breadboard hakkında bilgisi olanlar bakabilir mi?

Başlatan cmsnmz, 22 Mart 2013, 21:32:53

nusyil

Sevgili esensoy

Yapmayin Allahaskina, nereden nereye cekiyorsunuz konuyu? Ben ne amacla "haram" kelimesini kullandim, siz nereye koydunuz o kelimeyi?
Burada haram-helal nedir tartisacak degilim zaten o zemine cekmeyelim isi sonuc cikmaz..

Ha bir konuda haklisiniz, serbest piyasa var,isteyen istedigi fiyattan satar, isteyen istedigi yerden alir. Iyice arastirmayan, birkac yerden fiyat almayan da kazigi yer. O da yiyenin sorunudur, almasaymis degil mi? O da bir mantik..

Bu da 70 dolara mal olan telefon'a bin dolar para verip, milyonlarca dolari yurtdisina gonderip, Apple'i zengin etmek ile ayni mantiktir belki. Alan raziiii satan razi ne de olsa..

esensoy

Alıntı yapılan: nusyil - 25 Mart 2013, 18:05:34
Kaziklamak ta bir huner isi demek ki..Bilseydim onlar gibi olurdum. Yoksa yillardir aileme haram lokma yedirmeyeyim diye niye didineyim, enayilik iste ne yaparsin.
hocam bu cümle ile sen çektin helal haram noktasına, ben değil,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

nusyil

Alıntı yapılan: esensoy - 25 Mart 2013, 18:50:27
hocam bu cümle ile sen çektin helal haram noktasına, ben değil,

Bence sen orada yazilani degil, ne anlamak istiyorsan onu anlamissin. Dervisin fikri ne ise zikri de odur hesabi.

esensoy

Alıntı yapılan: nusyil - 25 Mart 2013, 18:52:33
Bence sen orada yazilani değil, ne anlamak istiyorsan onu anlamissin. Dervisin fikri ne ise zikri de odur hesabi.
pes yani, size bir cevap vermeye gerek duymuyorum.

nusyil

muhendisbey

Alıntı yapılan: esensoy - 25 Mart 2013, 18:16:35
iphone maliyeti herhalde 70 doları geçmez diye düşünüyorum,
belki daha da aşağıdadır,
düşündüğünüzün çok üzerinde.

Emek gerektiren işlerle al-sat işlerini kıyaslamamak gerek. Emek varsa emek ücreti illaki olacak.
Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış hesabı boşu boşuna birbirinizin kalbini kırmayın. Elbette çok seslilik olacak farklı görüşler olacak, saygı duyulmalı. Ben niye dillendirdiğime gelirsek insanları kaz gibi yolmaya çalışanlardan, insanları keriz sananlardan nefret ediyorum. Hiç kimse aptal değildir. Olur ya boş anına gelir yada sıkışır alır. İşte bu noktada bu fırsatçılığı hazmedemiyorum. Bu arada ticaretle falan da uğraşmıyorum, işim gücüm yok öğrenciyim, rakibini karalıyor gibi bir durum söz konusu değil.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

nusyil

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Mart 2013, 01:24:02

Emek gerektiren işlerle al-sat işlerini kıyaslamamak gerek. Emek varsa emek ücreti illaki olacak.
Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış hesabı boşu boşuna birbirinizin kalbini kırmayın. Elbette çok seslilik olacak farklı görüşler olacak, saygı duyulmalı. Ben niye dillendirdiğime gelirsek insanları kaz gibi yolmaya çalışanlardan, insanları keriz sananlardan nefret ediyorum. Hiç kimse aptal değildir. Olur ya boş anına gelir yada sıkışır alır. İşte bu noktada bu fırsatçılığı hazmedemiyorum. Bu arada ticaretle falan da uğraşmıyorum, işim gücüm yok öğrenciyim, rakibini karalıyor gibi bir durum söz konusu değil.

Bravo !!! Aynen katiliyorum!!

trgtylcnky

Şimdiye kadar gördüğüm en pahalı ürünler robitshop'ta ve merak ediyorum acaba kimse alıyor mu? 500 tl civarında tft lcd modüller var, kalitelidir elbette ama bu kadar pahalıya gerçekten alınıyor mu? Bu işle uğraşan insanlar bu kadar zengin mi?

Mr.Java

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 26 Mart 2013, 01:59:46
Şimdiye kadar gördüğüm en pahalı ürünler robitshop'ta ve merak ediyorum acaba kimse alıyor mu? 500 tl civarında tft lcd modüller var, kalitelidir elbette ama bu kadar pahalıya gerçekten alınıyor mu? Bu işle uğraşan insanlar bu kadar zengin mi?

İhtiyaç fazlası gösteriştir,caizdir.Para hiç kolay kazanılmıyor malesef.2-3TL ürün alıp 10 katına satan bir firmadan,o malı satan adamlar böyle bir durumda ne yapıyorlar merak ediyorum.Yani kısacası elektrovadi malı 10 katına satıyor,diyelim başka bir firmadan ürün alacağı sıra böyle bir durumda nasıl davranıyor ? Burada "abi bu değirmen nasıl dönüyor bi bilsen varya..." diyorlar,ilginç.

esensoy

benim anlayışıma göre kazıklamak; şu an ilaç karaborsacılarının yaptığı şeydir, kucağınıza düşen ve satın alması zorunlu kişilere fahiş fiyattan satmaktır,

herkesin istediği fiyata sattığı bir malı herkes istediği fiyata satabilir, bu kazıklama değildir, ister alırsın ister almazsın,
satan satar gemisini yürütür, satamayan batar gider,

yaptığınız maliyet hesabı yanlış, aliexpress te gördüğünüz 2 dolar, Türkiye de legal yollardan satış yapan bir firmanın maliyeti değildir,
Bu sebeple yazdığı rakam için "kazıklıyor" ifadesini kullanmamalısınız,

İktisattan "fiyat" ı, işletmeden "maliyet hesabı"nı, insanlıktan da "fikirlere saygı" kavramlarına biraz daha eğilmeniz lazım,

trgtylcnky

Bence maliyetten başka şeyler de önemli. Mesela öncelikle "Bu ürün bu kadar değerli mi?" diye sorulmalı. o ürünün değeri maliyetinin altındaysa o ürün zaten hiç üretilmemeliydi. iPhone alırken de böyle, kablo alırken de böyle. Bir tekerleğe 15 lira verdiğimi öğrenince arkadaşlarım "Kendini bu kadar saf göstermeyi nasıl başardın?" dediler. Bunu derken ne maliyeti ne de piyasayı biliyorlardı. Bence bu açıdan da bakmak lazım.

z

Piyasada tek olunduğunda fiyat abartılabilir. Bundan doğalı da yoktur. Rakipler türedikçe fiyatlar otokontrol mekanizması sayesinde kendiliğinden belirlenir.

Burada önemli olan piyasada tek olunmak için haksızlık yapılıp yapılmadığıdır. Yoksa isteyen istediği fiyattan malını satar.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

trgtylcnky

Hocam yapmayın, biraz insaflı olmak lazım, özellikle de piyasada tek iken. Bilkent'te her yer alternatifi olmadığı için iş yapıyor. Biraz tüketiciyi de düşünün. İnsanların eli mahkum oradan almaya, bunun bilincinde olup insaflı davranmak lazım. Alternatifi varsa istediğin kadar arttır çünkü tüketicinin seçme hakkı doğuyor o zaman.

esensoy

arkadaşlar sistem emperyalist sistem, para kazanmayla hayr işlemeyi aynı kefeye koymayın,
para kazanın, ayrı olarak da fakir mi sevindiriyorsunuz, öğrenci mi okutuyorsunuz, hacca mı gidiyorsunuz ne isterseniz onu yapın,
yoksa sistem sizi ham yapar

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 26 Mart 2013, 12:45:38
Hocam yapmayın, biraz insaflı olmak lazım, özellikle de piyasada tek iken. Bilkent'te her yer alternatifi olmadığı için iş yapıyor. Biraz tüketiciyi de düşünün. İnsanların eli mahkum oradan almaya, bunun bilincinde olup insaflı davranmak lazım. Alternatifi varsa istediğin kadar arttır çünkü tüketicinin seçme hakkı doğuyor o zaman.

z hocanın dediği gibi haksızlık yapmadan "tek" iseler bu sizin ya da x girişimcisi için fırsattır, gidin maliyeti düşürün bir şekilde, siz de satın,

trgtylcnky

Bunun doğru yaklaşım olduğuna mı inanıyorsunuz?
Belki de mühendissiniz, üreticisiniz, yani az veya çok topluma yön vereceksiniz. Sizin gibi yüzlerce insan var ve anlaşılıyor ki bu yüzlerce insan böyle düşündüğü için sistem emperyalist sistem. Sistem de sizsiniz, ham yapan da sizsiniz, daha sonra zararını görecek olan da sizsiniz.
Siz üreten insanlarsınız, hiç mi idealiniz, amacınız yok? Toplumu neden yeraltı kaynağı gibi görüyorsunuz? Çıkarabildiğini çıkar, ondan sonra o kaynakla istediğini yaparsın.

Yanlış anladıysam düzeltin ama yazdıklarınızdan bunlar anlaşılıyor, isterseniz bir de kendiniz okuyun.