Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

bipolar step motor

Başlatan toprak0258, 22 Şubat 2013, 15:25:43

toprak0258

merhabalar...
bu kinu hakinda olan yazilari okudum...cok sey anladim ve uygulamalarini yapmayua calisiyorum...ben genelde unipolar step motorlari kulanmayi ogreniyordum bilmem bana daha kolayda geliyordu...bir arkadas bana bir kac cesit hediye olarak gonderdi paketi actim hepsi bipolar cikti...birde ben unipolarlari denerken entegre olmadigi icin onlarin mantigini transistorleri kullanarak yaptim sorun cikmiyordu...acaba yine transistor kullanarak bu bipolor stepleride kullanabilirmiyim...bu konuda ornek devre veya program konusunda yardimci olacaginizi dusunuyorum....
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

skara1214

aynen kullanabilirsin hiçbir sıkıntı yok unipolarda 2 ortak ucu pozitife bağlıyordun burada 4 bacak var ortak uç yok 4 bacağı transistörlere paylaştıracaksın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Andromeda

Köprü devresi kurmak gerekiyor.
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Tagli

2 adet H köprüsüne ihtiyacın var. Piyasada hazır entegre bulmak mümkün, L298 gibi.
Gökçe Tağlıoğlu

toprak0258

merhabalar....
dediğiniz gibi transistorler ile yaptım...transistör olarak tıp 41 kullandım ama ısınıyorlar...bırde sanırım adımlarda bır sorun gözüküyor cunkü bazen tekleme yapıyor....sımdı transistor yerine gecici role yapmayı deniyorum bilmem nasıl bir fikir olablir bilemiyorum sadece tercübe ıçin deneyeceyim...ama nedendir bilmem bazen gec algılamada yapıyor ....düşündüm programda olabılırmı ....birde lieride daha hızlı döndurmek icinde çalışacağım....bu konuda farklı düşüncelerde gelse sanırım iyi olacaktır...programıda bakmak isyiyenler icin koyuyorum....
http://www.dosya.tc/server2/IMtGrQ/202stepmotor.rar.html
SELAMLAR.....

skara1214

teklemenin sebebi kullandığın frekanstır hızlı puls verirsen tekler

toprak0258

merhabalar....
frekansin yuksekliginde bahsediyorsun tam olarak anlamadim....kullandigim 4 mhz den yoksa hiz bolumundeki 10 oldugundami nereyi degistirsem sorun cozulur....birde isisde bu fazla g,zukmuyor....
selamlar.....

skara1214

verdiğin clockların arasındaki süre

toprak0258

merhabalar....
ben o sureyi uzattim....ve oylede denedim ....isiste sorun olmuyor...pratiken sorun cikiyor...adimlarida dikat ettim 4 adimdan sora bir adim geriye geliyor...birde acaba bu tarz bir ornegi PWM mantigi ile yapsam acaba daha olumlu bir sonuc alabilirmiyim....
selamlar...

skara1214

hocam o zaman bacakları yanlış tayin etmişsiniz demektir.doğru sıra ile anahtarlanırsa eğer düzgün çalışır. Pwm işi biraz karışık bence hiç girmeyin

toprak0258

merhabalar....
ben bacak baglantilarini aldigim interneten ogrendigim yontemler ile ve aldigim datasheet ile bulup taktim....yinede mutlaka bir daha kontrol edecegim...
const int yarim_adim[]={0x01,0x03,0x02,0x04,0x0A,0x0C,0x0D,0x09};

acaba bu adim sayisinda bir proplem olabilirmi yada farkli bir adim sayisi yazilabilinirmi...bir diger sorun hizini artirma noktasinda yasiyorum.. ilgilendiginiz icin tesekurler...
selamlar...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

toprak0258

merhabalar...
farkli programlar ve ornekleri denedim genelde isisde calisiyorlar fakat pratikte bir turlu calistiramiyorum ....farkli bir kac tane var ama bir turlu istedigim gibi donduremedim...23CEO10 1NM STEP MOTOR bu motoru bir 200 adim dondersem gercekten sevinecegim...
selamlar....

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: toprak0258 - 02 Mart 2013, 20:25:07
merhabalar...
farkli programlar ve ornekleri denedim genelde isisde calisiyorlar fakat pratikte bir turlu calistiramiyorum ....farkli bir kac tane var ama bir turlu istedigim gibi donduremedim...23CEO10 1NM STEP MOTOR bu motoru bir 200 adim dondersem gercekten sevinecegim...
selamlar....
Dostum çalışmaması için bir sebep yok
aslında temelde bipolar ile unipolar aynı şey.
Arkadaşlar birzcık anlatmışlar ama...

Bitirme tezi olarak hazırladığım bipolar motorla motor devir göstergesi projesini tüm dökümanlarıyla sana gönderiyorum.
Belki göremediğin şeyler varsa yardımcı olabileceği gibi nasıl konntrol edileceğini adımları falan anlatan PBP kodlarıda içeride mevcut.
Devre çalışır durumda zira motosıkletimde bağlı ve halen kullanıyorum. Sadece lcd devresini devre dışı bıraktım. LCD yide debug yapabilmek için eklemiştim.

Senin ilave edeceğin tek şey PIC in her çıkışını bir transistör çiftiyle (PUSH-PULL) motora aktarmak zira senin motor benimki gibi mikro amperlerle çalışmıyor. 8 adet transistör kullanmak istemezsen step sürücüleri kullanabilirsin zaten onlarında pratikte 4 girişi 4 çıkışı var. Sıkıntın olacağını sanmam.
Hem bipolar hem unipolar standart ve mikro step olaylarını ayrıntısıyla bu dökümlerde bulacaksın Baskı devresi dahi var ancak senin eklemen gerekenler yok.
Kolay gelsin.

Tiger morsiklet takometre (Bipolar motor ile)

toprak0258

merhabalar....
beli bir suredir. bilgisayarimda olan sorundan dolayi konuyla ilgili cevap yazamadim...fermis oldugunuz adres acilmiyor acaba yenileme imkaniniz varmi...
selamlar....