Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Ynt: ccs c ile tk19 38khz frekans

Başlatan point_blank, 19 Mart 2013, 21:46:33

point_blank

merhaba arkadaşlar ben engel algılayan robot yapıom herseyi hazır ancak yazılım kısmında sıkıntı yasıyorum iki tane ır verici var bir tane alıcı göz tk19 var pıc ile nasıl 38khz oluşturabilirim yardım edermisiniz. 38khz oluşturup daha sonra gelen sinyalleri algılatacam pıce ama ilk olrak 38khz oluşturamıyorum

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2013, 21:51:16

ır vericiler 16f628a nın 1. ve 18. bacagına baglı

sadogan

16f628a da pwm modülü var
pwm modülü inclelemeni öneririm.

point_blank

evet pwm modulu var ama ben o bacakalrı kullanmadım 1. ve 18 bacakları kullandım o yuzden o kısmı nasıl yapabilirim

bayelektronik

eğer modül kullanmadıysan yapman baya zor olur.timer kurup onun zamanlamasını yapman lazım ki oda başka bir iş.en kolayı pwm modülü 38khz ayarlaman.

gecikme komutları ilede frekansı üretebilirsin.ama frekans ürettiğin sırada başka işlem yapamazsın

point_blank

yani demek istediğiniz pwm modulu kullanıp durmdan o cıkısı alıp sinyal eger tk19 geldiyse pıcin diger cıkıslarını aktif edebilirsin oluyor degil mi

mesaj birleştirme:: 20 Mart 2013, 00:04:15

sizden o zaman söyle birsey isteyebilirmiyim pwm modulden 38khz pwm kodunu verebilirmisiniz

bayelektronik

evet dediğin gibi.38khz pwm ile ir verici sürersin sonra tk19 ile aldığın zaman gerekli işleri yaparsın.

fakat saf 38khz ile sürerken alıcı kısmın parazit olaylarından kurtarmak gerekebilir.bunu engellemek için vericiden bir data ile vericiyi sürersin.aynı datayı alıcıdan almayı bekleyebilirsin.

mesaj birleştirme:: 20 Mart 2013, 00:09:38

pwm frekansını elde edebileceğin değerleri hesaplaman lazım ve onları timer2 ye yüklemen lazım.tam hatırlamıyorum şuan hesabı.nette bulabilirsin yada kitap varsa ccs c kitabında da vardı