Şalter Arızası sorunu

Başlatan Mnemonic, 03 Haziran 2013, 16:25:34

Mnemonic

Merhaba,
Yapmış olduğumuz bir devrede 300V DC kullanıyoruz girişde köprü diyot ardından 2 adet paralel 470uF kondansatör bulunuyor.
şalteri açtığımız esnada kondansatörlerin ilk şarjı esnasında anlık sistemden çok fazla akım çekiyor 20A'lik sigortanın atmasına neden oluyor daha büyük sigorta kullandığımız zamanda sorun kalmıyor ama devre girişindeki şalter aç kapa esnasında kısa zamanda bozuluyor.
devrere gerilim uygulandığı andaki anlık yüksek akım çekmesini nasıl engelleyebiliriz ? bunun bir yolu varmıdır ?
devre normalde çalışırken 5A nominal değerlerde çalışıyor
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

mustafa_cmbz

Kesin emin olamıyorum ama 220v ile köprü diyotun girişleri arasına şöyle bir ac filtre atıpta deneyebilirmisin ?

http://www.direnc.net/FILITRE-CESITLERI,LA_1116-2.html#labels=1116-2

Ve sistemde ilk enerji verdiğinde çalışan ters emk üreten bobin motor vs. bişi varsa bunları gecikmeli olarak yaparsan da sorunun bir nebze olsa çözebilirsin.

Sdttn

Mnemonic

bilgi için teşekkür ederim ancak bu tam olarak işimi yaramıyor. alternatif bir yöntem varmı ?

z

Başka  yolu yok. Akımı direnç ile sınırlayacaksın kapasitörler şarj olunca direnci kısa devre edeceksin.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

triyak

Alıntı yapılan: z - 03 Haziran 2013, 22:49:19
Başka  yolu yok. Akımı direnç ile sınırlayacaksın kapasitörler şarj olunca direnci kısa devre edeceksin.
yeri gelmişken sorayım, kondansatörün sarj süresini nasıl hesaplıyoruz?

z

Kasik RC devresi hesabının aynısı.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

asma

97 de electorun yayınladığı soft start devresi (yukarıdaki) amplifikatör besleme trafolarının ilk enerji verildiğinde sekonder devresindeki dev elko ların şarjında aşırı akım çekmesini önlemek için yapılmış, halen kullanılan etkili bir yöntemdir.
Tek sorun devreye o güçte bir anahtarlama elemanı ilave etmenizdir. Bu eleman (kontaktör) da ömür yönünden sıkıntı çıkartabilir.
Köprü diyot girişine iki AC kola ayrı iki direnç veya kondansatörlerden önce bir direnç bu etkiyi azaltır. Gücü ve direnç değerini doğru hesaplarsanız uzun süreli bir çözüm olabilir.
Yalnız sürekli bir güç kaybı söz konusu. Akım değerleriniz yüksek olduğu için ntc ptc gibi bir eleman öneremiyorum.
Mesela 1 ohm 50W metal dirençler (soğutucuya monte) AC girişlere bağlansa 1+1 = 2 ohm ve 5A de 10V eksilir, 50W ısı açığa çıkar.
Şalter etkilenir mi bu işten emin değilim, ama hem şalteri hem yarı iletkeni korumak için bu da bir yöntem.

Bir anlık 20A değerine yaklaşsa bile şalteri arttırmıyorsa dirençlerde bu anlık aşırı yüke dayanır diye düşünüyorum.

Giriş geriliminden zamanlamayla soft start yapmak için 5T zamanını hesaplayıp diyelimki 1,5sn. bulduk zaman gecikmesi 1,5sn ila 2sn arasında olmasında bir sakınca olmaz. Yani zamanlama çokta kritik değil.
Öte yandan çıkış gerilimi ölçülerek yapılacak tetikleme daha kesin sonuç verebilir. Bu yöntem çıkışta yaşanacak sorunlarda devreyi açıp koruma yapabilir. (ama istenilen uygulama için gereksiz olabilir)
Soft startta kullanılacak anahtarlama elemanı yarı iletken seçilebilir, ömürle ilgili sıkıntı ortadan kalkar.
@Mnemonic  'bilgi için teşekkür ederim ancak bu tam olarak işimi yaramıyor. alternatif bir yöntem varmı ?'
Neden işinize yaramadığını anlıyamadım, yine de alternatif yol tarif etmeye çalıştım.

Kolay gelsin.

ayhani

Alıntı yapılan: Mnemonic - 03 Haziran 2013, 16:25:34
anlık sistemden çok fazla akım çekiyor 20A'lik sigortanın atmasına neden oluyor

Hocam eğer otomatik sigorta kullanıyorsanız C(eski G) tipi gecikmeli olandan kullanınız.
http://www.gorsev.com.tr/urun/siemens-sigorta-monofaze-20a-c-tipi.aspx

Eğer cam sigorta kullanıyorsanız gecikmeli cam sigorta kullanınız.

Aşağıda linki var
http://www.marintekstore.com/?catId=335&gId=547&pId=1331
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

bayelektronik

konuyu okurken aklıma geldi. denemedim ama denenebilir. uygun güç ve değerde NTC kullanın.biraz güç kaybı olur ama sorunu çözebilir

Mnemonic

Yardımlarınız için teşekkür ederim
işime Yaramamsı kısmı şu nedenden PCB üstü zaten çok fazla dolu ve PCB genişletme gibi bir aletnatifim yok malesef ve alternatif devrelerde aynı kondansatör olduğu halde bu sorun olmuyor(o devreleri reçine dokulu olduğu için inceleyemiyorum) ama röle yok biliyorum
acaba diyorum devre girişine C etkisini ters çevirecek bir L filtresi koysam işime yararmı ? 90derece akım farkından yararlanarak ilk şarjda yaşanan aşırı akımı yumuşatabilirmiyim ?

ayhani

Alıntı yapılan: Mnemonic - 04 Haziran 2013, 10:54:30
Yardımlarınız için teşekkür ederim
işime Yaramamsı kısmı şu nedenden PCB üstü zaten çok fazla dolu ve PCB genişletme gibi bir aletnatifim yok malesef ve alternatif devrelerde aynı kondansatör olduğu halde bu sorun olmuyor(o devreleri reçine dokulu olduğu için inceleyemiyorum) ama röle yok biliyorum
acaba diyorum devre girişine C etkisini ters çevirecek bir L filtresi koysam işime yararmı ? 90derece akım farkından yararlanarak ilk şarjda yaşanan aşırı akımı yumuşatabilirmiyim ?

Hocam sizin işi gecikmeli sigorta çözer gibi denediniz mi? Yada neden gecikmeli sigorta olayını düşünmüyorsunuz?

Mnemonic

Gecikmeli sigorta tam olarak nedir hiç kullanmadım ve bilmiyorum ?

ayhani

Alıntı yapılan: Mnemonic - 04 Haziran 2013, 11:46:00
Gecikmeli sigorta tam olarak nedir hiç kullanmadım ve bilmiyorum ?

Hocam gecikmeli sigorta şudur: Sizin devreniz de ilk çalışmada çok yüksek akım çekiyor. Normal sigorta yüksek akımda hemen atar. Gecikmeli sigorta ise bu akımın bir süre geçmesini bekler (örneğin 3-4 saniye-bu süreyi salladım) eğer akım daha uzun sürelerde geçerse sigorta atar. Böylece ilk anda yüksek akım çeken devrelerde sigorta atmasının önüne geçilmiş olur.

Mesela asenkron motorlara C tipi gecikmeli sigorta takılır. Çünkü motorlar ilk anda normal akımlarının 10-15 katına kadar akım çeker, eğer buraya gecikmeli değilde evlerde kullandığımız L tipi sigorta takarsak daha motor kalkınamadan sigorta atar.

Sanırım cam sigorta kullanıyorsunuz. Bence sizin yapmanız gereken yukarıda linkini verdiğim gecikmeli cam sigortadan alıp denemek.

Mnemonic

Aslında derdimiz sigortanın atmasından ziyade devrenin ilk anda fazla akım çekmesini engellemek ve kutu üzerinde bulunan şalterin bozulmasını engellemek
3-4 kere kapatıp açınca şalterin kontakları malesef bozuluyor