smps trafo tasarımı hakkında bilgi paylaşımı

Başlatan restore, 08 Haziran 2013, 17:07:27

z

E'nin bastaki iki ayaginin altina plastik vs ivir zivir koyuyor ve nuveyi yapistiriyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

polleme

Bu durumda kenar ayaklara da hava aralığı vermiş oluyorsunuz ama bunun bir sakıncası olmadığını okumuştum. Konacak malzameyi bir mikrometre ile ölçmek gerekir, böylece ne kadar aralık koyduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Ben ortayı zımpara ile indirmeyi düşünmüştüm, ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Nüveyi mutlaka yapıştırıcı ile yapıştırmak gerekir mi? Yoksa geçenlerde aldığım sarı trafo izolasyon bandı ile trafonun ferit kısmından sarıp bırakmak yeterli olur mu?

z

Hava araligini hesaplanmis deger olarak tespit etmiyorumki. Scopla primer akim dalga seklini izliyor ve arzulanan sekle girecek sekilde hava araligini ayarliyorum. Hah simdi oldu dedigimde araya ivir zivir koyuyor nuveyi sikica bastiriyorum. Baktim dalga sekli bozuldu araya koydugum parcalari tekrar duzenliyorum nihayetinde istedigim gibi oluyor.

Tabiki bu yontem seri uretime uygun degil. Fakat uyarlanabilir.

polleme

Alıntı yapılan: z - 16 Haziran 2013, 17:07:20
Hava araligini hesaplanmis deger olarak tespit etmiyorumki. Scopla primer akim dalga seklini izliyor ve arzulanan sekle girecek sekilde hava araligini ayarliyorum. Hah simdi oldu dedigimde araya ivir zivir koyuyor nuveyi sikica bastiriyorum. Baktim dalga sekli bozuldu araya koydugum parcalari tekrar duzenliyorum nihayetinde istedigim gibi oluyor.

Tabiki bu yontem seri uretime uygun değil. Fakat uyarlanabilir.

Sayın z, biz de seri üretim yapmadığımız için yönteminiz uygun görünüyor, ama akla şu sorular geliyor:

1- Primer tarafında 700V'a kadar çıkan gerilim var. Skopla izlerken hava aralığını değiştirip dalgayı uygun hale getirmeye çalıştığınızda çarpılma riski olmuyor mu? Hiç çarpılmadım ama hayati risk olur diye hep çekinmişimdir.
2- Primer ölçümü yaparken skopu nasıl güvenceye alıyor veya nasıl bağlıyorsunuz? Bu voltaj seviyeleri skopa da zarar verebilir.

z

Primer voltaji ile isim  yokki, akimi izliyorum, anahtarlama elemaninin saseye giden bacagindan  akimi guvenle izleyebilirsin.

Primerde yuksek voltajlar enduklense bile sargilari  izolasyon kurallarina uygun sardiysan nuveye dokunmanin hic sakincasi yok.

polleme

Yok hani sargılar düzgün sarılmış olsa bile trafo küçük olduğundan nüveyi ayarlarken elimiz karkasın uçlarına dokunur diye düşündüm.

Okan AKÇA

smps çalışmalarım son gaz devam ediyor kullandıgım nüve e27  hava boşlugu vererek trafonun cızıltısını yok ettim ancak hava boşlugu verildigi zaman primer endüktansını arttırmak gerekyor. öncelikle primer sargısını sarabildigim kadar sardım rastgele CE icin 0.6cm boşluk gerekiyormuş onuda verdim primer sargısını azar azar sokerek cazıldamadıgı yere kadar fazla sargıları söktüm ve primer endüktansını yakalamış oldum (snaber daha bilmiyorum sabit halen :) ) ancak hava boşlugu verdigimiz zaman endüktans düştügü icin sekonder voltajında düşme meydana geliyor tekrar sekonderi sardım ama 1 tur sarıp deneyerek ( aman hata ile 3 4 sarayım demeyin yoksa güm defalarca patlattım) istedigimiz voltajın biraz üstü sardım suanda otme filan yok ve istedigim voltajı veriyorum ancak halen istedigim akımı alamıyorum snaber ve tl431 refaransı icin biraz daha araştırma yapacam.

polleme

Eğer E27 çekirdeğin ölçüsü ise bu küçük bir trafo demektir, böyle bir trafoda 0.6 cm hava aralığı çok yüksek geldi bana. Kaçak endüktans çok yüksek olur. Dediğiniz rakam 0.6 mm olmasın? Bu seviyeler daha mantıklı çünkü.

Hava aralığı değeri ile primer endüktansı ters orantılıdır. Hava aralığı ne kadar artarsa endüktans o oranda azalır, azalan endüktansı telafi etmek için sarım sayısını artırmak gerekir.

Okan AKÇA

evet dediginiz gibi sarım sayısını arttırdım ancak hava boşlugu 0.6 cm ancak bu arada sesi yok edebildim geri bütün aralıklarda otme oluyor ne kadar sarımı attırdıysam azalttıysa aynı otme devam etti ancak dediginiz gibi inceledim trafolarda hava boşlugu 1mm civarlarında bir tezatlık var ama çözemedim  65 khz ile %20 duty ile calıştırıyorum

polleme

http://www.powerint.com/sites/default/files/product-docs/an16.pdf

İngilizce varsa bu linkteki dökümanı incelemenizi öneririm. Çok güzel bir döküman.

Okan AKÇA

ingilizce başımın belası zaten ancak inceleyeyim bu hakkak atladım yerler var.

polleme

Hepsini okumasanız da hava aralığı ve ilgili hesaplara bakabilirsiniz. Çok karmaşık değil. Flyback tasarımının sürekli devam eden bir iterasyon olduğu ve doğru değerler bulununcaya kadar bazı döngülerin devam etmesi gerektiği belirtilmiş. Bu anlamda özellikle 19 ve 20. sayfalara bakabilirsiniz. Orada Lg hava aralığı da anlatılmış.

hamza777

Arkadaşlar bana yardımcı olurmusunuz. Lütfen

hamza777

Sorunum sabit akımlı led sürücü smsps yapmaktayım.

LED bağlantılarına göre sabit akım 0.72A olacak

Yaptığım devrede boşta iken çıkış gerlimi 23 vollt bunu ben 14 volt istiyorum. Bunu istememin sebebi yüke bağlayınca çekilen akım 0.72A oluyor. Çıkış gerilimi 13.6 volt oluyor. Yani Çıkış gerilimi 23 volttan 13.6 volta düşüyor.

Bu değişim çok fazla bu sorunu nasıl çözmeliyim.

Yardımlarınız için teşekkürler.

z

Sabit akım kaynağı yaptığın takdirde akım, giriş gerilimindeki oynalamalardan etkilenmeyecektir.

Tasarımını giriş gerilimini atıyorum, 5...24v olacak şekilde yaptığında çıkış akımın bu voltaj aralığında hiç değişmeyecektir.