step motor kontrolunde anahtarlama sorunu

Başlatan toprak0258, 09 Mayıs 2013, 09:08:26

toprak0258

merhabalar...
elimde farklı güçlerden step motorlar mevcutur...bunları bir kaç tanesini çalıştırdım...devrelerimi 628A pici ve c dilindeki yazılım ıle ve l293E entegreleri ile tasarladım...düşük güclü steplerde hiç bir sorun yok ve çok güzel çalışıyorlar....daha güçlü olanları için l293E az geldiği için araya anahtarlama amaçlı BD245C transistörlerinde oluşan bir devre yaptım....devrede motor uçları yerine led taktığımda sorunsuz çalışıyormuş gibi gözüküyor ama mor uçlarını taktığımda hiç bir kıpırdama olmuyor...motor uçlarını doğru taktığıma eminim ve tedbir amaçlı 8 tanede diyot taktım...açaba motorları kontrol ederken transistöleri anarlama olarak kulanamıyormuyuz...yada ne gibi sorun çıkarabilirler....
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

pisayisi

Motor sargılarını transistörün kollektörü ile besleme kaynağı arasına bağladığına emin misin? ortada şema olsa daha isabetli yorum yapılabilirdi. Bu sürücü kısmı motorun gücüne uygun transistorlerle ya da fet le de yapılabilir. Step motorun 10 amperden daha yüksek akım çekmiyorsa kullandığın transistorun işgörmesi lazım transistoru sürme il ilgili sıkıntı da olabilir...
Murat

toprak0258

merhabalar....
vermis oldugun entegreye baktim benzerleri elimde mevcut....temel sorunum calistirmayi dusundugum step motorlarin akimdegerlerinin 6A veya daha uzeri olmalaridir...ben o entegrenin icine baktim anladigim kadariyla  pnp ve npn tipi transistorler ile tekrardan yapmayi deneyecegim....
selamlar.....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.