Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Telit GL865 Problemi

Başlatan sdonmez, 06 Haziran 2013, 12:26:35

sdonmez

Merhaba,

Telit GL865 GSM modul ile uzun zamandır çalışma yapıyorum. Geçen gün, aynı şekilde çalışmaya devam ederken bir anda modülle olan iletişim koptu. Tüm besleme voltajları, PWRMON çıkış voltajı vs tamam. Aklıma gelen tek yöntem yenisiyle değiştirmek :(
Ne olmuş olabilir? Bir fikri olan varsa yardımını bekliyorum. 

Teşekkürler

MrDarK

Hocam kullanmış olduğun regulatorler patlamış olabilir anblık bile olsa ,

Kısa devre olmuş olabilir bi an , yada UART pinlerine yüksek voltaj vermiş olabilirsin malum PC bağlantısı dikkat etmediysen veya max patlamış olabilir, telit içinde normal tx dışında birtane daha tx pini var onlarla haberleşme kurmayı deneyebilirsin.

Saygılarımla
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

sdonmez

PIC ile haberleştiriyorum. Arada "seviye değiştirici" kullanmadım. UDEA'nın uygulama notlarındaki gerilim bölücü devre ile yaptım. 3 aydır da çalışıyordu. Anlayamadım.
Yardımcı RX TX uçlarını konfigure etmek gerekiyor mu? Gerekiyorsa nasıl yapılır?

Dökümana baktım, yardımcı Rx Tx uçlarını direkt kullanabilirim. Akşam deneyeceğim..

MrDarK

Sanmıyorum hocam bildiğin RX TX gibi gir derim :)

Direnç ile girmek güzel lakin bana olay pek RX - TX yanması gibi gelmedi, sanki yüksek voltaj gelmiş gibi geliyor beslemeye,

Beslemeyide gerilim bölücü ile vermiyorsunuz sanırım,

sdonmez

Hayır, besleme gayet sağlıklı. Lm2574 ADJ ile yaptım. 3.8V besleme veriyorum. Bana da besleme kaynaklı bir problem gibi gelmiyor. Çünkü bildiğiniz gibi PWRMON çıkışı, modül hazır hale geldiğinde 1.8V seviyesine çıkar. Buraya kadar problem yok, voltaj doğru !

Başka nasıl doğrulama yapabilirim? Fikriniz var mı?

Gökhan BEKEN

Şebeke alıyor mu, arama yapınca çalıyor mu?
tx ve rx'i bilgisayara bağlayıp ordan veri gönderdiniz mi? Çevirici devrenin sağlamlığını kontrol ettiniz mi?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

sdonmez

Alıntı yapılan: meftun - 06 Haziran 2013, 13:51:58
Şebeke alıyor mu, arama yapınca çalıyor mu?
tx ve rx'i bilgisayara bağlayıp ordan veri gönderdiniz mi? Çevirici devrenin sağlamlığını kontrol ettiniz mi?

Üstteki mesajları okumadınız sanıyorum.
En basitinden  AT+IPR=<rate><cr> komutuna bile cevap alamıyorum.

sdonmez

Rx_Aux ve Tx_Aux pinleri ile deneme yaptım, çalışmadı...

Modülü yenisi ile değiştirdim, çalıştı :(
Ne olmuş da bozulmuş olabilir? 70TL'yi çöpe atmayalım boşuna

elt42at

Aslında yukarıdaki öneri dikkate alınmalı! Başıma geldi çünki.

Normalde modülün çalışmaya hazır olduğunu döngü ile 5 kez 1 saniye aralıklarla AT göndererek, cevabının OK dönmesi durumuna göre bakıyordum. AT ye cevap geldiği an döngü bitiyordu.
Ama bi sefer hep döngü tamamlanmasına rağmen modülden herhangi bir şey gelmiyordu. SIM900 de modül açıldığında COM dan karakter gönderdiğinden, baudrate farklı ise karakterler gelmediğinde anlıyordum ki baudrate yanlış. TELIT GL865 de ise herhangi bir COM port hareketi olmadığından, döngü ile AT+IPR=115200 yi sırası farklı baudrateler ile sonuna AT&W ile kayıt etmesini sağlıyordum. Maksat, modül o an hangi baudrate ayarında kalmışsa 115200 e dönsün. Komutumu alır ve kayıt ederse de bu döngü bitiminde attığım resetten sonra 115200 deki AT komutuma OK gelmeye başlamıştı....
Bi denemenizde yarar olabilir...

sdonmez

Alıntı yapılan: elt42at - 06 Haziran 2013, 21:39:56
AT+IPR=115200 yi sırası farklı baudrateler ile sonuna AT&W ile kayıt etmesini sağlıyordum. Maksat, modül o an hangi baudrate ayarında kalmışsa 115200 e dönsün.

Telit'in dökümanında AT&W komutunu göremedim

MrDarK

Hocam AT Referance Guide sayfa 40

3.5.3.1.6. Store Current Configuration - &W
&W - Store Current Configuration SELINT 0 / 1 / 2
AT&W[<n>] Execution command stores on profile <n> the complete configuration of the device.

Ama bana modülü patlatmış olma ihtimalinizin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Hayır gelmez o telitten :D şükür ki ben yaklaşık şimdiye kadar 20 - 30 tane elimden geçti siftah yapmadım yakma konusunda hepsi maaşallah çalışıyor.

Ayrıca besleme voltajlarından yüksek olanları telitin etrafında dolaştırmayın şansa mansa gelir kısa devre yapar ölçim derken gider falan dikkat etmek lazım 70 tl az değil !

sdonmez

Eski kart ile tekrar deneme yaptım. AT&W komutlarını falan denedim ama tık yok.
Niye patlasın ki? Durup dururken gidiyorsa yandık! Voltaj vs herşey OK.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: sdonmez - 06 Haziran 2013, 14:06:20
Üstteki mesajları okumadınız sanıyorum.
En basitinden  AT+IPR=<rate><cr> komutuna bile cevap alamıyorum.
Okudum da farklı birşey sordum. Siz iletişim kuramadığınızı söylemişsiniz. Belkide rs232 devrenizde sorun var, modemin çalışıp çalışmadığını anlamanın en iyi yolu arama yapınca dıııt sesi geliyor mu diye bakmanızdır. Ledlerden de mana çıkarabilirsiniz tabi. Neyse sorun farklıymış...
Bu arada 70 tl biraz pahalı olmuş 23 dolar+kdv lik ürüne.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MrDarK

Meftun bir yıl önce fiyatlar böyle değildi.

Arkadaşı anlıyorum.

sdonmez

Kötü haber :(
İkinci modül de bir süre çalıştıktan sonra çalışmaz hale geldi.
Nedenini kesinlikle anlamıyorum. Voltaj regülatörleri bozuldu desem, voltajlarda problem yok. PWRON çıkışı normal. Zaten gerisi anten ve simkart bağlantısı....