Mükemmel Türk kahvesi yapmak

Başlatan z, 10 Şubat 2013, 16:46:10

z

Bugüne kadar değişik sularla kahve pişirip lezzet mukayesesi hiç yapmadım. En kısa zamanda şise  suyu ile deneyeceğim.
Ben çeşme suyu kullanıyorum.

Bir ara cezveye su + buz koy ardından kahve at şeklinde öneri geldi denedim ve fark göremedim.

Sıcak su koy sonra kahve ilave et dendi denedim haşlama tadı oluştu. Dilime kum tanesi gibi kahveler geldi.

Çok ilginç bu işler.

Geçen gün badem şeker yiyiyordum. Bir de ne göreyim? Bademin üstünü kaplamış beyaz şeker katmanının hiç bir yerinde
damlama izi, sünme vs iz yok.

Allah Allah nasıl yapmış bunu bizimkiler diye bir soru beynimi kemiriyor.

Birara hiybrid yapmış ve bunları nasıl kaplarım diye kara kara düşünüyordum. Kafama göre bir şeyler yapmıştım.

Benim yaptığım aşağıdaki.

Gavurun yaptığı da aşağıdaki.

Aşağıdakiler de bizim ustalarımızın yaptığı hybridler.

http://www.kure.tv/aktualite/486-haberiniz-olsun/badem-sekeri-nasil-yapilir/89-Bolum/95844/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

tayyar

Alıntı yapılan: Klein - 10 Şubat 2013, 19:22:45
Kahveleri hatun yapar. Malzemeleri koyduktan sonra soğuk iken karıştırır ve bir daha hiç karıştırmaz. Kısık ateşte üzeri hafif köpüklenince, o köpüğü fincana alır. Daha sonra yine karıştırmadan hafifçe kaynayana kadar ( çok kaynayınca açılaşıyor) pişirmeye devam eder. 
Pek kahve sever biri olmadığım için, acılaşmadığı sürece iyi mi? kötü mü? pek anlamam. Ama tanıdığım, sürekli Türk kahvesi içenlerin tamamı, karıştırılmadığı zaman daha güzel olduğu konusunda hemfikir.

Bizimde evde hanım yapar kahveyi ve anlattığınız yöntemin aynısını kullanır. Hatta benide kahvesiyle kandırmıştır. Bir kaç kere evde kendim yapmayı denedim, başarılı da oldum (orta karar iş görecek kadar) ama işin üstüme kalmaması için pek oralı değilim.

Bir inanışa göre Kahve pişirilmeden (içime hazırlanmadan) hemen önce öğütülmeliymiş. Öğütülüp bekletince tadı kaçar diyorlar.

Zamanında tedarikçisi olduğumuz belçikalı (ya da hollandalı olabilir ismi MİKO) kahveciden gelen kahveleri tüketiyorum evde. İçmeden önce rondoda çekiyorum çekirdekleri ve filtre kahve makinesine atıyorum.

Aradaki tat farkına çok dikkat etmiyorum Bendeki sanırım birazcık kafein bağımlılığı.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

ankyra

istanbul beyoglunda mandabatmaz isminde bir cay ocagi vardi.. hala vardir sanirim... tunele dogru giderken, galatasaray lisesini gecince, barselona pastanesinin yanindaki sokakta... yer bulursaniz mutlaka ugrayin derim, sokakta taburelerde oturuluyor... cayi da guzeldir ama ben kahvesinden bahsedecem...

tum bildiklerimin aksine yuksek ateste (oyle boyle degil bayaa yuksek ates) 1 dakikadan daha kisa surede ve yanlis hatirlamiyor isem sicak su ile turk kahvesi yapiyorlar... tadmanizi tavsiye ederim. yalniz ben ayni gordugum gibi yaptim hic guzel olmadi... sanirim kahvelerinde bir numara var...

bakir cezvede soguk su ile kahve iyice karistirilir, seker ilave edilir (seker ile karistirilmaz, seker dibine coker, hafif karemelize olur) cok kisik ateste kabarana kadar pisirilir, kopugu alinir, bir daha kabartilir servis edilir... yanina cifte kavrulmus lokum ve su ile servis edilir. 

mehmet

Mandabatmaz hala var. Ancak dışarıya tabure veremiyorlar malesef. Çıkmaz sokağın sonu bir de. Belediye izin vermiyor.

Ama içerisi de küçük olmasına rağmen çok hoş bir mekan. Hele bu kış dönemlerinde içinizi ısıtacak çayı ve kahvesiyle...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

birkan

Yıllardır kendi günlük kahvemi yaparım. Kahvenin taze olması önemli. Birde suyu çırparak içine hava kazandırılması köpük için önemli. Az kavrulmuş kahveyi sevmem. Cok kavrulmuşu da seviyorum ama bazen ağır oluyor. İkisinide bulundururum. Sert kahve canım çekerse cok kavrulmuş kullanırım. Diğer zamanlarda ikisini karıştırıp kullanırım. Bir kac defa izmirden kahve getirdiler yaptım. Onun tadını unutamadım. Kimden alıyorlar bilmem. Babamda kahve satar. Babamın toptancısının kahvesini kötüleyip, babamin sattığı kahveye iyi diyen bir çok insan gördüm :)
Bir yerde içi kum dolu tepsiye cezveyi koyup sıcak kumda kahve pişiriyorlar. O da güzel oluyor.

Önceden iyice çırparak icine hava kazandırma olayını yağda yumurta yaparken de denemenizi tavsiye ederim. Yumurta iki kat çoğalıyor

halilgalic

İzmir de Hisar Önünde bir kahve içmiştim çok mükenmeldi garsona sorduğumda İlyas Gönen kahveleri kulllanıyoruz dedi bende İlyas Gönen kahvesinden aldım ama o tatı hiç alamadım yada yapamadım.Almak isteyenleR olur diyehttp://www.ilyasgonen.com/

mehmet

Alıntı yapılan: birkan - 15 Şubat 2013, 16:20:07
Bir yerde içi kum dolu tepsiye cezveyi koyup sıcak kumda kahve pişiriyorlar. O da güzel oluyor.
Tunel' den Taksim' e doğru giderken Barcelona Pastane'sinin sokağında "Mandabatmaz" var,
devam ederseniz sonraki sokakta da kum içinde kahve yapılıyordu. Fakat sokağa
tabure konmadığı için nasıl servis yapıyorlar bilmiyorum.
Bu tür yerlerin müdavimleri dışarıda ellerinde kahve ve sigara (umarım özenti olmaz)
durumun keyfini bu şekilde çıkarıyorlar.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

atioky_216

Alıntı yapılan: ankyra - 14 Şubat 2013, 23:46:25
istanbul beyoglunda mandabatmaz isminde bir cay ocagi vardi.. hala vardir sanirim... tunele dogru giderken, galatasaray lisesini gecince, barselona pastanesinin yanindaki sokakta... yer bulursaniz mutlaka ugrayin derim, sokakta taburelerde oturuluyor... cayi da guzeldir ama ben kahvesinden bahsedecem...

tum bildiklerimin aksine yuksek ateste (oyle boyle değil bayaa yuksek ates) 1 dakikadan daha kisa surede ve yanlis hatirlamiyor isem sicak su ile turk kahvesi yapiyorlar... tadmanizi tavsiye ederim. yalniz ben ayni gordugum gibi yaptim hic guzel olmadi... sanirim kahvelerinde bir numara var...

bakir cezvede soguk su ile kahve iyice karistirilir, seker ilave edilir (seker ile karistirilmaz, seker dibine coker, hafif karemelize olur) cok kisik ateste kabarana kadar pisirilir, kopugu alinir, bir daha kabartilir servis edilir... yanina cifte kavrulmus lokum ve su ile servis edilir.
Bende taksime gittiğimde uğruyorum, kahvesi içtiklerim arasında en iyisi hemde fiyatı ucuz. İşleten amca ise nasıl derler 'toprağam....'