Ynt: Kullanılmayan MCU pinlerinin tasarımı

Başlatan camby, 17 Nisan 2013, 10:29:11

camby

Şematik tasarımı bittiğinde illaki kullanılmayan pin kalıyor. Datasheet'lerde tavsiyelerde pull up pull down yapın gibi ufak ufak notlar görmüştüm. Şimdi birşeyler yapmayı denicem , ST Micro AN2589 notu şu şekilde :

Alıntı Yap5.6         Unused I/Os and features
All microcontrollers are designed for a variety of applications and often a particular
application does not use 100% of the MCU resources.

To increase EMC performance, unused clocks, counters or I/Os, should not be left free, e.g.
I/Os should be set to "0" or "1"(pull-up or pull-down to the unused I/O pins.) and unused
features should be "frozen" or disabled.

Kullanılmayan pinleri direnç ile pull down yapıcam , burada sorun yok .

I/O 'ları da output durumuna getirip "0" yapalım , gereksiz akım akmasını istemiyorum . Ancak bu frozen'dan kastı başka bir şey mi ? Ben kullanmadığım GPIO'lara giden clockları da açıcam , çıkışları "0" yaptıktan sonra clockları kapattığımda çıkışlar "0" olarak kalır mı ? Frozen'dan kasık böyle bir şey mi ? Gereksiz çalışan GPIO clockları da bir tüketim yapacaktır , birkaç mA..

Bu konuda bir şey yapmış yada görüşü olan var mı ?

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 10:30:50

Ne gerek var diyorum bir yandan ama adamlar açık açık yazmış , " To increase EMC performance " . Ben de bunu değerlendirmek istiyorum.

islergucler

IOlar için dahili pull up down direncleri var. Yazılımda bos bıraktığın Ioları bu sekilde set etmelisin diyor. Dışarıdan direnc ile bagla demiyor.

camby

Alıntı yapılan: islergucler - 17 Nisan 2013, 10:50:33
IOlar için dahili pull up down direncleri var.

Dahili olanları kullanmak mantıklı aslında.

Alıntı YapYazılımda bos bıraktığın Ioları bu sekilde set etmelisin diyor. Dışarıdan direnc ile bagla demiyor.
Nerede diyor dahili pull-down 'ları kullanın diye ?

mesaj birleştirme:: 17 Nisan 2013, 11:24:09

Internal pull-up pull-down olarak yazmadığı için farklı anlamlara çekilebilir aslında.

Çıkışları 0 yapıp , pull-down aktif hale getirip , GPIO clock disable yapmayı deneyeceğim.

islergucler

should be set to "0" or "1"

den ben içeriden set edileceğini anladım. Pin için internal up down verme imkanı yok ise dışarıdan bağlanabilir.  Dışarıdan tüm boştakilere bir şeyler bağlamak her pin için kolay ve her uygulamada uygulanabilir değil.