanın hello wordü olan led uygulamalarını yaptım fakat code syntaxı için kaynak bulamıyorum.
Mesela c, c++ ve java için sayısız örnek var ve öğrenebiliyoruz ama gömülü sistemlerde her işlemcinin kendi kütüphaneleri olduğundan
nasıl kullanıldığı hakkında önce bi araştırma yapmak gerekiyor. Bu konuda eksiğim var böyle kaynaklar paylaşabilirseniz eğer çok sevinirim.
Sağolun cevaplarınız için.

caglar

Hexfet dediğinin klasöre baktım ancak sadece led uygulaması oluştu kiti hareket ettirdikçe mouse görevi görmedi.
Acaba yanlış kodu mu çalıştırdım?
Sağolun herşey için...

HexfeT

Kit üzerindeki mavi user butonuna basınca mouse moduna geçiyor, aynı zamanda ledler eğime göre yanıyor. Bilgisayarın mouse olarak görmesi için OTG USB (Micro AB konektör, Samsung telefonların kablosu uyuyor.) bağlantısını da yapman lazım. Normal bağladığın USB debugger için.

caglar

Bunu bu şekilde yaptım da sanırım yanlış kodu yükledim kite. Tekrar deneyeceğim.
Bir de dediniz ya buna yeni başlıyorsanız öğrenmeniz gereken çok şey var diye..
Önerilerinizi alsam??
led uygulamalarından sonra... ??
Teşekkürler...

caglar

Işıklar harekete göre yanıyor ama ekrandaki mouse imleci hareket etmiyor.
Ben normal led çalışması yaptığım gibi usb ile bilgisayara bağlanıyorum acaba bağlantımda mı sorun var?

HexfeT

http://www.emcu.it/STM32F4xx/Exe1/f21.png

Resimdeki Micro USB kısmını da PC'ye bağlayacaksınız.

Ben de yeni başladım. Eskiden Pic üzerinde Basic ile uğraşıyordum. Şimdilik örnekleri karıştırıyorum, C öğrenmeye çalışıyorum. Öncelikle işlemcinin temel konfigürasyonuna ve sahip olduğu donanıma hakim olmak lazım. Portların yapısı, veri yolları, saat kaynağı, bölücüler, zamanlayıcılar, adc, dac, kesmeler vs. vs.

caglar

Bu bağlantıyı zaten yaptım da user butonuna basınca mouse gibi davranmıyor.

caglar

Arkadaşlar bu kitin libraries fonksiyonunda hazır olarak gelen mouse programının adını dosya yolunu buraya yazabilecek var mıdır acaba?
Teşekkürler...

RaMu

Öncelikle yukarıda belirtilmiş, kit üzerindeki iki tane usb soketinin ikiside pc ye bağlanacak anlatıldığı sırayla, sonra user buton a basınca mouse moduna geçiyor, kaynaklar forumdada paylaşılmış ama ana sayfa linki bu http://www.st.com/internet/evalboard/product/252419.jsp bu linkte öncelikle 4 ana bölüm var bunlardan design support kısmına tıkla kit ile ilgili bütün dökümanlar orada, en altta firmware bölümü var onu indir içinde demo uygulaması olan usb mouse dahil birçok örnek var adı project altındaki  demonstration herhalde, bende yeni başladım yanlışım varsa düzeltin lütfen.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

caglar

usb soketlerinden birisi bağlanınca olmuyor mu?
İkisini de mi bağlamak lazım.

caglar

Mouse moduna geçtiğinde imlecin hareket etmesi gerek miyor mu?

pisayisi

usb sokeetlerden biri yani şu stm32f1 serili işlemciye yakın olanı kite kod atmak için kullanılan swd portuna ulaşma imkanı verir. USB otg portu diğer usb portuna bağlıdır, besleme swd üzerinden yapıldığı için mousu görmen için usb otg portuna pc yi bağlaman lazım.  Besleme de sorun olmaması için her ikisininde bağlı olması gerekir...
Murat