Skorbord Devresi YARDIM.

Başlatan tr_51, 13 Nisan 2013, 14:55:20

tr_51

Skorbord devresi simülatörde çalışıyor. Ancak uygulamada Lcd ışığı yanıyor ve hiçbir karakter gelmiyor. Ayrıca pot'tan ışık ayarı da yapabiliyorum ama karakteryok. Resimde lcd arka ışık yanıyor ama flaştan dolayı belli değil.

simulasyon;

ayhani

Eğer LCD pinleri doğruysa kontrast direncini değiştirmelisiniz.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

subram

devrenizi kontrol edin, kısa devre vs varmı bakın. ISIS'te çalışıyorsa mutlaka çalışır.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

hll

potu falan boşver Vdd ve Vee yi direk +5 bağla

subram

Alıntı yapılan: hll - 13 Nisan 2013, 20:14:04
potu falan boşver Vdd ve Vee yi direk +5 bağla

sakın böyle birşey yapma.
http://www.elektronark.org  Türkiyede Elektronik Kültürünü Değiştirmeye Geliyoruz

drmp

devre bağlantın doğruluğunu kontrol etmek lazım zira çok sık karşılaştığım bir durum  her zaman sorun çıkabilir 
vee ucunu  0 V verdiğin zaman  görüntü birat netleşmesi gerekir zaten pot ile oynayınca  görmüş olman gerekirdi

rw ucunu direk 0 V 'ye bağlayabilirsin , bu uc  lcd 'den veri okumaya yarar
d0-d1-d2-d3  hatlarını  vcc 'ye bağlamışsın   o hattı  0 V ye bağlanmalı  << (burası onemli)

bir de kodlara bakmakta yarar var

hll

HOCAM SEN BENİM DEDİĞİMİ YAP KESİN OLCAK POTU AT GİTSİN VDD VE VEE +5 BAĞLA
D0-D1-D2-D3 +5 BAĞLADIĞINI GÖRMEMİŞTİM 4 BİT BAĞLANTI KULLANIYORSUN D0-D1-D2-D3 BOŞ BIRAKMAN LAZIM
ONLARA HİÇ BİŞEY BAĞLAMA SORUNUNDA ONDAN BU PİNLER 1 OLDUĞUNDAN LCD İŞLEMCİSİ SAPITIYO ONDAN EKRANDA
GÖRÜNTÜ ALAMIYOSUN

esensoy

Vee +5V bağlayınca kontrast ayarı nasıl yapılacak?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

hll

drmp

vee ucu adındanda belli olduğu gibi negatif besleme ucudur    Lcd modulunun görüntünün netleşmesi için vcc'ye değil  , negatif vee ye gitmeli eğer bu bağlantı kurulmadıysa 0 V ye gitmelidir

esensoy

Alıntı yapılan: hll - 13 Nisan 2013, 23:09:09
olmucak en parlakta yancak
simulasyon haricinde hiç lcd kullandınız mı?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

subram

Alıntı yapılan: hll - 13 Nisan 2013, 20:56:05
HOCAM SEN BENİM DEDİĞİMİ YAP KESİN OLCAK POTU AT GİTSİN VDD VE VEE +5 BAĞLA
D0-D1-D2-D3 +5 BAĞLADIĞINI GÖRMEMİŞTİM 4 BİT BAĞLANTI KULLANIYORSUN D0-D1-D2-D3 BOŞ BIRAKMAN LAZIM
ONLARA HİÇ BİŞEY BAĞLAMA SORUNUNDA ONDAN BU PİNLER 1 OLDUĞUNDAN LCD İŞLEMCİSİ SAPITIYO ONDAN EKRANDA
GÖRÜNTÜ ALAMIYOSUN

daha önce hiç LCD  kullandızmı?

Kabil ATICI

Önce işlemcinin çalıştığından bir emin ol. Bunun için en basitinden işlemci üzerine led yakıp söndürecek bir program yaz. Ve bu şekilde  işlemcinin çalışıp çalışmadığını test et. Hatta bunu yapabilirsen tüm bacaklar için uygula. Bunu bir osilaskop ile tüm bacakları tarayan bir program yardımıyla test ettim. Özellikle başlangıçta programda bir hata olup olmadığın test için oldukça kullanışlı.

Ondan sonra bulabilirsen bir osilaskop ile LCD'nin bacaklarını  çalışırken sinyal gelip gelmediğini kontrol et. Belki programdaki küçük bir hata sinyalin karışmasına sebep oluyor olabilir. (Bazen bir bank seçimi bile isiste çalışıpta devre üzerinde çalışmasına engel olabiliyor)

Ne yazık ki isiste çalışan program bazen bir şekilde gerçek devrede çalışmayabiliyor.

LCD'nin bacaklarını doğru bağlamış olduğunu varsayıyorum.

Kendi yazdığın programdan önce çalıştığından emin olduğun bir LCD programı üzerinden LCD'i test et.Hiç değilse ekrana bir "hello word" yazdır.

Devlet sırrı gibi bir şey değilse programını da bir görelim. Belki atlanılan bir nokta vardır!

Arkaplan ışığının yanmasın bir önemi yok. Ekran çalışmasa bile sadece LED girişlerine besleme verdiğinde zaten yanacaktır. ( eski modeller arkaplan aydınlatmasını besleme hattından alıyordu. Artık şu anda besleme hatları arkaplan aydınlatmasından ayrılmış durumdadır).
ambar7

izzethoca

Benim gördüğüm kadarıyla bağlantın tamamen yanlış. d0--d3 boş bırak
rw - ye bağla  va yı da 1k ile - ye bağla sorunun kalmaz

tr_51

Ayhani kontrast direnç değerini kaç yapmalıyım. Pot yandığından dolayı bişey yapamıyorum 5k ve 10klık potları da yaktı.. :S