Telefon hattına mikroişlemci ile bağlanıp arama yaptırma

Başlatan gokhangokcen, 11 Nisan 2013, 23:11:12

gokhangokcen

İyi akşamlar üstadlar;
Forumda epeyce aradım fakat bana yardımcı olacak nitelikte bir şema vs. bulamadım.Amacım belirli bir set değeri girip ortamdaki sıcaklığı kontrol etmek.Ayarlanan sıcaklık derecesini aştığında (anormal bir durum oluştuğunda) bana telefon üzerinden arama yapacak.Dtmf üzerine devreler aşırı derecede mevcut ama gördüğüm kadarı ile dış hattan gelen sinyalleri işleyip çıkış kontrolü yapılmakta.Ben ise tam tersini arama yapmayı istiyorum.Bir kaç devre gördüm ama hat trafosu ile 1:1 trafo kullanılmış.Bu trafoyu bulunduğum şehirdeki elektronikçilerde bulamadım o ne deyip bana soruyorlar :)

trafosuz bir şekilde telefon hattına bağlanıp çıkış alıp arama yaptırabilmem için bana neler gerekli nasıl bir yol izlemeliyim? ısı kontrol olayında sıkıntım yok içinden çıkamadığım husus nasıl arama yapabilirim?Her hangi bir link şema vs. varsa yol gösterme açısından yardımcı olursanız sevinirim.Hayırlı akşamlar dilerim cümleten
Bildiğini paylaşmak, Allah'ın verdiği öğrenme yeteneğinin zekatıdır.

trgtylcnky

http://avtanski.net/projects/phone_dialer/

pic phone dialer diye aratınca çıktı.

mesaj birleştirme:: 11 Nisan 2013, 23:52:57

o trafo da sanırım "izolasyon trafosu" oluyor.

mg1980

Epeyce zaman önce yapmıştım.Derin elektronik bilgim olmadığı için şöyle bir çözüm bulmuştum:Sizin için ilkel değilse telefon no.larını hafızaya aldığınız
örneğin bir Panasonic telefon kullanın.Hafıza butonuna pice bağlı bir roleyle komuta edin.Ayrıca ahizenin kaldırılması işlemi için de bir role kullanmak durumunda kalacaksınız.Kolay gelsin.mg1980

trinity

DTMF decoder olarak hangi entegreyi kullanmayı planlıyorsunuz?

gokhangokcen

yanıtlarınız için teşekkür ederim fakat verilen linkteki şemayı incelediğimde yine aynı şekilde 1:1 trafo kullanılarak yapılmış burada bulmam çok sıkıntı oldu ve bulamıyorumda başka alternatifler olduğunu düşünüyorum telefon açma için hattan bir kaç saniye akım çekmek gerekiyor sonra ise normal dtmf sinyalleri gönderiliyor zannediyorum.hat meşgul mu yada açıldı mı diye almam gereken bilgileri haliyle işlemciye girmem gerekiyor.Telefon hattıda emin olmamakla birlikte yaklaşık 45v seviyelerinde biliyorum.Bunu direkt olarak işlemci pinine giremeyiz.Arada trafo haricinde ne gibi malzemeler kullanıp aktarım yapabilirim

Z80

Bütün modemlerde 1:1 hat trafosu bulunmaktadır.

Bilgisayarcıdan eski fax-modem kartını 3-5 TL'ye alıp trafosunu sökebilirsin.

Hat trafosu devreni telekomun santrallarından izole etmeye yarar, muhakkak kullanmalısın.

gokhangokcen

trinity arada decoder devresi kullanmak istemiyorum amacım sadece arama yaptırmak işlemci olarak atmega8 kullanmayı ve bascom avr ile yazmayı düşünüyorum kütüphanesinde hazır dtmf kodları var gelen giden sinyal bana önemli değil internette gördüğüm hattın açıldığını algılayan transistörlü devreler var sadece açıldı mı meşgul mü meşgul ise diğer telefonu ara gibi akış diyagramı olacak

mufitsozen

ikinci el bir harici fax modem aliniz. 5TL-30TL gibi bir fiyata sahibinden.com yada gittigidiyor vb bakiniz.

RS232 uzerinden AT komutlari ile arama yapabilir, hattin durumunu kontrol edebilirsiniz vs

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

Andromeda

İşlemci pinini bir direnç ile doğrudan hatta bağlayınca ve dtmf komutu verince  arama yapıyor..
garantisi var mı, yok..ama arama yapmama durumu düşük. denedim..
profesyonel bir devre için,aşırı gerilim koruması,izolasyon,parazit koruma, arama entegresi vs..
izolasyonu ve varistoru olan modem kartları bile bozuluyor yıldırımda..

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

trinity

eğer ticari bir uygulamada kullanılacaksanız 600ohm izalasyon trafosunu kullanmanız gerek, ilerki zamanlarda müşteri zarar görebilir. tanesi 1$ istanbulda bu trafoları yapan şirketler var. eğer size 1-2 tane gerekliyse numuna olarak ücretsiz temin edebilirsiniz.

ÜC

Bu devreyi deneyebilirsin. Önce U1 opto ile hattı açman , sonra U2 üzerinden DTMF tonlarıyla arma yapman lazım.

t2

Alıntı yapılan: umitco - 12 Nisan 2013, 12:20:43
Bu devreyi deneyebilirsin.
yanlışlık var. tel+  tel - kısmında. sadece bu değil.

ÜC

Boardda denediğim bir devreydi, çalıştırdım diye hatırlıyorum. Yanlışlı nerede acaba ?

t2

ÜC

Haklısınız çizimi  aceleyle yaptım  buraya koymak için , kusura bakmayın . tel+ ve tel- yer değişecek