PIC Röle Optokuplör ile izolasyon fikirlerinizi bekliyorum

Başlatan zizu50, 06 Haziran 2013, 04:26:25

zizu50

PIC18F serisi ile röle sürüyorum. Devrede 220v AC bir girişte enerji varsa röle çekiliyor. İlk denemelerimde PIC devamlı reset attı kendine.

Biraz araştırdım ve optokuplörlü bir tasarıma karar verdim. Röle sürme ve 220v tespit devrelerini resimde ekledim. Bu devrelerin hepsi aynı kaynaktan beslenecektir. Bu şekilde bi tasarıma gitmem. Sorunumu çözer mi?

JKramer

Pic çıkışındaki opto'ya gerek yok; röle bobini ile kontakları arasında zaten bir bağlantı yok.

gtekdemir

Röleyi izole etmek istiyorsanız opto çıkışında ayrı bir besleme kullanmalısınız. Verdiğiniz şemada gnd leri birleştirmişsiniz, izolasyon için gndlerin ayrı olması gerekiyor. Ayrıca röle kontaklarına paralel bağlanan varistör ile kontak arkını sönümleyebilirsiniz.

Okan AKÇA

role icin izalasyon :D mükemmel  JKramer  hocamızın dedigi gibi  role izalosyonlu zaten :D

hakansefau

Merhabalar, öncelikle üst tasarımda optonun hiçbir anlamı kalmamış, gnd leri ayırman lazım.

Alttaki gibi(pic giris) , 2. olarak ta pic giris dediğin de 4n25 gibi bir opto değilde ac modelinden kullanman gerekir ona da dikkat etmelisin, ayrıca 6pin li opto kullanacaksın sanırım bu durumda base bacaklarını 1m ile toprağa çekip stabilleştirmeni tavsiye ediyorum.

iruraz

Alıntı yapılan: zizu50 - 06 Haziran 2013, 04:26:25
PIC18F serisi ile röle sürüyorum. Devrede 220v AC bir girişte enerji varsa röle çekiliyor. İlk denemelerimde PIC devamlı reset attı kendine.

Selamlar,

220V AC girişi algılamak için "Zero Crossing Detector" özelliği de kullanılabilir gerçi bu 18F serisi için var mı bilmiyorum; ama Microchip 'in 16F877 için olan uygulama notlarında var. Tabi bu durumda izolasyon olan bir çözüm olmuyor.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/appnotes/00236a.pdf

İyi çalışmalar.

zizu50

Yorumlarınız için teşekkürler. Arkadaşların önerisiyle röle devresinde bi değişikliğe gitmedim. 220v tespit devresini optpkuplör ile izole ettim. Devrem breadboardta sorunsuz çalıştı.

pax

pax

ben genelde pc817 kullanıyorum . siz daha önce kullandınız mı bilmiyorum ama neden EL817 'yi seçtiniz. temel bir sebebi var mı ? veya pc817 ile arasındaki fark nedir ?

zizu50

Açıkcası onu tedarik edebildiğim için kullandım. Devrenin nihai halinde değişikliğe giderim. Bende onları araştırıyorum.

pax

yukarıda şemasını verdiğiniz 220v giriş devresi çalışıyor anladığım kadarıyla. hangi diyotu kullandınız.?

zizu50

Datasheete bakacak olursak.
http://www.diodes.com/datasheets/ds28002.pdf
Anladığım kadarıyla RMS Reverse Voltage  dayanabildiği AC gerilimin RMS değeri. 4004 için Tepe değeri 400V olur. Buda  bizim için yeterlidir.

Pyrodigy

Persistance is the name of the game in this business....