anahtarlama nasıl yapabilirim?

Başlatan rogue_cn, 19 Mart 2013, 22:24:32

rogue_cn

Arkadaşlar resimde görüldüğü gibi anahtarlama yapan devre elemanı varmı? Mesela B1 enerjilendiğinde devre elemanı aktif olacak ve -12V O2 noktasında görülecek. B2 enerjilendiğinde diğer devre elemanı aktif olacak +12V O1 noktasına gelecek? eğer picten enerji gelmes ise O1 ve O2 noktaları 0 V olacak. Transitörleri proteusta denedim gerilim aynen geçmiyor farklı değerler görünüyor sürekli. 

ayhani

Bildiğin iki  röleyle olur bu iş. Normalde O1-02 uçları rölelerin normalde kapalı kontağına bağlanır.

En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

artapon

pic çıkışlarını röle ile sür. sorun çözülür...

yukarıda senin için hazırladığım devre umarım yardımcı olur...
Aldanma İnsanların Samimiyetine, Menfaatleri İçin Gelirler Vecde, Vaad Etmeseydi Allah cenneti, O'na Bile Etmezlerdi Secde!   (NFK)

rogue_cn

Arkadaşlar çok sağolun bu röleler işimi görür. Yanlız daha önce hiç röle kullanmadım ayhani arkadaşta eagle den çizmiş galiba anlamadım . Aşağıdaki rewmideki gibimi olacak bağlantılar. Eğer öyleyse çalışmadı galiba :)

ayhani

Hayır röle pice direk bağlanmaz. Transistörle sürmelisin. Aşağıdaki devrede örnek bir bağlantı var.

Eğer birden fazla röle süreceksen ULN2003 entegresi kullan bu entegrenin içinde 4 ayrı transistör varmış gibi düşünebilirsin.
Şekilde röleler 12 volt dc

Düzeltme notu: Yukarıdaki resimde ULN2003 ün +CD ucu +12 Volta. GND ucu eksiye bağlanmalı. -12v yazınca sanki simetrik kaynağa bağlanması gerekli gibi anlaşılabilir.

sadogan

Role sürmek için transistor kullanmalısın.
Birde +12 ve -12 anahtarlmak istiyorsun an tek dc kaynak kullnmıssın.
2 adet dc kaynak kullanmak gerekiyo .

M.Salim GÜLLÜCE

Birde MOS Anahtarlarla yapabilirsin.

ayhani

Alıntı yapılan: Mehmet Salim GÜLLÜCE - 19 Mart 2013, 23:16:19
Birde MOS Anahtarlarla yapabilirsin.

Hocam MOS arkadaş için biraz ileri olur bence.

mesaj birleştirme:: 19 Mart 2013, 23:20:27

Alıntı yapılan: sadogan - 19 Mart 2013, 23:13:22
Role sürmek için transistor kullanmalısın.
Birde +12 ve -12 anahtarlmak istiyorsun an tek dc kaynak kullnmıssın.
2 adet dc kaynak kullanmak gerekiyo .

Sayın @Sadogan haklı. Güç kaynağın aşağıdaki gibi olmalı. Yani simetrik güç kaynağı

rogue_cn

Arkadaşlar Transistor kullanmam gerekiyor onu anladımda sadoğan  arkadaşın ddiğini anlamadım niye 2 DC kullanmam gerekiyor ki? Benim amacım zaten 2 kablo çıkacak devreden DC kaynaktan gelen + ve - ucları yer değiştirteceğim. Yani 2 DC ye gerek yok gibi.

arkadaşlar proteusta led yakbildim röle ile gerisi gelir çok teşekkürler :) Son olarak bir role en falza ne kadar akıma dayanablir bide saniyede 100 defa açık kapatırsam bozulurmu?

ayhani

Alıntı yapılan: rogue_cn - 19 Mart 2013, 23:27:21
Arkadaşlar Transistor kullanmam gerekiyor onu anladımda sadoğan  arkadaşın ddiğini anlamadım niye 2 DC kullanmam gerekiyor ki? Benim amacım zaten 2 kablo çıkacak devreden DC kaynaktan gelen + ve - ucları yer değiştirteceğim. Yani 2 DC ye gerek yok gibi.

arkadaşlar proteusta led yakbildim röle ile gerisi gelir çok teşekkürler :) Son olarak bir role en falza ne kadar akıma dayanablir bide saniyede 100 defa açık kapatırsam bozulurmu?

İki ayrı dc kaynağa ihtiyacın yok. Yukarıda verdiğim simetrik kaynağın +12 GND uçlarıyla picli devreni beslersin.

Rölelerin dayanacakları akımlar farklı farklıdır röle alırkan üzerinde yazar zaten.

Saniyede 100 açma kapama olmaz bence. Böyle bir iş için sayın GÜLLÜCE'nin yukarıda belirttiği gibi mos kullanmalısın.

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ayhani - 19 Mart 2013, 23:45:19
İki ayrı dc kaynağa ihtiyacın yok. Yukarıda verdiğim simetrik kaynağın +12 GND uçlarıyla picli devreni beslersin.

Rölelerin dayanacakları akımlar farklı farklıdır röle alırkan üzerinde yazar zaten.

Saniyede 100 açma kapama olmaz bence. Böyle bir iş için sayın GÜLLÜCE'nin yukarıda belirttiği gibi mos kullanmalısın.
Ben emin değilim arkadaşımız Pic e 12 voltu regülesiz vermeye kalkmasın sakın... !!!

Aslında hazır devreler var L6203 Mos H Bridge kullanabilir. isterse tabiiki.
Ancak akım sınırına takılabilirmi bilmem.

rogue_cn

:D Yok 12 volt vermem PIC'e. Çok sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak ve deli şeyler öğrendim. en bu rölelerle saniyede 100 kez açık kapatmayı deneyeyim. Olmassa sorun çıkarsa Mos ları baya bir araştırmam gerekecek.

ayhani

Alıntı yapılan: rogue_cn - 20 Mart 2013, 00:13:46
:D Yok 12 volt vermem PIC'e. Çok sağolun arkadaşlar verdiğiniz bilgiler çok işime yarayacak ve deli şeyler öğrendim. en bu rölelerle saniyede 100 kez açık kapatmayı deneyeyim. Olmassa sorun çıkarsa Mos ları baya bir araştırmam gerekecek.

Salim hocam picli devreye 12 volt dedim pice değil :). Bir 7805 atar girişe artık :)

z

Roleler için 100Hz, fazla büyük bir anahtarlama frekansı.

Gerçi imkansız değil ama piyasadaki rolelerle olacak iş değil.

Ben o dönemleri görmedim ama bir iki kitapta anlatımlarını hatta hurdacıda hurdaya çıkmış radyo ve konvertorler gördüm.

Eskiden oto radyoları lambalıydı. 12V dan 150..300v gibi gerilimlerin üretilmesi gerekiyordu. Bunun için primeri pushpull sürülecek 2x12/150v transformator role kontakları ile anahtarlanırdı. Role vızıldak gibi çalışırdı. Aynı rolenin diğer kontakları da sekonder voltajını doğrulturdu.

Senkron doğrultucular bayağı eski anlayacağın.

Neyse anlattığım uygulamada role 50Hz den daha yüksek frekansda anahtarlansa da role ile anahtarlama yaş iş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ayhani - 20 Mart 2013, 00:19:37
Salim hocam picli devreye 12 volt dedim pice değil :). Bir 7805 atar girişe artık :)

Hay allah çok hoşsunuz.
Güldürdünüz beni.
Allahta sizi güldürsün... :)

mesaj birleştirme:: 20 Mart 2013, 00:34:56

Alıntı yapılan: z - 20 Mart 2013, 00:26:22
Roleler için 100Hz, fazla büyük bir anahtarlama frekansı.

Gerçi imkansız değil ama piyasadaki rolelerle olacak iş değil.

Ben o dönemleri görmedim ama bir iki kitapta anlatımlarını hatta hurdacıda hurdaya çıkmış radyo ve konvertorler gördüm.

Eskiden oto radyoları lambalıydı. 12V dan 150..300v gibi gerilimlerin üretilmesi gerekiyordu. Bunun için primeri pushpull sürülecek 2x12/150v transformator role kontakları ile anahtarlanırdı. Role vızıldak gibi çalışırdı. Aynı rolenin diğer kontakları da sekonder voltajını doğrulturdu.

Senkron doğrultucular bayağı eski anlayacağın.

Neyse anlattığım uygulamada role 50Hz den daha yüksek frekansda anahtarlansa da role ile anahtarlama yaş iş.

Ben o oto radyolarını onarmıştım.
Vibratör denirdi salınım yapan aygıtlara. 50 Hz civarında çaışır 12 voltu trafoya anahtarlardı.
150 volta ihtiyaç duyma sebebide zaten malumunuz tüplü devre oluşuydu.
Ama vibratörün sesi aygıtın dışına hiç çıkmazdı ona hasta olmuştum :)