Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

18F4550 OSC PLL

Başlatan Mr.Java, 17 Haziran 2013, 10:00:14

Mr.Java

Arkadaşlar merhaba.18F4550 ile datasheette 4mhz ile PLL ile 96MHZ'e kadar ulaşılabiliyor.Nette ise 20mhz osc ile 48mhz hızlara ulaşılabiliyor.Bildiğim kadarıyla ( 4 x kristal frekansı) ile hesaplanıyor PLL.Yani 20mhz 'de 48mhz olanaksız gibi duruyor ? Kristalimiz 12mhz olmalı ki 48MHZ'e ulaşabilelim doğrumudur ? Nedir nasıl oluyor bu iş ?

Tagli

18F4550'nin osilatör ayarları diğer bazı modellerden biraz daha karmaşık. Anlamanın en kolay yolu datasheet'teki Şekil 2-1'e bakmak. PLL bloğunun girişi 4 MHz olmak zorunda, çıkışı da zaten 96 MHz oluyor. Girişi 4 MHz yapmak için PLL girişinde bir bölücü var. Bu bölücü 1, 2, 3, 4, 5, 6, 10, 12 olarak ayarlanabiliyor. Çıkışında da bir bölücü var. Bu da 2, 3, 4, 6 olarak ayarlanabiliyor.

20 MHz kristal ile, giriş bölücüsü 5 seçilerek PLL'ye sokulabilir. Çıkış bölücüsü de 2 olarak seçildiğinde 48 MHz'e ulaşılır.
Gökçe Tağlıoğlu

Mr.Java

Cevap için teşekkürler..
Çok iyi anladım.Yani 12mhz giriş osilatörü için PLL +3 ,HSPLL, CPUDIV0:CPUDIV1 (00) olursa 48MHZ çıkış elde ediyoruz sanırım.Fakat 4mhzden 96 mhz olayını kapamadım çünkü 96mhz çıkışında +2 bölücü var hemen usb haberleşmesi için.USB çalışması yapmasak dahi 96mhz nasıl elde edeceğiz ?

muhittin_kaplan

Hocam 96 mhz ile çalışmıyor. işlemci max 48mhz de işlem yapabiliyor.

Mr.Java

Hımm tamam bu oldu şimdi.Teşekkürler.Konu çözüldü.

Tagli

Yeri gelmişken ben de bir soru sorayım: Bu kadar esnek bir yapının amacı nedir? Yani mesela PLL kullanacaksam, ana kristalin 20 MHz veya 4 MHz olması arasında bir fark var mı? Ticari - seri üretim sebepleri mi? Yani mesela "100 bin ürün üreteceğiz ama stoklarımızda 70 bin kadar 4 MHz kristal, 30 bin kadar da 20 MHz kristal var" gibi bir durum için mi böyle esnek bir yapı kurmuşlar?
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

Hocam hem o da var ama
4mhz yaratacağı yada tabi olacağı EMC ile 20mhz bir olmaz. Kaldıki PCB tasarımında bile farklılık gösterir.

Icarus

PIC'in çalışma frekansına göre harcadığı enerji çok değişken. BU yüzden dinamik olarak çalışma frekansını değiştirmek pil ömrünü uzatıyor.

muhittin_kaplan

dinamik olarak değişiyor mu ?

Icarus

Pardon 18F87xx ile karıştırdım. Onlarda yazılımsal olarak PLL'i açıp kapatabiliyorsunuz. Hatta daha güzeli internal oscilatörü, external kristal ile kalibre edip yazılımsal olarak bütün frekanslara ayarlayabiliyorsunuz. (Direkt PLL desteği internal osc içinde var, yine soft kontrollü)

Tagli

Bazı yerler evet, bazı yerler hayır. PLL giriş ve çıkış bölücüleri sabit, programlama sırasında konfigurasyon bitleri ile değiştirilebiliyor sadece. Yazılım ise dahili osilatör çıkış bölücüsünü değiştirebiliyor, veya ana, ikincil ve dahili osilatör arasında geçiş yapabiliyor.

Not: Bu yazdıklarım PIC18F4550 için.
Gökçe Tağlıoğlu

muhittin_kaplan

benimde bildiğim çalışma freq değişmiyor. (iç ve dış osc seçimini saymazsak )