Stellaris LM4F120 Launchpad

Başlatan Kaanx, 04 Mart 2013, 02:39:02

Kaanx

Merhabalar 2 ay önce aldıgım steallaris lm4f120 launchpad a giriş yapmayı planlıyorum stm32f4 ile paralel gitsin diye fakat Ti nin sitesinden indirdğim notlar datasheet vs. dökumanlar bana cok karısık geldi hangisinden baslicam sasırdım acıkcası User guide bölumunde bir suru notlar var ve library komular anlatılmıs hep datasheete göre gidersem yine registerlara ve bit bit işlem yapmaya bogulucam.Bu konuda bana yardımcı olursanız cok sevinirim hangi dökumandan baslamalıyım ve hangilerini kullanmalıyım ? Kaynakların isimlerni yazarsanız cok memnun kalırım ve tabi önerilerinizide :)

http://www.ti.com/tool/ek-lm4f120xl

fractal

hocam örnek videolar var.en baştan itibaren anlatıyorlar .yotube da koymuşlar.onları indirip izledinizmi?sonra stellaris ware var orda tüm modüller için örnekler var..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

Kaanx

Örnek videolardan haberim yoktu Ti nin kendi Workshop videoları mı ?

fractal

evet alttaki adreste var..
http://processors.wiki.ti.com/index.php/Getting_Started_with_the_Stellaris_EK-LM4F120XL_LaunchPad_Workshop

hocam siz ccs mi kullaıyorsunuz.ben lm4f serisinden işlemci bulamamıştım gecen yıl.onun için kendi devremde lm3s serisinden bir işlemci ile başladım..

Kaanx

Evet Stellaris Lm4f120 var aldım ama hala baslayamadım ben st ye baslamıstım o ara paralellik saglamak ıcın bunada baslayayım dıyorum peki örnek programlar registerlara göre mı yazılmıs yoksa library kullanılarak mı gidilmiş ? ve tavsıyen nedir hocam ?

fractal

örneklerin hepsinde kütüphaneler kullanılmış.benim açtığım bir konu vardı.orda sormuştum direk registerleri kullanrak nasıl yapabilirz diye ama bir cevap gelmedi.ordaki coğu örneği ben yaptım çalışıyor.adc,pin-port okuma yazma,pwm,haberlşeme gibi genel örnekleri inceleyip aynılarını kendi projeme cevirdim.launcpad olunca zaten hiç zorluk yok.

muhendisbey

Alıntı yapılan: fractal - 06 Mart 2013, 16:59:16
örneklerin hepsinde kütüphaneler kullanılmış.benim açtığım bir konu vardı.orda sormuştum direk registerleri kullanrak nasıl yapabilirz diye ama bir cevap gelmedi.ordaki coğu örneği ben yaptım çalışıyor.adc,pin-port okuma yazma,pwm,haberlşeme gibi genel örnekleri inceleyip aynılarını kendi projeme cevirdim.launcpad olunca zaten hiç zorluk yok.

Dediğiniz şeyi yapmak için datasheet okunacak. GPIO ise GPIO registerları, UART ise UART registerları bilinecek. Bunun yanıda APB'si AHB'si derken iş uzuyor. Yapılmayacak birşey değil de neden ihtiyaç olsun? Meşakkatli iş. Bence sizin yaptığınız daha doğru. Projenizi oluşturabiliyorsanız bence bir önemi yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

fractal

örneğin;

ADCSequenceEnable(ADC0_BASE, 3);
    ADCResolutionSet(ADC0_BASE, ADC_RES_12BIT);

bunu direkt adreslere yaparak nasıl yapabilirim.

ADC0 base: 0x4003.8000
ADC1 base: 0x4003.9000

4.biti 0 ise 10 bitadc 1 ise 12 bit adc oluyor.

yada ADCResolutionSet(unsigned long ulBase, unsigned long ulResolution)  bu fonksiyonun yazdığı adresleri ccs de nerde bulabilirim?

Kaanx

Gercekten bit bit işlem yapmak işimizi cok uzatıyor ve elımızdekı kit le neler yapabilcegımızı kısıtlıyor örnek te cok az bu konuda st de aynı sorunu yasamaktyım ve hala uzun zaman da cok yol almıs degılım mesela o yuzden library kullanılmalı dıye dusunuyorum ama bunlar içinde kaynak ve ingilizce lazım işte

muhendisbey

Alıntı yapılan: fractal - 06 Mart 2013, 22:14:50
    örneğin;

ADCSequenceEnable(ADC0_BASE, 3);
    ADCResolutionSet(ADC0_BASE, ADC_RES_12BIT);

bunu direkt adreslere yaparak nasıl yapabilirim.

ADC0 base: 0x4003.8000
ADC1 base: 0x4003.9000

4.biti 0 ise 10 bitadc 1 ise 12 bit adc oluyor.

yada ADCResolutionSet(unsigned long ulBase, unsigned long ulResolution)  bu fonksiyonun yazdığı adresleri ccs de nerde bulabilirim?

Dediğiniz ADC Clock configuration register'ı ile alakalı. Dediğiniz şey bit bazında register ayarlaması gerektirir.
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm4f120h5qr.pdf
sayfa 850
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.