oto teyp sorunu

Başlatan matraks81, 13 Şubat 2013, 20:15:00

matraks81

mrb arkadaşlar geçenlerde arabamın orj.teybinin kaset mekanizmasını söküp usb mp3 player modülü taktım..ama teybim radyo modunda güzel çalışıyor fakat teyp moduna alınca hoparlörlerden sanki boş frekans sesi gibi ses geliyor.flash belleği modüle taktığımda ses azalmakla beraber şarkıları kısık seste çalıyor.modül çıkışını teyp deki tea0676t entegresinin 1-16 nolu uçlarından 1uf kond.lerle giriş yaptım..gerçi ses,modülü devre dışı bıraksamda geliyor..birde teyp de TDA7340 preamp.entegresi var daha önce buna giriş yapmıştım hiç bir şey değişmedi.sadece sesi biraz daha fazla 7340 ın..

aşağıda yaptığım uygulamanın bir benzeri var..burda giriş 7340 a yapılmış.

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2374708.html

z

Nasıl bir bağlantı yaptın acaba?

Teypde magnetik kafanın preamplifikatörünü devre dışı bıraktınmı? Bırakmadıysan bahsettiğin sorun olabilir.

Radyo modundan çıkıp teyp moduna geçtiğinde amplifikatör girişleri nasıl switch ediliyor bakman lazım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

matraks81

mrb teyp yanımda değil şuan iş yerindeyim eve geçince fotografları paylaşırım..ama modülü devre dışı bıraksamda teyp modunda o ses gene geliyor..

floresan

boş frekans sesi nasıl? radyodaki gibi hışırtı mı?

matraks81

evet aynen hışırtı gibi..

matraks81

resimler

mesaj birleştirme:: 17 Şubat 2013, 04:31:11

video

Dailymotion – 403 Forbidden

matraks81

mrb videoyu yanlışlıkla özel yapmışım şuan düzelttim,izlenebilir..

z

Orjinal devrede TEA0676 nın 1 ve 16 nolu pinlerinden amplfikatöre giden 10 uFler olacak.

Bunları sökerek TEA0676 nın amplfikatörle alakasını kesmeyi dene.

Bu durumda MP3 Playerin çıkışlarını 1uF ile söktüğün 10uF lerin amplfikatör tarafına bağlayabilirsin.

Preamplifikatörü devre dışı bırakmak zorundasın. Bahsettiğim yöntem en garanti olanı.

matraks81

teyp de amp entegresi tda7450 aşağıda resmini ekledim,4 adet giriş ucu var.bende modülden çıkan 2 adet uç var sağ ve sol bunları hangi giriş ucuna bağlayacağım..

[IMG]http://img402.imageshack.us/img402/8462/tda7450.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

floresan

in-rf ve in-rr yi birleştirip sağ çıkışı,
in-lf ve in-lr yi birleştirip sol çıkışı bağlayabilirsin.

yani ön ve arka sağ girişi ve ön ve arka sol girisi birleştiriyoruz. sadece sağ ve sol çıkışlar oluyor.

z

Boş ver bu çıkış çipini şimdi.

Sen bahsettiğim 2 kapasitörü sök ve sinyalini söktüğün kondansatörlerin TEA0676 ya gitmeyen (Amfiye giden) tarafına bağla.

Önce kapasitörleri sök ve MP3 playeri takma, sesi sonuna kadar aç. Bak bakalım hışş sesi varmı yokmu?

Yoksa 2. aşamaya geçer ve MP3 playeri bağlarsın.

coco

Anfiye giden tarafa bağlar ise radyo üzerinden ses ayar kontrolü yapamaz.Hışırtı birde kart üzerinde pasta kalıntısı bırakırsanda yapabilir.

matraks81

pasta kalıntısı yok.dediklerinizi deneyeceğim,şuan iş yerindeyim eve geçince bakacağım..

matraks81

mrb arkadaşlar sorunu cözdüm z hocamın dediği gibi preamp.devre dışı bırakınca oldu.kondansatörleri sökmedim sadece tea0676t nin 5 nolu yani besleme ucunu iptal ettim şuan güzel çalışıyor.teypden ses kontrolü falan yapılıyor problem yok..cevaplarınız için teşekkür ederim,iyi çalışmalar herkeze..

djmalan

Sorun çözülmüş ,zaten mekanikde sökülmüş ama konuya ilgi duyan diğer arkadaşların dikkatine;
Böyle durumlarda eğer mekanik sökülmediyse en başta teybin motor uçlarını iptal edin ,motor'un dönmesi ses yok iken bayağı bir hışırtıya neden olur.