0..10mm mesafe sensörü (cetveli)

Başlatan z, 05 Şubat 2013, 19:49:26

pisayisi

Alıntı yapılan: z - 08 Şubat 2013, 20:48:35
Farketmez, bir tarafında led, diğer tarafında fototransistör olan yarıklı herhangi bir U sensor datasını kullanabilirsin.

Bir de ne ölçeceğim demiştim? Solenoidin çekicinin konumunu.

Alıcı verici ledin arasına siyaha boyanmış cam koyalım. Camın üstüne ledlerin karşılıklı orta noktasına hizalanacak biçimde 0.2mm lik bir çizik atalım. Bu saydam çizik önünden 0.1 mm lik çizgileri olan şefaf bir pvc bandı selenoidin lineer hareketine bağlı olarak kaydıralım. Sensör alıcı kısımda değişimi izleyebilcek şekilde bir yansıma alabilcekse 0.1 mmlik hassasiyette band konumu belirlenmiş olacak. Ancak tekrarlanabilir kararlığı yüksek bir sistem olur mu bir denemek lazım...
Murat

z

Yok yahu gerek yok.

U sensörün dirençlerini ve beslemesini bağlayıp scopu sensörün kollektörüne dokundurun. Sonra da  ışık geçirmeyen bir nesneyi yarığın içine yavaş yavaş sokun. Scoptaki voltaj seviyesinin mesafe ile orantılı olduğunu göreceksiniz.

Peki 10mm gibi bir mesafeyi nasıl ölçeceğiz?

Kartondan, dik kenarlarından birisi 10mm, diğeri sensör göz çapı kadar bir üçgen kesin. Üçgeni sensör içine yavaş yavaş sokun.
10mm lik mesafede sensor voltajının değiştiğini görün.

İsterseniz doğrusallaştırma teknikleri ve gerekiyorsa ikinci sensörü ısıl kompanzasyon amaçlı kullanabilirsiniz.

Isıl kompanzasyon yapılmazsa sensor çıkış voltajı sıcaklıkla değişiyor bu aklınızda olsun.

Bu sensor on-off çalışıyor gibi görünse de aslında analog bir sensordür ve bu yüzden bunun çıkışına schmitt trigger koyuyoruz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

pisayisi

Bahsettiğiniz yöntemde obje sensörün içine girip yansımayı bozarak çıkış gerilimi değişiyor ve biz objenin pozisyonunu belirlemeye çalışıyoruz. Ancak objenin gidip geldiği eksen çok kararlı ve şaşmaz olması lazım titreşimlere maruz kalmaması gerekir. Çünkü sadece objenin ileri geri pozisyonu değil, yansımayı etkileyecek 3 eksendeki herhangi bir değişim de pozisyon değişimi olarak algılanabilecektir...
Murat

z

İşin içinde yansıma yok. Geçirgen yüzey alanı değişiyor.

Elbette sensor yapılacaksa labur lumbur oynayan birşey  oluşturulmamalı. Benim uygulamamda lineer bir mekanizma solenoid ile hareketlendiriliyor. Prototip biraz boşluklu olsa da orjinal mekanizma stabil olacak.

LukeSkywalker

Bende cizgi izleyen robotta sensoru analog okuyup yukarida verdigim formule tabi tutuyorum. 8 farkli sensor oldugu icin yanyana dizilmis, formulden aldigim deger 0 ile 7000 arasinda degisiyor. Boylece cizginin yerini cok hassas tesbit edebiliyorum.
Kolay gelsin hocam.

z