breadboard hakkında bilgisi olanlar bakabilir mi?

Başlatan cmsnmz, 22 Mart 2013, 21:32:53

mufitsozen

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 26 Mart 2013, 13:42:14
Bunun doğru yaklaşım olduğuna mı inanıyorsunuz?
Belki de mühendissiniz, üreticisiniz, yani az veya çok topluma yön vereceksiniz. Sizin gibi yüzlerce insan var ve anlaşılıyor ki bu yüzlerce insan böyle düşündüğü için sistem emperyalist sistem. Sistem de sizsiniz, ham yapan da sizsiniz, daha sonra zararını görecek olan da sizsiniz.
Siz üreten insanlarsınız, hiç mi idealiniz, amacınız yok? Toplumu neden yeraltı kaynağı gibi görüyorsunuz? Çıkarabildiğini çıkar, ondan sonra o kaynakla istediğini yaparsın.

Yanlış anladıysam düzeltin ama yazdıklarınızdan bunlar anlaşılıyor, isterseniz bir de kendiniz okuyun.

Sayin @trgtylcnky konusulan konunun idealler, ahlak, uretim vb ile alakasi yok.

Ekonomi uzerinde devlet etkisinin en aza indirildigi serbest piyasa ekonomisi kurallarinin isleyisi ile alakali.

Butun yollar, kopruler, limanlar vb ozel sektore devredilirken ve piyasa ekonomisi kurallari ekonomiye hakim iken sizin soylediginiz konular tabiri caizse "baki kalan bu kubbede hos bir seda" gibi geliyor kulaga  :)

Aciklama en basit prensiple "Laissez faire" diye gecer ve buda:

Laissez faire, "Bırakınız yapsınlar" şeklinde çevrilen bu deyiş ekonomide müdahalenin olmaması gerekliliğini savunur. İlk olarak fizyokrasi düşüncesinde ortaya çıkmıştır. Fransızca "serbest bırakmak" anlamına gelen bir kalıptır. İktisadi anlamda Laissez Faire devletin ekonomi üzerinde olabildiğince az etkisi bulunması gerektiğini, böylece özel sektörün ve piyasa ekonomisinin ticaretin serbest kalmasıyla beraber ekonomik refaha kavuşacağını düşünür. Ekonominin Adam Smith'in de dediği gibi bir Görünmez el yardımı ile dengesini bulacağını ve etkin olarak işleyeceğini savunur. Bu popüler ekonomi mottosunun tamamı "Laissez faire, laissez aller, laissez passer" şeklindedir. Bırakınız yapsınlar, bırakınız gitsinler, bırakınız geçsinler anlamındadır.

Eger alici bilincli değilse ve aldigi malin degerini anliyamiyorsa, yada piyasada rekabet kosullari yoksa maalesef hersey mubah olur! :(
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

t2

trgtylcnky

Ben aslında burada devletin etkisinden çok toplumun etkisinden bahsetmek istedim. Gördüğüm kadarıyla bu forumda üretim sektöründen çok fazla üye var. Bu işin "yaptığı işe saygı duymak" ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca üretici, hedef kitlesine de saygı duymalı. En azından insanlığa saygı duymalı. Serbest piyasa insanlığı gerçekten ileri mi taşıdı? Doğrusu ben bunu bilgisayarda yazabiliyorsam bunda serbest piyasa ve rekabetin payı çok büyük, ama ne pahasına? Sizin gibi mühendislerin, üreticilerin uykusuz geceleri pahasına. Gücü hırslı, bencil, kurnaz ve üçkağıtçı olana vermek pahasına. Belki bu sistemde başkasını düşünen kazanamıyor, o halde bu sistem neden var?
İnanıyorum ki hepiniz bu sistemde etkensiniz. Dünya'yı değiştirebilirsiniz demiyorum ama değiştirmek istemeyişinize de dayanamıyorum.

nusyil

Alıntı yapılan: trgtylcnky - 26 Mart 2013, 13:42:14
Bunun doğru yaklaşım olduğuna mı inanıyorsunuz?
Belki de mühendissiniz, üreticisiniz, yani az veya çok topluma yön vereceksiniz. Sizin gibi yüzlerce insan var ve anlaşılıyor ki bu yüzlerce insan böyle düşündüğü için sistem emperyalist sistem. Sistem de sizsiniz, ham yapan da sizsiniz, daha sonra zararını görecek olan da sizsiniz.
Siz üreten insanlarsınız, hiç mi idealiniz, amacınız yok? Toplumu neden yeraltı kaynağı gibi görüyorsunuz? Çıkarabildiğini çıkar, ondan sonra o kaynakla istediğini yaparsın.

Yanlış anladıysam düzeltin ama yazdıklarınızdan bunlar anlaşılıyor, isterseniz bir de kendiniz okuyun.

Sozlerinize aynen katiliyorum hocam. Amma gel gor ki dunya oyle bozulmus, insanlar oyle cakallasmis ki, sizin benim gibilerin dusunceleri "utopya", "hos bir sada" oluvermis. Buradaki bircok kisinin fikirleri bana oyle korkunc, oyle soguk oyle insanliktan uzak geliyor ki ne diyecegimi bilemiyorum. Hicbir dini, ahlaki , insani olcuye sigmayan dusunceler, hayatin dogal akisi imis gibi kabullenilmis daha da vahimi savunulabiliyor!! "Sistem bu, isine gelirse cicim" diyenleri, isin tarihsel yonunden dem vuranlari, "tek isen rakibin yok ise tutturabildigine, eli mahkum olana gecirebildigin kadar gecir, mubahtir" diyenleri mi ararsin..Bu laflar, bu dusunceler bizim dusuncelerimiz olmamali. "Ben bugun siftah yaptim, yandaki  komsum yapmadi ondan alin" diyen ahilik gelenegi, esnaf ahlaki olan bir toplumdan, su an geldigimiz vahsi kapitalizmin yarattigi "kazanc icin, biryerlere gelmek icin, hersey mubah" diyen ruhsuz, her an birbirine kazik aymaya hazir makyevelist tiplere donustuk ne yazik ki.
Yahu bu sistemi savunan bir kisi de sunu desin : "Dedikleriniz dogru, ama sistem boyle ,bunu degistirmeye gucumuz yok" buna bile raziyim. En azindan hala icinde biraz vicdan kirintisi oldugunu gormus oluruz.

Alıntı yapılan: esensoy - 26 Mart 2013, 09:33:26

yaptığınız maliyet hesabı yanlış, aliexpress te gördüğünüz 2 dolar, Türkiye de legal yollardan satış yapan bir firmanın maliyeti değildir,
Bu sebeple yazdığı rakam için "kazıklıyor" ifadesini kullanmamalısınız,

Ustadim ben eger bir mala herseyi dahil 3 dolar veriyor, ve bu mal da kapima kadar geliyorsa bu malin bana "maliyeti" 3 dolardir. Evet iste bu kadar basit. Bu basit gercegi fiyat, maliyet hesabi vb terimlerle karmasiklastirmaya hic mi hic gerek yok.
Burada ekonomi, iktisat maliyetten dem vuran arkadaslarin kafa yormasi gereken "Adamlar nasil bu urunu bu kadar ucuza imal edip, kar edip kapimiza kadar getirebiliyor" 'u dusunmek olmali bana gore. Yoksa mevcut duzen, zaten adi uzerinde: "duzen"

mistek

Bu alım satım işleri çok ilginç bende satıcı olarak çok hayret ederim. Uzun zamandır online ticaretle uğraşıyorum benim satış yaptığım alanda 5 rakibim var. Hepimiz aynı satıcıdan ürünü alıyoruz aynı yolla getiriyoruz ve aynı yerden satıyoruz bütün alıcılarda sıralı bir şekilde ürünlerimizi görüyorlar. Fiyatlar arasında da çok farklılık var ben genelde en uygunu satmaya çalışırım ancak en pahalı olan en çok satışı yapıyor( gözüm yok Allah daha çok versin) burada kalkıpta alıcılara tek tek "bak arkadaş o adam pahalıya satıyor neden ondan alıyorsun?" mu diyeceğiz. tabiki hayır! herkes kafasına/ bütçesine uygun olanı alır kimse bişey diyemez.

Ancak diğer rakiplerimden şöyle bir tepki aldım zamanında "zaten bunları satan kimse yok neden fiyatları düşürüyorsun".... yani dünya düzeni bu şekilde yürüyor. Bence alıcıları bilinçlendirmek lazım.

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Balcı balı satarken "komşum daha siftah yapmadı ondan al" diyen ecdadımız varken böyle bir hareketi doğru görmek. Düşündürücü...

Aklıma İsmail  Abi geldi :)
KAZIKCI Voyvoda
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

nusyil

Alıntı yapılan: muhendisbey - 26 Mart 2013, 19:23:20
Balcı balı satarken "komşum daha siftah yapmadı ondan al" diyen ecdadımız varken böyle bir hareketi doğru görmek. Düşündürücü...

+1

atioky_216

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 26 Mart 2013, 02:22:28
İhtiyaç fazlası gösteriştir,caizdir.Para hiç kolay kazanılmıyor malesef.2-3TL ürün alıp 10 katına satan bir firmadan,o malı satan adamlar böyle bir durumda ne yapıyorlar merak ediyorum.Yani kısacası elektrovadi malı 10 katına satıyor,diyelim başka bir firmadan ürün alacağı sıra böyle bir durumda nasıl davranıyor ? Burada "abi bu değirmen nasıl dönüyor bi bilsen varya..." diyorlar,ilginç.

Pahalı ama bazen mecbur kalıyoruz. Geçenlerde akım sensörü bilen varsa diye konu başlattım birisi bilseede kimse cevap vermedi, gittim bende robitten aldım 20 kusur tl. 5 liralık entegreye para verdim. Mecbur kalınca insan yapıyor maalesef.

z

Ben de tüketiciyim ben de ürünlerin ucuz olmasını isterim.

Fakat mantığım derki;

Sattığın mala dilediğim fiyatı biçersin.  Alan alır almayan almaz.

--------------------------------------

Bir dönem Kahire'de yaşadım.

Yabancıların oturdukları semtte fiyatlar ülke halkının yaşadığı semptlerdeki fiyatlardan çok farklıdır. (Ankara'da Çankaya örneği gibi)

Mahalle aralarına kurulan pazarlara giderseniz  atıyorum 1$ karşılığı paraya 5Kg domates alırsınız. Hem de taptaze.
Evinizin olduğu semtte ise 1$'a buruşmaya başlamış domatesden 1kg anca alırsınız.

Fakat pahalı olduğunu bile bile kendi semtinizden alırsınız.

-----------------------------------

Çindeki fiyatların ucuz olduğunu bizdeki fiyatların yüksek olduğunu söyleyerek bizdekileri vicdansızlıkla falan suçlamayın.
Üretim maliyetlerinin belki de en önemlisi işçiliktir.

Çindeki meslektaşlarımızın yaşam şartlarını, aldıkları maaşı neden düşünmüyorsunuz? Neden onların patronlarını vicdansızlıkla suçlamıyorsunuz?

Merdiven altı imalathane kur, ülkemize kaçak yollardan girmiş adamları bul, pasaportlarına el koy, ahır gibi bir yere üç beş yatak at.  Yal gibi yemek koy önlerine. Aydan aya da bir kaç yüz TL ve. Sende ucuza üret.

Ucuza üretmenin yolları sadece yüksek teknolojiden geçmiyor.
-------------------------------

Bakkal, ürünlerini süpermarketten daha pahalı satıyor diye milleti kazıklamış mı oluyor?

-------------------------------

Ankara yada istanbulda bir malzemeyi 1TL ye alabilirken, Ağrı'da aynı malzemeyi 5 TL ye satan adam kazıkçı mı oluyor?

--------------------------------

Kapı komşum diyebileceğim kadar yakınlıktaki nalburcudan M5 alyan vida aldığım çok olmuştur. Tam hatırlamıyorum geçmiş zaman tanesine 25 kuruş veriyordum.

Büyük marketlere gittiğimde aynı vidanın 100 tanesine 1 TL veriyorum.

Nalburcu kazıkçımı? Bence değil. Ben bu adamdan mal aldığım için mutsuzmuyum? Tam tersine havalarda uçarım. Çünkü
o an için ihtiyacım görülmüştür.

--------------------------------

Malı hangi şartlarda nerdeen alacağınızı bileceksiniz.

Ecdadımızın bal hikayelerini geçiniz. 2013 yılındayız.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

nusyil

Alıntı yapılan: z - 27 Mart 2013, 01:10:32
Ecdadımızın bal hikayelerini geçiniz. 2013 yılındayız.

Olur, ecdadimizin butun guzel hasletlerini gecelim, cakalliga devam edelim..

Yaziklar olsun ecdadimizin bu guzel hasletlerini, geleneklerini "hikaye" diye kucumseyen, hafife alan zihniyete, yaziklar olsun insanlari bu kafa yapisina getiren duzene!!

kasif

Arkadaşlar konuda ne sorulmuş burada ne tartışılıyor, Allahaşkına ilk soruya bir bakın.

Kimse kimseye zorla mal satmıyor. İsteyen çinden alır, isteyen buradaki bir satıcıdan.

Bu forumda her konu siyasete, devlete mi uzanmalı, bu sebeple kaç kişi forumdan ayrıldı. Sorulan soruya cevap verecekseniz verin, yok devlet siyaset diyorsanız başka forumlara gidin.

Ya bir konuda şöyle tartışılmasın ya bir konu ...

peko

Alıntı Yapkafa yapisina

@nusyil
Konu buraya dallanırsa, konu ile alakasız bir düşünce içinde olduğunuzu deşifre etmiş olursunuz.
Biz yine de sizi yanlış anlamamaya özen göstereceğiz.
" Bazıları zeka'sını iş'i zorlaştırmak için, bazıları ise kolaylaştırmak için kullanır.. "

t2

trgtylcnky

Konuyu buraya ben çektiğim için sorumluluk hissediyorum. Öncelikle ben herkesin malını istediği fiyattan satabilmesi taraftarıyım ama tek bir koşul hariç: üreticinin tekel olup bunu fırsat bilerek fiyatı istediği gibi arttırarak tüketiciyi zor durumda bırakması. Konunun başındaki örnekte satıcıyı suçlu bulmuyorum, onun işleri de öyle yürüyor, üstelik kimse kabloyu oradan almak zorunda değil. Fiyatın çok düşürülmesi de haksız rekabete yol açıyor aslında. Ayrıca "externalised costs" denilen bir kavram da varmış, üreticinin malı Çin, Hindistan gibi ülkelerde ürettirerek oranın halkını sömürmesi. Bu ticaret işinden ben pek anlamıyorum. Sadece yaşadığım bir durum vardı ve mağdur olduğumuz için o konuda şikayet ettim.

t2

breadbordun telini ucu altın kaplama bahanesiyle 10 tanesini 100 liraya satmak lazım.  Pimipirikli elektronikçiler devre çalışmıyor diye sorunu telde arayıp buna para verebilir.