Pwm ile DC motor sürmek

Başlatan ÜC, 02 Haziran 2013, 13:30:01

ÜC

Arkadaşar 320volt.com dan aldığım yukarıdaki devreyi kurdum ve çalıştırdım. Osilaskopum , frekansmetrem olmadığı için çıkış değerlerini göremiyorum ama küçük bir DC motorun hız kontrolünü gözleyebiliyorum.

1.Sorum: LM324 ün 2.opampı ne amaçla kulanılmış ? Eğer 2.opampın mosfeti sürmekle alakalı değil ise

bu devreyi , mosfeti sürücü gerektirecek kadar yüksek devirlerde de kullanabilmek için 1.resimde 2.opampın (7.pin) çıkışını 2.resimde R9 drencine girerek eklemeyi düşünüyorum. Bu şekilde lm324 ün 3.opampını kullanarak yerden ve malzemeden tasarruf etmek amacım.

2.Sorum : 2.Resimdeki devrede sorun yaşanırmı ?  Aslında "ekle ve dene" yapacağım ama driverin çalışmasını şimdilik gözleyemiyeceğim için size sormak istedim.

tekosis

hocam zaten birinci devrede ikinci opamp gerilim izleyici olarak kullanılmış. yani bir nevi tampon ve mosfet sürücü olarak kullanılmış. yani mosfeti sürmek için ikinci bir devreye ihtiyaç yok. ama illaki sürecem diyorsanız özel mosfet sürücü entegreler var onları da kullanabilirsiniz. ir2110 du sanırım bu entegreler.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ÜC

LM324 opamp 40 krş , TLP250 mosfet sürücü 4 tl , eğer opampla 1. resimdeki gibi mosfeti sürebiliyorsak tlp250 veya benzeri sürücüleri neden kullanılsın ? Acaba opamplı mosfet sürücüsünün bir dezavantajı olabilirmi ?

powerelectronic

TLP250 yanılmıyorsam kendi içerisinde hem bir opamp hemde bir opto görevi görmektedir. Bu sayede mcu hattı ile güç hattı bir birinden ayrılmış olmaktadır.
Çalışan kazanır.

xenix

Alıntı yapılan: umitco - 02 Haziran 2013, 17:51:26
LM324 opamp 40 krş , TLP250 mosfet sürücü 4 tl , eğer opampla 1. resimdeki gibi mosfeti sürebiliyorsak tlp250 veya benzeri sürücüleri neden kullanılsın ? Acaba opamplı mosfet sürücüsünün bir dezavantajı olabilirmi ?

LM324 40mA verebilir, TLP250 2A verebilir,

Yüksek frekanslara (>1 khz) çıkmak için düşük gate direnci kullanmak gerekir, LM324 ile düşük gate direnci kullanamazsın, hatta verdiğin devre feci hatalı, gate direnci dahi yok.

Şemadaki devrede LM324 ile MOSFET arasına gate direnci koyulmalıdır. LM324 ün maksimum çıkış akımı 40mA olduğuna göre 12V/40mA=300ohm değerinde bir direnç kullanmalı ve bu değerin altına düşmemelisiniz. Bu haliyle bile 1 khz üzerinde kullanmayın.

TLP250 ile  12V da 5-6 ohm gibi gate direnci değerlerine düşülebilir, böylece anahtarlama kayıpları azaltıp, yüksek frekanslara çıkılabilir.