led driver kırpılma problemi

Başlatan skara1214, 22 Haziran 2013, 15:42:50

bymrz

Hocam bu devrede, mosfet lineer bir bölgede kalacak ve Vin-VLed kadar voltajın mosfetin üzerine düşeceğini ve dolayısıyla mosfette aşırı bir ısınma olacağını biliyorsunuz değil mi?

28V'a 6 led bağladığınızı varsayarsak 28 - (6x3.3) = 8.2V

Soğutucusuz büyük kılıf bir mosfetin Rtha direncini de 65 C/W  kabul edelim...

Mosfet üzerinde harcanan güç = 8.2 x 0.35 = 2.87W  (Ledleri 350mA ile sürdüğünü varsaydım)

Oluşacak sıcaklık 2.87 x 65 = 186 C   + Ortam sıcaklığı .........

Yani bütün bunları hesaplamak lazım hocam. O yüzden bu tarz devrelerde ısıyı önlemek ve verimi artırmak için "anahtarlamalı tip" devreleri tavsiye ederim...

skara1214

Alıntı yapılan: z - 01 Temmuz 2013, 14:19:07
Ledleri besleyen kaynağın voltajı nedir? Voltajı artırınca sorun düzeliyormu?

Mos yerine transistör + beyz direnci kullanınca durum ne oluyor?

Ledleri drain - vdd tarafından alıp source ile sense direnci arasına dizince durum nasıl oluyor?

hocam sorulara tek tek cevap vereyim :) ;
-ledleri besleyen voltaj 24 v  ama ayarlı güç kaynağını 30v  a alıncada birşey değişmiyor.
-konunun mosfet yada transistor olduğunu düşünmüyorum hocam çünkü lm358 i değiştirince düzeliyor.
-dediğiniz led konfigürasyonunu denemedim ama benim elimdeki sistem bu şekilde çalışmak zorunda çünkü 4 rengin anotlarını ortaklayıp bana veriyorlar.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2013, 15:40:46

Alıntı yapılan: alone_lover - 01 Temmuz 2013, 14:52:08
Hocam bu devrede, mosfet lineer bir bölgede kalacak ve Vin-VLed kadar voltajın mosfetin üzerine düşeceğini ve dolayısıyla mosfette aşırı bir ısınma olacağını biliyorsunuz değil mi?

28V'a 6 led bağladığınızı varsayarsak 28 - (6x3.3) = 8.2V

Soğutucusuz büyük kılıf bir mosfetin Rtha direncini de 65 C/W  kabul edelim...

Mosfet üzerinde harcanan güç = 8.2 x 0.35 = 2.87W  (Ledleri 350mA ile sürdüğünü varsaydım)

Oluşacak sıcaklık 2.87 x 65 = 186 C   + Ortam sıcaklığı .........

Yani bütün bunları hesaplamak lazım hocam. O yüzden bu tarz devrelerde ısıyı önlemek ve verimi artırmak için "anahtarlamalı tip" devreleri tavsiye ederim...

bende bunun farkındayım hocam zaten büyük soğutucu + 2 adet fanla soğutuyorum.50 dereceyi geçmiyor.

4 rengin ledlerinin  anotlarını ortaklayabileceğim bir entegre varmı?yada siz ne kullanıyorsunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

z

Gene de mos yerine beyz direnci olan transistor denenebilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bymrz

http://www.diodes.com/_files/products_appnote_pdfs/zetex/an64.pdf

Bu AN'daki uygulamayı kullanabililrsin. Fakat unutmaman gereken nokta şu ki, besleme voltajın >= Led Voltajı + Vsupplyic(7V)  olmalı.

mehmet

Lm358 rail-to-rail bir opamp olmadığı için giriş low iken bir kaç mV sızdırıyor.
Bu da mosfetin iletimde olmasına sebep oluyor...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

skara1214

Alıntı yapılan: z - 01 Temmuz 2013, 16:18:15
Gene de mos yerine beyz direnci olan transistor denenebilir.
deneyeceğim hocam  önereceğiniz transistor varmı yoksa ben bdx53 ile deneme yapacağım

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2013, 23:11:46

Alıntı yapılan: alone_lover - 01 Temmuz 2013, 17:14:36
http://www.diodes.com/_files/products_appnote_pdfs/zetex/an64.pdf
Bu AN'daki uygulamayı kullanabililrsin. Fakat unutmaman gereken nokta şu ki, besleme voltajın >= Led Voltajı + Vsupplyic(7V)  olmalı.
evet hocam ama bu çok mantıklı değil işin aslı 7 volt büyük fark.Ama anlamadığın neden bu adamlar  ortak anot ürün çıkartmıyorlar.

mesaj birleştirme:: 01 Temmuz 2013, 23:12:07

Alıntı yapılan: mehmet - 01 Temmuz 2013, 21:22:09
Lm358 rail-to-rail bir opamp olmadığı için giriş low iken bir kaç mV sızdırıyor.
Bu da mosfetin iletimde olmasına sebep oluyor...
yok hocam çıkıs birkaç mv değil baktım 3v az buz değil

skara1214

texasın lm358 ile denedim sonuç aynı şimdi sadece transistor +base direnci kaldı...