SCR ile akü şarj devresi.

Başlatan since1990, 28 Mart 2013, 11:47:31

since1990

Arkadaşlar 14.4 V kullanarak 12 Volt luk bir aküyü şarj etmeye başladığımı düşünün hattın üzerinde seri bir scr var. Bir Pulse gönderip şarjı başlattıktan sonra tam şarj olduğunda şarjın kesilmesi beklenmez mi? Sağlıklı bir bekleme  süreci için devamında da 13.8 V mu uygulamam gerekir? Ve bu voltajlar 24V üzerinden düşüreceğim, LM317 mi kullanmalıyım? Bataryalarım 2Ah lik.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

polleme

Akü, anma akımının (burada 2Ah) onda biri akımla (200 mA) 14,4V gerilime ulaşıncaya kadar şarj edilir. Bu gerilim seviyesine ulaşılınca gerilim hemen 13,8V seviyesine inmelidir, yoksa aküye zarar vermeye başlar. LM317 ile 200 mA sabit akım verecek şekilde şarj yapılabilir. Ancak çıkış geriliminin şarjdan hemen sonra 13,8V seviyesine inmesini sağlayacak bir düzenleme yapılmalı. (bir opamp ile kıyaslama ve sonra bir transistör ile devreye paralel bir direnç ekleme çok kullanılan yöntemlerden)

since1990

Paralel direnç voltajı nasıl değiştirecek ki?
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

polleme

LM317 veya farklı bir gerilim regülatörünün çıkış gerilimi iki direnç ile ayarlanır. Çıkış gerilimi uygun dirençlerle 14,4V yapıldıktan sonra bu dirençlerden uygun olanına bir uygun değerde hesaplanmış bir direnç paralel bağlandığında direncin değeri düşer ve böylece çıkış geriliminin de düşmesi sağlanır. Yani kademeli bir gerilim varmış gibi olur.

since1990

Tamam şimdi oldu çokta iyide oldu çok güzelde oldu :D
Teşekkürler. ;)

sezgin05

Bosch akülü matkapların şarj devresinde  uzun zamandır kullandığı yöntemden bahsediyorsunuz.AC voltaj tek bir SCR ile yarım dalga kıyılarak yapılıyor. Örneğin 24 volt trafo çıkışına bağladığınızda yarım dalga 12 volt değişken sinyaliniz oluyor. SCR bu sinyali uygun açılarda tetikleyerek şarjı bitiriyor.

since1990

LM317 ile akü şarj devresini kurdum fakat akımı sınırlamak için bir adet lm317 dahamı kullanmalıyım. Bu akü sürekli şarjda kalacak.

2. lm317 nin çıkışındaki direnci 1. lm317 nin çıkışına koyup çıkışı onun ucundan alsam da aynı verimi almış olur muyum? Güzel bir şarj devresi olması lazım aylarca günlerce şarjda kalacak bir sistem.

sezgin05

Mutlaka LM317 ile olacaksa tek LM317 yeter.Devredeki R4 direncinide ayarlı yaparsanız akımda ayarlı olur.

Macera

Benim yaptığım devamlı kullandığım bir akü şarj devresi

https://sites.google.com/site/elektronikprojeler/home/akue-sarj-devresi

Bu devre ile özellikle 12volt 7A ups akülerini şarj etmek için kullanıyorum.
0.68 amper hızlı şarj ediyor , akünün çektiği amperaj düştüğü zaman şarj voltajını 13.8 e düşürüyor.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

mezire

polleme

mezire

enteresan. bir türlü siteye bağlanamadım. Başka linke atabilirmisin. Acil enenmiş bir devreye ihtiyacım varda.

bocek

Link sağlam da biz bağlanamıyoruz galiba. Bloke edilmiş sanırım.
ktunnel'den girince açılıyor.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Macera

Linke dokunduğum yok kimilerinde açıyor kimilerinde açmıyor ???
Anladığım kadarı ile Google Sites site kurmak için çokda mükemmel değil
Yukardaki devreyi webde orijinali görüp biraz değiştirdim.
Devre elemanlarıyla oynayıp değişik voltaj vede amperlerede uyarlanabilir.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

bocek

Konu başlığı ile ilgisi bakımından, SCR ile yapılmış olanı şurda:

http://www.bitlik.org/index.php/topic,13424.msg70865.html#msg70865

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..