0..10mm mesafe sensörü (cetveli)

Başlatan z, 05 Şubat 2013, 19:49:26

trgtylcnky

Hocam neden ivmeölçer kullanmayı düşünmediniz?

z

Çok basit ve ucuz olsun diyerekten arayış içindeyim.

Yarıklı U optik sensörlerden kullanmaya karar verdim. Sıcaklığa bağımlı olacak ama sorun değil.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trgtylcnky

z

MC_Skywalker

mantık çıkışı veriyor.  bizim kullnadığımız makinlarada punomatik silindirin pozisyonunu bu sensörleri tespit ediliyor.
http://www.festo.com/cms/tr_tr/18805.htm

LukeSkywalker

z
bu sensör optik değil mi?
Bununla hassas olarak ölçebilecek misin pozisyonu?

z

Sıcaklıkdan etkilenmesini dikkate almazsak evet, yarık arasındaki nesnenin kaç mm hareket ettiğini ölçerim. Linearize problemi olabilir.

pisayisi

Resimdeki sensörler optik anahtar yaa, onlarla mesafe ölçebilen görmedim ben daha ;D Festonun linkte belirtilen sensörleri ise manyetik lvdt prensibi ile çalışıyor , dahili devrede direnç değişimi çıkışa mesafe bilgisi olarak yansıtılıyor...
Murat

z

Kubilay Barlas'ın sevdiğim tek bir cümlesi var. Aşağıdakine benzer birşeydi.

"Sizler okullarda şartlanmış eğitim alıyorsunuz tek yöne bakıyorsunuz halbuki ben şartlanmadan özgür düşünüyorum"

Elbette bu sensörle mesafeyi ölçebilirim. Bilin bakalım nasıl?

LukeSkywalker

İsigin yansima suresinden mi?
Datasheet alalim.

z

Farketmez, bir tarafında led, diğer tarafında fototransistör olan yarıklı herhangi bir U sensor datasını kullanabilirsin.

Bir de ne ölçeceğim demiştim? Solenoidin çekicinin konumunu.

Veli B.

1 tane ile pozisyon konusunu öğrenmek sorun olabilir fakat 2 veya 3 tane(mekanik becerine bağlı abi) pozisyon ve hız ölçülebilir. Hassasiyet yine senin mekanik becerine ve ekipmanlarının işleme çözünürlüğüne bağlı.
Kumpaslarda ki(mm altı ölçüm kısmı) veya encoderlerde ki mantığı uygulayabilirsin.

Edit:
daha ucuz, daha yüksek çözünürlüğe sahip ve imalatı daha kolay bir alternatif öneri:

Kovanlamayı sağlam yapabilirsen;
IF trafolarını kullanabilirsin. Rezonans frekansını ölçmek ve lineerleştirmek, keza çözünürlükle oynamak çok daha rahat olur. Tek sıkıntı; hareket esnasında kontrolsüz ve sarsıcı bir darbe ölçmede hataya sebep olabilir(hareketli aksamına, (burada selenoid çekicine) kömürü sağlam tutturursan darbelerin şiddetini de ölçebilirsin).

LukeSkywalker

Selenoid cekicinin nasil birsey oldugunu bir resimle ornekler misin hocam? (Mecazi olarak örnekleme de, "kedicik" yazindaki gibi olmasin aman haa :))

LukeSkywalker

Sanirim itme pini çekic denilen kisim oluyor. Mecaz anlam konusunda hakliymisim, veya benim hayal gücüm abartili. O halde yan yana dizlimis sensorler vasitasi ile bu milin bir bolgesini beyaza veya siyaha boyayarak( hassas bir sekilde olcum yapabilirsiniz. Sensor cikislari analog oldugu icin hasas bir sekilde olcum yapabilirsiniz. Cizgi izleyen robot mantigini kullanacaksiniz. İnterpolasyonla cozulur.
Şöyle;
0*value0 + 1000*value1 + 2000*value2 + ...
--------------------------------------------
      value0 + value1 + value2 + ...