22pF kondansatörler osilatörü çalıştırmıyor

Başlatan Recep METE, 07 Mayıs 2013, 14:20:28

Recep METE

Arkadaşlar osilatör uçlarına takılan, diğer tarafı toprağa(- şase) bağlanan 22pF kondansatörler osilatörün çalışmasını durduruyor. 2 tane takılan22pF  kondansatörlerin ikisinide alınca osilatör çalışıyor.Çok değişik varyasyonlar da denedim(değişik osilatörler,başka kondansatörler vb.).Ne zaman kondansatörleri taksam osilatörün çalışması duruyor. Acaba kondansatörsüz kullansam pice zararı olur mu?
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

ylmz

Ben kondansatör kullanmadan kullanıyorum osilatörü bir zararı olurmu bilemem ama adamlar boş yere koymamışlardır orası garanti belki parazit kapmaması ıcın olabilir  mercimek atılıyor genelde
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

ferit06

Çalışıyorsa PIC e bir zararı yoktur. Fiziksel devreniz nasıl bir şey onu bilmeden hep çalışması garantisi verilemez. Kondansatorlerin bağlanması temiz bir devrede salınımın başlaması için bir öneridir. Ancak kullandığınız frekansa göre 20pF yerine daha küçük değerler kullanabilirsiniz.

ferdem

Alıntı yapılan: ferdem - 10 Nisan 2010, 23:34:02
Kapasiteler bağlanmadan da kristal osilatör osile eder yani PIC çalışır ancak osilasyon frekansı kristal değerinden farklı olur. Eğer uygulamanızda hassas zamanlama gerekmiyorsa bir problem olmaz.

Kapasiteler bağlanınca osilasyonun sönmesi ilginç, kapasite değerlerinin 22-33pf civarı olduğundan emin olun(nf olmasın :) ). Başka bir PIC de de aynı durum oluyor mu? Kolay gelsin.

HexfeT

22pf standart bir değer değil. Kristal frekansına göre değişiyor. Kullandığınız pic'in dokümanına bir gözatmanızda yarar var. Ya da aynı pic ve kristal değeri kullanılmış örnek şema falan bulup bakabilirsiniz kaç pf kullanılmış.

tyildizak

Alıntı yapılan: semfero - 07 Mayıs 2013, 14:20:28
Arkadaşlar osilatör uçlarına takılan, diğer tarafı toprağa(- şase) bağlanan 22pF kondansatörler osilatörün çalışmasını durduruyor

Kristalin frekansı nedir?

Maxim

ayhani

Bir iki kere benimde başıma gelmişti. Bende kondansatörsüz bağlarım kristali. RF devrelerde bile sorun yaşamadım.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

Recep METE

Arkadaşlar kondansatörün üzerinde 223 yazıyor.Minicik mercimek kadar kondansatör.Acaba 223'ün karşılığ 22pF'mıdır.Yoksa nF'midir.Birde nF ile pF arasındaki farkı açıklarsanız çok memnun olurum.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Maxim

Alıntı yapılan: semfero - 07 Mayıs 2013, 19:52:02
Arkadaşlar kondansatörün üzerinde 223 yazıyor.Minicik mercimek kadar kondansatör.Acaba 223'ün karşılığ 22pF'mıdır.Yoksa nF'midir.Birde nF ile pF arasındaki farkı açıklarsanız çok memnun olurum.
bak demiştim
223 = 22 nf

Kabil ATICI

ambar7

Recep METE

Maxim, helal olsun sana sorunu hemen anladın.

Murat Mert

Alıntı yapılan: semfero - 07 Mayıs 2013, 20:36:11
Maxim, helal olsun sana sorunu hemen anladın.

Malzemeciler bazen malzemeleri yanlış verebiliyor daha öncede dirençde bende sorun yaşamıştım. Devremde sadece 10k eksikti. Malzemeciye gittim 10k yerine 10 ohm vermişler bende dikkat etmeden taktım baya bir ter döktürdü sonra bakınca  10 ohm olduğunu görünce kendime çok kızmıştım dikkat etmediğim için.
mert07

pwm.c

kondansatörlerle niye uğraşıyorsunki? REZONATÖR denen elemandan kullan. bunun içinde dahili kondansatörleri mevcut.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

veliusta

Alıntı yapılan: pwm.c - 08 Mayıs 2013, 10:13:41
kondansatörlerle niye uğraşıyorsunki? REZONATÖR denen elemandan kullan. bunun içinde dahili kondansatörleri mevcut.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hocam bende bundan var bir tane. bunu kullanırken compiler'de sigorta ayarlarını değiştirmemize gerek var mı?