ccs c serdar çiçek

Başlatan kdr042, 15 Nisan 2013, 20:08:20

kdr042

sayın arkadaslarım kitabı aldım ama okumaya basladım kafam karıstı bu kitabı alan varsa hangi sayfadan baslasam kolay olur yardım ederseniz sevinirim

Mr.Java

Neden ki sırayla gitmiş adam.İlk başta C dili sonra CCS özel komutlar sonra ise basitten zora doğru uygulamalar.

xoom

Ben ilk defa kitabın neresinden başlasam okumaya diye bir mantık duyuyorum.. genelde kitaplar baştan başlayarak okunur. Yok ben zaten CCS C biliyorum Sadece One Wire için aldım kitabı diyorsanız Kitabı sondan başlayarak okuyabilirsiniz..

KIRIKDR

Kitap ilk başta mikrodenetleyicilerin mimarilerinden içerisindeki yapılardan , flash hafıza nedir - program hafızası nedir gibi konulardan bahsediyor.. Eğer hiç mikrodenetleyiciler ile uğraşmamış birisi iseniz başlangıçta bunları anlamak biraz zor oluyor.. Bu sebepten ötürü bu kısımları ilk başta yüzeyel geçmenizi tavsiye ederim .. İlerledikçe kitapta bu kısımda ne demek istediğini zamanla anlayacaksınız dolayısıyla buralara takılmamanızı tavsiye ederim.. Daha sonrasında ise CCS C programının nasıl kurulacağından ve programın menülerinden bahsediyor.. Programı bilgisayarınıza kurduysanız burada anlatılan menüleri tek tek anlamaya çalışmayın .. Uygulama yaparken yeni proje nasıl oluşturuyor , derleme nasıl yapıyor öğrenmek beş dakikanızı almaz .. İlk uygulamayı yaptıktan sonra kitaptan keyif almaya başlayacaksınız zaten .. Size önce takıldığınız kısımlarda çok vakit harcamadan hızlıca bi okumanızı öneririm..

kdr042

arkadaslar kitap tabi bastan okunur c dilini anlatmıs kıtabın basında uygulama olmadan nasıl anlayacaksınız acaba  onu söylüyorum orayı geceyim mi ?

Mr.Java

Yerinizde olsam önce C diliyle uygulama yapar kendimi geliştirirdim sonra ise atmel işlemcilerden başlardım.Konu biraz saptı gibi ama.

kdr042

ARKADASLAR C DİLİNİ ANLATMIS HOCAMIZ AMA UYGULAMA OLMADIGINDAN ANLAMADIM BİRDE  BU İLK UYGULAMAYI YAPMIS PROGRAMIN  YAPIRANDIRMA AYARLARINI EKSİK ANLATMIS

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mustafa_09

6. bölüme kadar oku ama fazla kafanda yargı verme 6. bölümden sonra uygulamalar başlıyor o zaman anlamadığın kısımlarda tekrar ön sayfalara müracat edersin ben öyle yapmıştım.

pwm.c

bu kitabı bende sürekli okuyorum.
yazar, konuları bölerek etrafa dağıtmış. kitabın tamamını okumadan tekniği tam anlayamıyorsun.
öğrenmek istediğin herhangibi konu varsa bu bir kaç yerde parça parça anlatılmış. bunların hepsini bulup birleştirerek bir anlam çıkarabiliyorsun. bu durum elbette "kitabı okumaya nereden başlamalı" sorusunu doğurabiliyor. 
kitapta CCS mantığı uygulama ile öğretilmek istenmiş ve böyle bir kopma maydana gelmiş.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

KIRIKDR

Eğer güzel bir C öğrenmek istiyorsan ve ingilizcen varsa Head First C kitabını tavsiye ederim ..

kdr042

arakdaslar led yakma ilk uygulama program ayarlarını anlatmamış ya o nasıl oluyo ben aynı kodu yazdım programa ama program kabul etmiyoo ?

rree

Benim görüşüm pic başlayanlar önce assembler öğrenmeli.Asembler öğrenirken mikrodenetleyicinin iç mimarisini ve çalışmasını anlamalı.Sonra Orta seviyeli ne nitelendirilirse basic ,pascal veya C diline geçilmelidir. Doğrudan CCS geçilirse ram nedir, eeprom nedir, yığınbellek nedir,program belleği nedir?
timer sayacı nedir, index adresleme ,dolaylı adresleme  bir çok birim ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığını bilmeden program yazmak zorlu olacağını düşünüyorum.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: rree - 16 Nisan 2013, 11:39:22
    Benim görüşüm pic başlayanlar önce assembler öğrenmeli.Asembler öğrenirken mikrodenetleyicinin iç mimarisini ve çalışmasını anlamalı.Sonra Orta seviyeli ne nitelendirilirse basic ,pascal veya C diline geçilmelidir. Doğrudan CCS geçilirse ram nedir, eeprom nedir, yığınbellek nedir,program belleği nedir?
timer sayacı nedir, index adresleme ,dolaylı adresleme  bir çok birim ne işe yaradığı ve nasıl çalıştığını bilmeden program yazmak zorlu olacağını düşünüyorum.
aynen katılıyorum.

Erol YILMAZ

ben de katılıyorum...

neyin nasıl yapıldığını anlamadan,
birşeyler ortaya çıkartmak bizim seviyemiz için tehlikeli sonuçlar çıkartabilir.

Tamam yarıiletkenin nasıl yapıldığını bilmiyoruz, bir yere kadar bilmemiz de gerekmiyor,
Ama müdahil olduğumuz belki de tek nokta olan yazılımı, iletişimi anlamamız şart görünüyor.