Fly Back SMPS - GND'leri Ortak Bağlama

Başlatan Saruman, 09 Mayıs 2013, 02:00:06

Saruman

Selam,

Bataryadan aldığım gerilimi FLY Back yapıdaki SMPS ile 5 volta düşürüp PIC'i besliyorum.

GND'ler izoleli.

Bu batarya gerilimini PIC ile ölçeceğim yalnız GND'leri ayrı olduğu için ölçüm yapamıyorum.

Aynı zamanda bataryanın ground'ını referans alan ve bir kaynaktan gelen palsler var, GND 'ler ortak olmadığı için  yine pals sayım işini PIC'e yaptıramıyorum.

Bataryanın GND'si ile izole edilmiş 5 V çıkış tarafındaki GND'yi ortak bağlamamın sakıncaları var mıdır ?

Şu an malzeme ve zaman sıkıntım olduğu için deneyerek görmek istemiyorum.

z

Eğer izolasyonun yok olması senin açından sorun teşkil etmiyorsa GND'leri birleştirmenin hiç bir sakıncası olmaz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

İzole olmaması benim için sorun değil hocam siz yazarken ben de bir yandan ufak bir potansiyometre aracılığıyla iki GND'yi birleştirdim. Direncin değerini yavaşça düşürdüm, iki gnd kısa devre olduğunda hiç bir sorun yaşamadım.

Bir de 2 GND arasına ampermetre bağlayıp ölçtüm, 5 V çıkışın GND'sinden ana girişin GND'sine 300nA'lik akım akıyor.

Bunun dışında anormal bir şey gözleyemedim.

z

Hayırdır sen de mi free energy takılmaya başladın.  Avatarın bende bunu çağrıştırdı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Saruman

Free energy'ye hiç ilgim yok desem yeridir. O düzenek motor analizi için bir amatörün hazırladığı elektromekanik load.

Mefe

Sadece batarya için değil, her türlü elektronik sistem için; eğer farklı farklı kanallardan birbirlerini etkileyen işlemler yapıyorsan GND'leri birleştirmek zorundasın. Diğer türlü bir kaynaktan çıkan akım nasıl geri dönecek?
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

OG

SMPS lerde yapılan GND izolasyonunun 2 temel amacı var,

-Çıkış tarafından elektrik kaçağına maruz kalınmasın
-Toprak (gerçek toprak değil GND) polarite farklılığı olan sistemlerde gürültüye sebep olmasın.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Saruman

Alıntı yapılan: Mefe - 09 Mayıs 2013, 18:15:53
Sadece batarya için değil, her türlü elektronik sistem için; eğer farklı farklı kanallardan birbirlerini etkileyen işlemler yapıyorsan GND'leri birleştirmek zorundasın. Diğer türlü bir kaynaktan çıkan akım nasıl geri dönecek?

:) Mesele kanunla alakalı değil biz başka bir şeyi tartışıyoruz.

İzoleli güç kaynağı kullanarak SMPS girişindeki gerilim SMPS çıkışı tarafından beslenen aygıt aracılığıyla nasıl ölçülür, başlığın konusu bu . Teşekkür ederim.