Tedaş Kaynaklı Hidrofor Sorunu

Başlatan rkinaci, 02 Haziran 2013, 13:31:01

rkinaci

Merhaba arkadaşlar,
Cuma günü başımıza gelen olaydan bahsetmek istiyorum. Adana'da Yurt Mh. yaşıyorum. Sabah işe gitmek için evden çıktığımda asansörün arızaya geçtiğini gördüm. Yine asansörden kaynaklı bir sorun sanırım diye düşünerek asansörcüyü aramak için biraz zaman geçmesini bekledim. İş yerine geldiğimde eşim aradı ve komşuların suları akmadığı için kendisini aradığını söyledi (yöneticiyim yani :( ). Asansörcüyü aradığımda ve sorunu daha söylerken söylediği söz karşısında irkildim. "Abi senin gibi 500 kişi aradı Tedaş Yurt Mahallesi tarafında fazları ters vermiş herkesin asansörü arızaya geçmiş hidroforları çalışmıyor" dedi. Yok canım o kadar da değildir derken Tedaşı aradım ve doğru olduğunu öğrendim. Akşam geldiğimde fazlar düzelmişti asansör normale dönmüştü ama hidroforda sorun vardır. Aşağıdaki resimdeki hidroforun aynısı çift pompalı bir hidrofor sistemi var.

Daha sonra yedek pompayı devreye aldım ama dünkü arızadan beri ebeveyn banyosundaki musluktan çok az su geliyor ve eskiden hidrofordan sürekli gelen hava sesi gibi bir seste kesilmiş durumda. Manometreden takip edince gördüm ki pompa devreye girdiğinde basınç 8 bara çıkıyor pompa duruyor ve basınç birden bire 6 bara düşüp pompa tekrar çalışıyor. Önceden bu basınç düşmesi daha yavaş oluyordu. Sizce sorun nerede olabilir? Bu tür hidroforların çalışması nasıldır?
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!