Bilmece Bulmaca Kondansator akımını hesaplamaca

Başlatan z, 19 Nisan 2013, 10:03:56

z

Kapasitif mikrofonları bilirsiniz. Karşılıklı duran iki levhadan birisine ses yani hava çarptığında levhalar arasındaki mesade değiştiği için kapasite değişir. Böylece hava basıncındaki değişimler elektriksel büyüklüğe çevrilir.

Eğer kapasitif mikrofona voltaj uygularsak oluşan elektrik alanı hareketli levhalara kuvvet uygular ve levhaları birbirine yaklaştırır. Bu da kapasi değerinin değişmesine neden olur.

Elimizde kapasitesi voltajla değişen bir kondansatör olsun. Örneğin varikap diyod.

Kapasitesi C=K/V ile bağıntısına göre değişsin.

V=1v için C=1uF Buradan K nın ne olduğunu bulabilirsiniz.

Bu kondansatöre 10v genlikli 1Khz sinusel voltaj uygularsak akımın matematiksel bağıntısını hesaplayın.
Matematiksel belirsizliklerle karşılaşırsanız voltaja 12v DC ofset de verebilirsiniz.
Akımın max olduğu wt anını hesaplayın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Şimdi T2 gene soracaktır. Sebep?

@T2, galiba ışınlanmanın yolunu keşfettim. Bu soruyu çözersem ilk denemeyi yanına ışınlanarak yapacağım.

z

Bu soruyu çözecek elektronikçi aranıyor.

Gerçekler görüldüğü kadar zor değildir. Fakat gerçekler görülmediği kadar da kolay değildir.

Okan AKÇA

yok galiba hocam aklıma hic bir şey gelmiyor :D

ErsinErce

[jstex]I= \frac{V}{\frac{1}{2\pi f \frac{k}{V}}}[/jstex]

[jstex]I= 2\pi f k[/jstex]

[jstex]I= w k[/jstex]

atladığım bir yer mi var hocam?

z

jw ve s düzleminde hesap yapacaksak, diferansiyel denklemlerimizin sabit katsayılı olmasını bekleriz. Aksi takdirde bu iki domen hiç bir işe yaramaz.

Elimizdeki kapasitörle jw hesabı yapamayız.

kantirici

Bülent hocam sizin bu sorularınızla dersi geçtikten sonra herşeyi unuttugumu üzülerek anlıyorum.

ErsinErce

[jstex]V(s) = L[10sin(2\pi 1000)]= 10\cdot \frac{1000}{s^{2}+ 1000^{2}}[/jstex]

[jstex]I=\frac{10000sC}{s^{2}+ 1000^{2}}[/jstex]

[jstex]I=\frac{10000jwC}{1000^{2}-w^{2}}[/jstex]

diye gitmek istedim ama sonrasını göremiyorum

bir de direk kaynağa bağlı olduğundan akan akım sürekli sabit olması gerekmiyor mu?

max akım t=0 da olmaz mı bu yüzden?

z

Soruyu çözmedim. Fakat S domeninde işlem yapamazsın.

Neden s domeninde işlem yapamayızı tartışsak aslında daha süper olur.

ErsinErce

diferansiyel bir denklem ortada olmadığından diye ezbere bir cevap mevcut ama mantıklı bir açıklamasını bilmiyorum  :(

z

ErsinErce

c= k / V

i= [k/V(t)] [dV(t)/dt]

tam emin olmamakla birlikte V(t) ler gittiğinden ortada bir dif denklem kalmıyor?

benzer bir işlemi önceden yapmıştık diye hatırlıyorum ama yanlış hatırlıyor olabilirim

z

i=C dv/dt = K/v  dv/dt

v=10sin(wt)

i= (K/10) *w *cos(wt) /sin(wt) = (K/10) * w ctg(wt)

AsHeS

Alıntı yapılan: ErsinErce - 19 Nisan 2013, 19:24:36
diferansiyel bir denklem ortada olmadığından diye ezbere bir cevap mevcut ama mantıklı bir açıklamasını bilmiyorum  :(
Hocam bunun açıklaması şu varikap lineer bir eleman değil şöyle ki kondansatörün tanım denklemi olan q=cV  için iki ayrı voltaj uygulayalım V1 ve V2 gibi q1=c1*V1 , q2=c2*V2 olsun.qt=q1+q2 olsun eğer q=c*(V1+V2) ,qt değerine eşit olmuyorsa lineer değildir ve s ve jw domeni iflas eder yani uygulanamaz.

mesaj birleştirme:: 19 Nisan 2013, 20:06:01

Alıntı yapılan: z - 19 Nisan 2013, 19:58:41
i=C dv/dt = K/v  dv/dt

v=10sin(wt)

i= (K/10) *w *cos(wt) /sin(wt) = (K/10) * w ctg(wt)
Hocam 10*sin(wt) türevi 10*w*cos(wt) olmaz mı ?
K*w*cot(wt)  olması gerekiyor sanki ?

ErsinErce

Alıntı yapılan: AsHeS35 - 19 Nisan 2013, 20:01:56
Hocam bunun açıklaması şu varikap lineer bir eleman değil şöyle ki kondansatörün tanım denklemi olan q=cV  için iki ayrı voltaj uygulayalım V1 ve V2 gibi q1=c1*V1 , q2=c2*V2 olsun.qt=q1+q2 olsun eğer q=c*(V1+V2) ,qt değerine eşit olmuyorsa lineer değildir ve s ve jw domeni iflas eder yani uygulanamaz.

burada lineer gibi düşündük hatta 12V üzerine eklenerek uygulanması durumu bu sebepten belirtildi, yoksa ben mi yanlış anladım?