Alayım mı ?

Başlatan muhittin_kaplan, 27 Şubat 2013, 13:31:46

muhittin_kaplan

http://www.ebay.com/itm/3-Axis-TB6560-CNC-Stepper-Motor-Driver-Controller-Board-/130532311197?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e6455009d

Fiyatlar bu çerçevede 39-41usd arası. Bu Kartı Alsam mekaniği motorları halletsem, Yanınada bir Güç kaynağı koysam Kabaca bir cnc olurmu. Kart işe nasıl acaba ?

pisayisi

Kart 3 eksen toshiba tb6560 entegresi kullanmakta, 3 ampere kadar 3 adet step motor sürülebilir. Bilgisayar programları da cd sinde hazır geliyor sanırım. Ancak bilgisayar arabiriminin LPT portu olduğunu gözönünde bulundurmak lazım. Benzer fiyatlara aliexpresste de satıcılar var ebaydaki fiyat düşük sayılmaz piyasa fiyatı bu...
Murat

Maxim

usb girişli olanları yokmu bunların ?
daha doğrusu mach3 programının usb versiyonu neden yok ?
başka çözüm varmı ?

ErsinErce

CNC işine mekanikten başlamak lazım,
boyut, hızlanma, çözünürlük gibi sorunları çözdükten sonra bu tarz bir kontrolör alıp takmak en kolayı

usb için çözümler mevcut
Mach3 USB Breakout Board AKZ250

pisayisi

Murat

Analyzer

Selam,

Hepimiz elektronikten anladığımız için problemin çoğunu motor+sürücü+program'da görüyoruz. Aslında en çok problem daha az bilgimizin olduğu yerlerde çıkıyor. Mekaniği çözerseniz (motora dahi gerek yok. Elle şaftı çevirdiğinizde sorunsuz lineer hareket alıyorsanız) zaten elektroniğini bir şekilde çözersiniz.
Tavsiyem, önce mekaniğini oluşturun. Sonra hareket kontrolü yaparsınız.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

muhittin_kaplan

Hocam Mekanik Konusundan başladım. Sistem Çok Hassas birşey olmayacak ve mümkün olduğunca küçük olacak. (A4 boyutunu işlerse yeter artar). Bir nevi "Biz Bunuda Yapabiliriz" gibi bir sunum için hazırlanacak.
bu zavazingin gelmesi 1 ayı bulacak ben de bu arada mek. kısmı halleder ve dediğiniz gibi elle bile denerim düşüncesindeyim.
Step Motorlar büyük değiller. USB işin başka bir boyutu ve şu an hedefim değil.

AliExpress ile paypal alışverişi yapamıyorum. Ondan dolayı Ebay a bakıyorum.

ErsinErce

http://www.ebay.com/itm/4-Axis-Nema23-3-0A-Stepper-Motor-USB-Driver-Board-TB6560-USB-CNC-DIY-Controller-/261176709067?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ccf584fcb

bu ürünü almanız ileride geliştirilmesine kolaylık sağlayacaktır o zaman

bu ürün mach3 le çalışmıyor yalnız firmware + mach3 plugin değişikliğiyle mach3 ile kullanılabilir hale gelebilir tabi uğraşmak lazım

muhittin_kaplan

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Mart 2013, 00:20:05
Şunu Sipariş geçtim. Hayırlısı Bakalım.
http://www.ebay.com/itm/221194934966?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

keske gecmeseydiniz ben size bedavaya verirdim bile, berbat bir sürücü bir kac modifikation yapmaniz gerek bende vidodaki sürücüden var chinden aldim.
ayrica mekanik daha önemli elektornikaksam isin en kolay kismi yinede hayirli olsun

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

muhittin_kaplan

Yapma Yav. ne gibi modifikasyon gerekecek ?

diot

Bende bu kitin entegrelerinden aldım(tb6560) bakalım yapacaz bir ara. Ayrıca denenmiş düzgün çalışan bir şema varmı bu sürücüler için.

muhittin_kaplan

Şaka Bir Yana, Mayıs ayında yapılacak bir sunumda kullanacağım. iki ileri bir geri yaparsa yeter şu aşamada. Hatta spindle bile takmayıp kalem ile işlemi yapacağım sunum esnasında.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Mart 2013, 14:53:56
Şaka Bir Yana, Mayıs ayında yapılacak bir sunumda kullanacağım. iki ileri bir geri yaparsa yeter şu aşamada. Hatta spindle bile takmayıp kalem ile işlemi yapacağım sunum esnasında.

bu amac icin yeterli olacakdir hocam ;)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!