Bilgisayar Kontrollü devre

Başlatan mucit, 09 Haziran 2013, 23:12:00

mucit

s.a arkadaşlar  bilgisayardan kontrol edilen bir devre yapmak istiyorum LPT port üzerinden devredeki ledleri yakıp söndürme işlemi yapmak istiyorum acaba böyle bişeyi nasıl yaparım bilgisi olan var mı ??

Salih

Günümüzde LPT port artık pek kullanılmıyor.
Seri RS-232 ile çalışmanı öneririm.

Murat Mert

Alıntı yapılan: salih - 10 Haziran 2013, 09:07:30
Günümüzde LPT port artık pek kullanılmıyor.
Seri RS-232 ile çalışmanı öneririm.

S.A.
Evet seri port üzerinden uygulamar hem forum da hemde nette bolca bulabilirsin. Bunları usb seri port çevirici ile de kullanabilirsin.
mert07

ibo1973

Seri Port paralel port hiçbiri artık güncel değil usb üzerinden haberleşmeyi öğrenmeni tavsiye ederim çok daha kolay çok daha kulanışlı çok daha opsiyonel araştırırsan 100 lerce örnek bulabilirsin gereksiz şeyleri öğrenip vaktini harcama bence

Salih

Alıntı yapılan: ibo1973 - 10 Haziran 2013, 10:07:41
Seri Port paralel port hiçbiri artık güncel değil usb üzerinden haberleşmeyi öğrenmeni tavsiye ederim çok daha kolay çok daha kulanışlı çok daha opsiyonel araştırırsan 100 lerce örnek bulabilirsin gereksiz şeyleri öğrenip vaktini harcama bence

USB'yi kullanmanın daha kolay olduğunu hiç zannetmiyorum.
Bilhassa tecrübesi az olan kişilerin RS-232 ile çalışmaya başlamasını öneririm.
Siz, hiç USB haberleşmeli uygulama yaptınız mı?

atioky_216

Yani uart2usb, spi2usb uygulamaları yapmış birisi olarak hala belli hızlara kadar bu seri iletişim protokollerinin eskimediğini düşünüyorum.

Fakat ben veri hızı , yaygınlığı, kablo mesafesi ve  internet erişimi  sebebi ile öğrenilip kullanılması gereken protokolün ethernet olduğunu düşünüyorum. Nitekim PIC dahikl birçok mcu vs. artık ethernet, tcp/ip destekler oldular.

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: ibo1973 - 10 Haziran 2013, 10:07:41
Peki rs232 ile haberleşen cihazlarla pici nasıl adepte edeceksiniz?
GSM modüller bile rs232 ile haberleşiyor,
Bir çok rf modül bildiğim kadarıyla rs232 protokolü ile veri gönderip alıyor.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

KABO

seri haberlesme daha uzun yıllar devam edecekgibi gorunuyor. hala bazı uygulamalarda seri haberlesmeden vazgecilemiyor. eger paket haberlesmesi yapılacak ise usb veya etherneti oneririm fakar paket haberlesmesi yapılmayacak ise hiç gerek yok.
BILGI PAYLASTIKCA COGALIR...

t2

Paket haberleşme ve paketsiz olan haberleşme nasıl oluyor? Yaptğımız haberleşme acaba paket mi değil mi nereden belli olur ? dezavantajı var mıdır?

mucit

herkes bişey söylüyor birisi lpt birisi RS-232 diğeri usb hangisini yapaca anlamadım ???? :o

t2

usb yapıceksin. söz dinle. pci kart filan takmakla olur mu bu iş. laptoba pcmcia kart.  hepsine ayrı kart...

halbuki usb tak tamam. sonra delphi 7 kullanırsın :)
Alıntı Yapdelphi 7ile bir program hazırlamak istiyorum şöyleki options 1 butonu seçince 1 nolu led yanacak 2 nolu options butonu seçilirse devrede 2.nolu led yanacak böyle birşeyin arayüz programını nasıl hazırlarım acaba ? birde lpt ile kontrol etmek istiyorum bunu acaba nasıl olur ?

mucit

Alıntı yapılan: t2 - 10 Haziran 2013, 16:43:45
usb yapıceksin. söz dinle. pci kart filan takmakla olur mu bu iş. laptoba pcmcia kart.  hepsine ayrı kart...

halbuki usb tak tamam. sonra delphi 7 kullanırsın :)

tamam usb olsun .
peki delphi 7 biliyormusunuz usta ?  bende ski delpciyim ama unuttum yardımcı olurmusunuz ? 

t2

HID aygıt olması yakışır.
çok güzel yaparız. fakat bazı sorunlar var. 
işi güzelce anlamamız lazım.  tam olarak istediğiniz nedir?

DLL+ delphi kodu şeklinde hazırlarız.
internette bunlardan var. bedava olanlar işinizi görmezse özel yapılır.

-1 tanecik alıp kendiniz mi kullanacaksınız?
- bunlardan çok mu lazım?
- herşeyi lazım mı anahtarı sizde mi olacak.  imalat mı yapacaksınız?

mucit

Alıntı yapılan: t2 - 10 Haziran 2013, 16:58:14
HID aygıt olması yakışır.
çok güzel yaparız. fakat bazı sorunlar var. 
işi güzelce anlamamız lazım.  tam olarak istediğiniz nedir?

DLL+ delphi kodu şeklinde hazırlarız.
internette bunlardan var. bedava olanlar işinizi görmezse özel yapılır.

-1 tanecik alıp kendiniz mi kullanacaksınız?
- bunlardan çok mu lazım?
- herşeyi lazım mı anahtarı sizde mi olacak.  imalat mı yapacaksınız?

o kadar teferruatlı bişeye gerek yok usta 
ben zaten delphi 7 ile form tasarımını felan yaptım yani sadec kod yazma kısmı kaldı devre tasarımınıda birşekilde yaparız  zaten başlangıç olarak ledyakıp söndürsek yeter yani öyle çok detalı bişey olmasına gerek yok .. :)

t2

devre yok , kod kalmış . aslında henüz hiç bir şey yapmamışsın. internette hazır kitler vardır usbden led yakıp söndürme kiti onlardan alıp kullanılabilir.   adam buna programda yapmış ledleri saat kaçta açıp kapartıcaksan ayarlıyorsun.

https://www.google.com.tr/search?q=usb+r%C3%B6le+kontrol+&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:tr:official&client=firefox-a