74hc14 yerine alternatif ?

Başlatan makinahmet, 15 Nisan 2013, 01:07:47

makinahmet

Merhabalar. Herkese iyi akşamlar.
Yaptığım robot projemde sensörlerden gelen verileri 5v yada 0 yapmak için 74hc14 kullanıyorum.Ancak bildiğiniz gibi 74hc14e 6 tane sensör bağlanabilir (14 bacak var, 2 si besleme ve 12 si de sensör). Ancak benim devremde 8 yada 9 tane sensör bulunacak. Aklıma ilk gelen iki tane 74hc14 kullanmak oldu. Ancak onun yerine daha kullanışlı bir entegre varmı diye düşündüm. Araştırdığımda cmos serisinden bazı entegreleri buldum ancak onlarında bacak sayıları yeterli değildi. Acaba bu iş için 18 yada 20 bacaklı bir entegre mevcut mudur? Yada 74hc14 e çeşitli yollarla daha fazla sensör bağlayabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

İyi çalışmalar.
DC, STEP, SERVO MOTOR -> www.sinematronik.com

polleme

Belki multiplexer türü şeyler kullanabilirsiniz ama o zaman da bir çip fazla kullanmanız gerekir, fark yaratmaz. Üsteklik te onun da yönetilmesi gerekir. Kolaylığı ve maliyet açısından bence 2 adet 74hc14.

Ersin

74HC7540 kullanabilirsin fakat bunu buyuk ihtimal piyasada bulamayacaksın.Bence 2 adet 74HC14 kullanmak en pratik ve ucuz olacak.

makinahmet

Anladım. Demekki iki tane kullanmak çare olacak gibi. Cevapladığınız için teşekkürler.

WrtM

Pic serisinde bazı pinler schmitt trigger girişlidir. Eğer bu pinler boş ise bu pinleri kullanabilirsiniz.

makinahmet

@Wrtm hocam. Biraz araştırdım ve 16f877a da RA4/T0CKI pini trigger olarak çalışıyormuş.Analog okutma yapılırsa karşılaştırmada yapıyor comparatör modu ile.Ancak "a4" pinine input yaptığımız veriyi hangi pinden output yapabiliriz acaba bilginiz varmı? Aşağıdaki yazıdan anladığım kadarıyla a portunun herhangi bir pininden trigger çıkışı alabiliyoruz.  Ancak veriyi "setup_adc" kullanarak analog okutmak gerekiyor galiba.

"The RA4/T0CKI pin is a Schmitt Trigger input and an open-drain output. All other PORT A pins have TTL input levels and full CMOS output drivers.
Other PORT A pins in this microcontroller multiplexed with analog inputs and the analog VREF input for both the A/D converters and the comparators."

İyi çalışmalar.

WrtM

Sen zaten sensör çıkışlarını pice girip yorumlatmıyor  musun ? sensör çıkışını pice girip başka bir pinden çıkış almak abes olmaz mı?

makinahmet

Alıntı yapılan: WrtM - 16 Nisan 2013, 11:32:04
Sen zaten sensör çıkışlarını pice girip yorumlatmıyor  musun ? sensör çıkışını pice girip başka bir pinden çıkış almak abes olmaz mı?

Hmm. Doğru diyorsun hocam. Şimdi daha iyi kavradım işte. Çok sağolasın teşekkür ederim.