Uzun Süreli Zamanlayıcı (6Ay 1Yıl.. gibi) "İşlemcisiz"

Başlatan since1990, 28 Mart 2013, 18:01:56

since1990

Arkadaşlar 6 aylık bir zamanlayıcı tasarlamak için ne yapmalıyım, 555 ile maksimum 1 günlük (kağıt üzerinde )yapabildim. :D
Böyle hazır entegreler var mıdır? Olmazsa malesef işlemci ve ds1302 kullanmak zorunda kalacağım ki hiç ekonomik bir çözüm değil.
Ve kartım için o kadar yerim de yok.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

muhittin_kaplan

since1990

Genişlik 2.5cm'ye uzunluk 15cm ye kadar olabilir. Bir rayın içerisine oturtulacak.
"Dinlenmemek üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar. Türk gençliği, gayeye, idealizme durmadan ve yorulmadan yürüyecektir. Bütün ümidim gençliktedir." Mustafa Kemal Atatürk

muhittin_kaplan

oraya bir tümen sığar. smd 12f serisi birşey çak gitsin.

since1990

Alıntı Yaporaya bir tümen sığar.
:D :D
Ama bir kaç askerin yapacağı işi bir tümene yaptırmak istemedim :D
Eğer entegre yoksa mecburen bu yöntemi kullanacağım;)
Teşekkürler.

muhittin_kaplan

1307 ye bile gerek tok timer kur. böl böl kullan. o kadar uzun süreli bir osc bulamazsın. yine bölmen gerekir.

Tagli

555 ile bir counter'ı clock'layabilirsin belki. Ama böyle bir sistemden hassas zamanlama beklemek yanlış olur. Atıyorum, 6 ay içinde belki 1-2 gün kayma yapabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

berat23

aslında bildiğimiz rc devresi ile olabilir ama devrede hata olasılığı çok fazla. 1 senede sıcalık değişimleri gibi etkilerle %1 sapsa ki çok iyi bir sapma olur,3.5 gün yapar.%10 tolerans bir ay yapar,yani hata kaçınılmaz. yol yine rtc+mcu gibi görünüyor.

polleme

CD4060 osilatör diyeceğim ama söylenildiği gibi uzun zamanda hassasiyet sorunu çıkabilir. 1302 veya 1307 ile PIC 12F çok hassas iş yapar. Tabii ihtiyacınızın ne kadar hasssiyet istediği önemli.

SiVRiSiNEK

RTC ye ne gerek var, 12F+XTAL yeterli olmalı en ekonomik ve en az yer kaplar, yazılım içinden halledersin 6 ay süreyi

XTAL olarakta 32.768Hz kristali çakarsın hesaplamada kolay olur, akım tüketimide az olur

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: SiVRiSiNEK - 28 Mart 2013, 21:11:31
RTC ye ne gerek var, 12F+XTAL yeterli olmalı en ekonomik ve en az yer kaplar, yazılım içinden halledersin 6 ay süreyi

XTAL olarakta 32.768Hz kristali çakarsın hesaplamada kolay olur, akım tüketimide az olur

iyi fikir, hem low power hem de sürekli online mcu :)

polleme

Zaten o nedenle ne kadar hassasiyet istendiğini sormuştum. RTC ile sayma gerekmeksizin son derece hassas saat ve takvim tutulup çağrılabilir. Tabii ki xtal ile PIC'e hesaplama da yaptırılabilir. RTC'ye göre daha az hassas olsa da o da iş görür. Önemli olan uygulama ve istenen hassasiyet derecesi.

z

RC devreleri ile zaten yapamazsın. Frekans bölücü çiplerle yapabilirsin fakat basit bir işlemcili devreden bile daha büyük olur.

Bol çipli bölücü çiplerle vs devre yapsan işlemcili devreye göre daha yayvan olur gürültüden etkilenme riski artar.

Smd mcu kullanırsan serçe parmağının ucundaki tırnak kadar bir alana bahsettiğin devreyi sığdırırsın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

SiVRiSiNEK

Alıntı yapılan: polleme - 28 Mart 2013, 22:56:42
Zaten o nedenle ne kadar hassasiyet istendiğini sormuştum. RTC ile sayma gerekmeksizin son derece hassas saat ve takvim tutulup çağrılabilir. Tabii ki xtal ile PIC'e hesaplama da yaptırılabilir. RTC'ye göre daha az hassas olsa da o da iş görür. Önemli olan uygulama ve istenen hassasiyet derecesi.

RTC olsun PIC'li devre olsun farketmez hassaslık osilatör devren ile ilgilidir, çok hassas olmasını istersen ppm'i düşük bir kristal kullanman gerekir