0..10mm mesafe sensörü (cetveli)

Başlatan z, 05 Şubat 2013, 19:49:26

z

0...10 mm aralıkta çalışacak ve mesafeyi 0.1 mm doğrulukla ölçebileceğim analog voltaj çıkışlı sensör arıyorum.
Robot çalışmalarınızda kullandığınız bu tip sensörler varmı?

Optik vs önemli değil. Fikir de olabilir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

ete

Bu iş için en ideali bir digital kumpas (caliper) kullanmak olsa gerek. Detaylar linkte

http://www.justblair.co.uk/Measurement/hacking-a-digital-calliper.html

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

skara1214

hp printerların içindeki encoderların hem digitali hem elektroniği var.cetvelini ben asetattan bastırıyordum %90  180 mikronluk çiftte 100 beyaz 80 siyah pair olacak şekilde oluyor eğer quadrature sayarsanız 45 um analog sayarsanız sınırsız çözünürlükte çok ucuz şekilde elde etmiş olursunuz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Şu anda zaten kumpas benzeri bir sistem kullanıyorum. Çizgi izleyen robotlarda kullanılan sensörlerin siyah bir şeride verdiği tepkiden yararlanabilirmiyim.

LukeSkywalker

Uzakliga bagli olarak biraz zor o tarz sensorlerle. Sistemin tumu hakkinda biraz daha detay verirseniz daha iyi oneriler gelir dusuncesindeyim.

z

Selonoid çekicinin ne mesafede bulunduğunu ölçeceğim.

Analyzer

Selam,

Endüstride kullanılan sensörler var ancak hepsi pahalı kalır. 0.1 çözünürlük de çok da basit bir aralık değil aslında. Ben de ETE'ye katılıyorum. En uygun dijital kumpas ile olur ya da saatli kumpaslarda hassas kramiyer olur. Kramiyer, saat ve enkoder kullanılarak baya uğraştırıcı şekilde bir şeyler yapılabilir.  Ultrasonik vs. gibi sensörlerle çok uğraşmamak lazım zira en az 300 eurolardan başlıyor fiyatları.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

pisayisi

Endüktif lvdt temelli yaklaşım sensörleri, yada içlerinde hall effect sensör bulunan kısa mesafe pozisyon sensörleri uygun olabilir. Endüktif olanlar SN04-N serileri aliexpress te uygun fiyatlara bulunabilir...
Murat

z

En iyisi sorunumu açık açık yazayım.

İlk prototipte mesafeyi kapasitif sensorle ölçtüm. Sensor devresi anakarttan uzakta ve sensörde yüksek frekanslı sinyaller kullandığımdan dolayı sensor devresini ADC barındıran ana karta koyamıyorum. (ADC vs ye ek gürütü gelsin istemiyorum.)

Bundan  dolayı ucuz alternatif çözüm arayışına girdim. Aslında mesafeyi 0.1 hassasiyetle okumak istiyorum dedim ama çok doğru ölçüm gerekmiyor.

Selonoid çekicinin ilerleme hızını kontrol altında tutmam yeterli. Punomatik silindirdeki piston gibi çekiç yavaşça ileri ve geri gidecek.

Ayrıyeten, sırf çinliler 50x100mm kartı ucuz yapıyor  diye pcb çizimini bu ebatlarda yapmam gerekiyor. Sensor devresi için çok da alanım yok.

Solenoidin pozisyonu yerine hızını da ölçsem yeterli. Dediğim gibi şak şuk çalışma yerine gayet kontrollu yumuşak hareket yaptırmam gerekiyor.

Çekic hareket ederken zorlanırsa bunu da yazılımsal olarak anlamam gerekli. Her halvekarda voltaj çıkışlı bir sensor devresi yapmak zorundayım. Optik olması işimi kolaylaştıracak.

makinahmet

hocam şimdilerde robotlarda kullanılan bir mesafe sensörü var galiba. Ben de tam bilmiyorum belki işinize yarar.Bilmem mesafe ölçümüne yarar mı.

http://robotus.net/robot-malzemeleri/mz80-endustriyel-sensor/

bide sharp mesafe sensörü kullanıyorlar diye biliyorum ama tepki süreside çokmuş onun (30-60 ms)

iyi çalışmalar.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

Cemre.

Hocam bahsettiğiniz sensörün datasheetinde üç çıkış varmış ve biri 5V biri GND biri de Lojik 0-1 Sinyal çıkışı, sanırım mesafe ölçümü değilde cisim algılama sensörü gibi birşey bu?

makinahmet

Hocam robot yapan arkadaşlar bu tip sensörlerle mesafe ölçebiliyor diye biliyorum. Ama nasıl yapıyorlar benimde çok bilgim yok.Bir de cny ile qrd sensör serileri 0-5 mm aralıkta rgb algılama yapabiliyor diye biliyorum ama onlarda mesafeye yararmı derseniz kendi denemelerimden yaramadığını biliyorum.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com