lion piller için kesici devre

Başlatan POWER, 03 Şubat 2013, 14:22:10

POWER

iyi çalışmalar arkadaşlar,
elimde bir kenarda duran bir miktar lion pil vardı.ihtiyac oldukca kullanıyorum.bunların şarjıyla ilgili çeşitli devreler denedim ve mc73831 şarj entegresinde karar kıldım(tek hücreli piller için)fakat bu pillerin voltajı belli bir değere düştüğü zaman kullanıma kapatmak gerek herkezin bildiği gibi.bu minumum voltaj değerleri 3v yada 2,5v gibi.bemim söküpde denediğim pillerde hep 2,5v kadar kullanılıyordu.bu pillerin içerisin kesme işlemini yapacak minyatür devreler var.fakat burda kullanılan malzemeleri ben bulamadı.ikincisi ise bu devrelerin amperleri çok düşük.o yüzden kendim bulunabilir malzemelerden ve 2A kadar çalışabilecek devre yapmak istiyorum.bu iş için özel entegre vs.. varmıdır?opamplı bir devre ilk etapta aklıma geldi fakat voltaj değeri çok küçük olduğu için(2,5v) oda olmadı.bu konuda fikir,malzeme,şema,bazında  neler yapılabilir acaba?
TB6BKG

ipek

http://www.chipcatalog.com/Seiko_Instruments/S-8261AAJMD-G2JT2G.htm

şöyle birşeyler var fakat bunlar haliyle voltaj düşük olduğu için logiclevel So8 fet'lere ihtiyaç duyarlar
FDS9926 gibi yapılmaya kalkınca astarı....... geçer arkadaşın önerisi daha sağlıklı..

POWER

evet  Sdttn arkadaşın çözümü çok iyi.tam istediğim gibi.keşke o malzemeler türkiyede bulanabilseydi.ebaydan hiç alışveriş yapmadım.duyduğuma göre zahmetli bir  işmiş ebaydan alışveriş.
TB6BKG

gevv

elimde  300  450ma lipo pillerden sökülmüş   koruma devreleri var  sağlam oldukları  kesin ama  akım olarak işinizi görürümü bilemiyorum  belki yüksek akımlara dayanırlar ama kullanıldıkları piller belirttiğim akımlarda

elimdeki  kartlar üzerindeki entegreler aynı tip

POWER

gevv hocam
onlardan bendede vardı.benim yaptığım denemelere göre malesef yüksek akımları karşılamıyor.ebaydaki mosfetler fiziki olarak büyük bendekilerden. sizdekileri deneme imkanınız varmı?
TB6BKG