PIC ile yapılan keypad bilgisayarda numpad olarak çalıştırılabilir mi ?

Başlatan OM, 11 Mayıs 2013, 15:57:49

OM

Forumu epey araştırdım ama genelde bilgisayarın klavyesinden PIC e bilgi girişi hakkında konular var.
Bana usb veya seri port ile  yada herhagi bir haberleşme yoluyla laptop ta numara girebileceğim numpad lazım. Hazırda satılanlar var ama benim yapmam lazım(ödev) sadece numara gireceğim normal klavyedeki gibi. Bunun için ne gerekiyor 4x3 butonla numaraları yaparım ama bilgisayarın PIC gibi yazılan sayıları okuması içiin  ne gerekiyor. Yani direk bir donanımmış gibi nasıl programlayabilirim.Hazırda olan numpadler gibi olmalı yani hesap makınesini açınca pcden kendi keypad imden numaraları girebilmeliyim. yöntemini bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.CCS C biliyorum PIC te oluyo PC de Çalışması lazım.
şimdiden teşekkürler.

veliusta

yldzelektronik

Klavyeni pcye ps2 üzerinden yada usb üzerinden bağlayabilirsin.Usb üzerinden bağlamak istersen ccs nin kendi örneklerini inceleyebilirsin.Ps2 için ise yine ccs forumlarındaki örnekleri inceleyebilirsin.
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Kabil ATICI

buradaki konu aslında bilgisayara ne gönderdiğinden ziyade aslında bilgisayar üzerindeki programın bunu ne olarak yorumladığı konusunda. Çünkü ps2 klavyelerde bilgisayara alakasız veriler gidiyor. Bu veriler bilgisayardaki klavye ile ilgili sürücüler tarafından bilgisayarın sistemine uygun hale getiriliyor.
Sen bilgisayara ister abc... gönder ister 123... bilgisayarındaki asıl programın bunu sistemin anlayacağı hale getirip hangi program aktif haldeyse ona göndermeli...

İster ps2 kullanarak,
ister doğrudan USB portu üzerinden
ister UART (seri ) port üzerinden seri-usb dönüştürücü ile  iletişim kurarsın,
basılan bir tuşa bir değer atayıp bunu bilgisayara gönderirsin...

Bilgisayar üzerinde ise bunun gerekli yazılımı oluşturman gerekir...
Bu kısım biraz bilgisayar programcılığı gerektirir...
En basiti ekranda sayı yazan bir metin alanıdır... İstersin kendi hesap makineni yapabilirsin...
Ben aktif programa sayı yazdıracağım diyorsan...
Kolay gelsin...
ambar7

OM

Yanıtlar İçin Teşekkürler.
Ambar7 hocam evet var olan yazılımla çalışması lazım. bu internette satılan usb numpad ler gibi bişey olması lazım, zor gibi sanırım  yani bütün bilgisayardaki programlarda yazılımsız çalışmalı epey nette de araştırdım değişik diller vs karmaşık şeyler var. Ama işe yarar yok ben  pic ccs c biliyorum bilgisayar programcılığıyla pek aram yok  araştırıyorum bulabilirsem burada da paylaşacağım ihtiyacı olan olur belki yine :)

CaFFeiNe

internette araştırınca "ps/2 keyboard codes" diye bir sürü kaynak çıkıyor

ps/2 arabiriminden pc'ye bağlanıp clk ve data sinyalleri ile klavye kodlarını pc'ye gönderince çalışmazmı?

böyle bir uygulama yapmadım belkide windowsun donanımı tanımak için özel bazı haberleşmeleri vardır bilemiyorum

leblebitozu

Microchip library'leri içerisinde zaten böyle bir örnek var, "USB Device HID Keyboard"

Mefe

Dışarıda oluşturduğun bir devreyi, bilgisayar üzerinde herhangi bir program tarafından algılanmasını istiyorsan, öncelikle o devrenin gönderdiği verilerin, bilgisayar tarafından doğru şekilde yorumlanmasını sağlayacak bir sürücü(driver) oluşturman gerek. Piyasada satılan USB girişli bir çok klavye, fare ve diğer çevresel donanımları bilgisayarına bağladığında, genellikle sürücü devreleri otomatik olarak yüklenmekte. Buna Tak-Kullan deniyor. Ama bu konudan önce, senin bilgisayar üzerinde; C, C++,  C#, Java gibi bir programlama dili kullanarak bir sürücü yazmayı dene. Yazdığın sürücü çalışırsa, Tak-Kullan mantığını geçebilirsin ve söylemiş olduğun projeyi yapmış olursun.
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

leblebitozu

@Mefe

USB HID cihazlara sürücü falan gerekmez. Klavye ve mouse da bu şekildedir.

Mefe

Günümüzdeki USB HID cihazlar tak kullan özelliğinde. Ama arkadaşın yapmak istediği proje için bir sürücü gerekiyor. Yoksa kendi yaptığı bir keypad i bilgisayarı üzerinde bulunan programlarda nasıl kullanacak?
Muhammet EFE || http://muhammetefe.com

OM

leblebitozu hocam microchip teki örneklerden birini yapmam benim işimi görür demi ozaman ? Yani ordan HID uyumlu bir  klavye örneği tasarlayıp yazılımı da atacam sora usb den takınca diğer HID mause lar gibi İnsan arayüzü birimi tanındı falan diyecek heralde yani umarım oyle olur. Teşekkürler herkese. İngilizcem cok iyi değil bakıyorum yaparsam dosyaları burdan paylaşacam arkadaşlar teşekkürler :)

leblebitozu

@OM

Evet aynen öyle olacak, kendi yaptığın tuş takımına da istediğin tuşların scan kodlarını atayacaksın herhangi bir usb klavyeden farklı olmayacak.

OM

muhittin hocam siteniz güzelmiş şimdi ziyaret ettim fakat acemiliğimi mağzur görün kodları gördüm ama swordfish hiç kullanmadım geniş kapsamlı bir tuş takımı sanırım.Devrede yok resim göremedim yada bulamadım  18f2550 mcu ama ne nerede ben onu oradan pek çözebilecek gibi değilim yani hangi bacağa hangi buton veya yöntemi nedir vs ben çözemedim easy hıd  özelliği var sanırım o programın ama kullanmadığım için anlayamadım daha açık veya resiim falan varsa yada öyle bişey paylaşabilmeniz mümkünse memnun kalırım benim işimi 0dan 9 a bir numpad çözüyor teşekkürler.

muhittin_kaplan

Hocam Donanım İçin,

yeterli, swordfish i indirin kurun, buradan devam edelim. basit olacak