Et h ernet Nedir?

Başlatan muhittin_kaplan, 14 Şubat 2013, 12:46:23

muhittin_kaplan

Bir Projede gerekli olan bilgileri internet ten alması yada bilgileri göndermesi için  hangi yöntemleri/Elektronik Elemanları kullanıyorsunuz ?

t2

Alıntı YapEt h ernet Nedir?

Bir Projede gerekli olan bilgileri internet ten alması yada bilgileri göndermesi için  hangi yöntemleri/Elektronik Elemanları kullanıyorsunuz ?

muhittin_kaplan

Hocam Böyle bir şey den bahsetmiyordum.
USB seri dönüştürücü gibi dönüştürücüler varmı ?
Eğer işlemci destekliyorsa, modülü varsa ne tür KütüphanelerKullanıyorsunuz (mesla TCP Stack dan bahsediliyor)
Konu Hakkında bilmemiz gerekenler neler ?

Erhan YILMAZ

Benimde merak ettiğim bir konu. Bilen birileri yanıtlarsa çok makbule geçer. Örneğin uzaktan bir internet sitesi üzerinden bir butona basınca mikrodenetleyiciye bağlı bir ledi yakmak/söndürmek için minimum ne gerekli?

muhittin_kaplan

Hay Ağzını Öp.....
(Şöyle bir düşündümde Pek iyi bir Fikir değil)  ;D

Erhan YILMAZ

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Şubat 2013, 16:47:31
Hay Ağzını Öp.....
(Şöyle bir düşündümde Pek iyi bir Fikir değil)  ;D
Hislerine tercüman olduysam ne mutlu abi
iyi fikir olmadığı konusunda hem fikiriz ;D

Mucit23

Hocam donanım için Hazır modüller var. Bu konuda fazla uğraşmaya gerek yok.
http://www.ebay.com/itm/2PCS-ENC28J60-Ethernet-LAN-Network-Module-For-Arduino-SPI-AVR-PIC-LPC-STM32-/180961471135?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a2224ea9f
Ama Yazılım  bayağı zor. Sadece C değil, HTML ve birazda PHP bilmek gerekiyor sanırım.

Bende öğrenmek istiyorum bu konuyu  :)

superconductor

Bu konuyla bir süredir bende uğraşıyorum ama daha önce web ile hiç alakam olmadığından pek ilerleme kaydedemedim açıkçası.
Pic için şöyle bir döküman var eminim daha önce görmüşsünüzdür ama ben yinede link koyayım.http://www.barissamanci.net/AltKategori/8/microchip-stack-520/

superconductor

stm32 için web sayfasındaki buton ile led yakma gibi bir uygulama örneği paylaşılırsa çok faydası olacak.
Sanırım sayfayı html ile yazıcaz ancak nasıl derleyeceğimiz konusunda fikrim yok.
Böyle basit bir buton led ikilisi için ne kadar html bilmemiz gerekir? Hangi stack kullanılır? Birde phy seçimi neye göre yapılır ne kullanılır?

(önizleme yerine göndere basmışım yanlışlıkla mesajlar birleşmezse kusurabakmayın)

Mucit23

Keil>>ARM>>Boards>>Keil>MCBSTM32C>>RL>>TCPnet>>Http_Demo programını denedim ben. Kart internete bağlı olduğu zaman modemden bir ip alıp lcd de yazıyor. Sende bu ip adresini alıp tarayıcıya girdikten sonra işlemcinin içindeki web sayfasına ulaşıyorsun. ORadan çıkışları ve girişleri kontrol edip lcd ye yazı yazdırabiliyorsunuz. Güzel bir örnek.

Seckin ALAN

Keil kısmını hallettikten sonra modemde port açarak, istediğiniz yerden erişebilirsiniz.
Kar taneleri ne güzel anlatıyor, birbirlerine zarar vermeden de yol almanın mümkün olduğunu.. Mevlana

serhat1990

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 14 Şubat 2013, 16:36:23
Hocam Böyle bir şey den bahsetmiyordum.
USB seri dönüştürücü gibi dönüştürücüler varmı ?
Eğer işlemci destekliyorsa, modülü varsa ne tür KütüphanelerKullanıyorsunuz (mesla TCP Stack dan bahsediliyor)
Konu Hakkında bilmemiz gerekenler neler ?

Hocam bende daha önce böyle bir çalışma yapmadım fakat yapacağım . Biraz araştırmıştım önceden . Ethernet için SPI controllerlar var . Bunlarda TCP Stack konularına dalınıyor biraz bu katmanı içinde çözüp direk seri port vs gibi datayı veren bir dönüştürücü görmedim . Hazır modül halinde bu tip ürünler var yalnız oda biraz tuzlu 29$ falandı yanlış hatırlamıyorsam ... Bu konuda microchip tcp stack dökümanları incelenebilir. Enc28j60 ile yapılmış örnekler var . Ayrıca DP83848 ile yapılmış ARM için örnekler mevcut . Bu işler için şunu söyleyebilirim Hocam . Stack kısmı biraz karmaşık en azından benim için :) Barış Şamancı'nın bu konuda kaynak bir dökümanı var incelenebilir . 

İyi çalışmalar dilerim .

muhittin_kaplan

HTML,ASP gibi dillerde problemim yok, çok sıkıştırırlarsa mahelleden arkadaşları toplarım.
Evet El Atacak Biri Aranıyor. Şunu Bunu Öğrenelim Hadi Bunu Alalım ve Buradan Bu Bilgiyi Bundan Dolayı Gönderelim diyecek biri.

Ayrıca Yukarıda geçmiş  HTML in derlenmesi gibi durum yok. Dil Yorumlanacak bir dil Browserler tarafından.

mesaj birleştirme:: 14 Şubat 2013, 19:53:11

Unutmadan, Yukarıda verilen Board u aldık varsayarsak,
Bu aletin MAC adresini vs ni nasıl ayarlayacağız. Modemin bu zavazingo yu görmesi için ne tür bir ayar gerekir ?

haydarpasamikro

Basit olarak internetten birşeyleri kontrol etmek için: Hazır bir wifi modülü kullanın. Örneğin benim kullandığım RN-131. Uart ile haberleşme ve kontrol yapılıyor. Evinizdeki Modem ile wireless bağlantı kurarsınız. ISS tarafında en güzeli sabit IP almak. İşi kolaylaştırır. Böylece hep sabit IP ile uzaktan bağlanıp istenen yapılabilir. Wifi modülü gerekli tüm protokolleri yürütebiliyor. HTML içerisinde göndereceğiniz datalarla gerekli kontrolleri yapabilirsiniz.
Mikro Dünyası.Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Mikrodenetleyici Atl. Şefi

muhittin_kaplan

Alıntı YapEvinizdeki Modem ile wireless bağlantı kurarsınız
Esas Soru, Nasıl ?