iş verenlere bir soru ?

Başlatan emrah, 25 Haziran 2013, 23:31:59

emrah

psikoljk olabilr katılıyorum :)

diger bir psikoljk sorunm ise şu,

odtu de sınıf 2. si olmama rağmen ASELSAN a çagırılmamam her 5 ayda bir cv bırakıyorum. ve diploma ortalaması benımkınden düşük olan arkadaslarımın cogu aselsanda çalısması büyük bir psikojık olay yarattı bende. sorunun ne oldugunu çözemıyorum neden benım cagrılmamamı anlayamıyorum. askerlik mi sorun oluyor bilmiyorum

malpaslan1979

Alıntı yapılan: emrahGS - 26 Haziran 2013, 15:15:13

odtu de sınıf 2. si olmama rağmen ASELSAN a çagırılmamam her 5 ayda bir cv bırakıyorum. ve diploma ortalaması benımkınden düşük olan arkadaslarımın cogu aselsanda çalısması büyük bir psikojık olay yarattı bende. sorunun ne oldugunu çözemıyorum neden benım cagrılmamamı anlayamıyorum. askerlik mi sorun oluyor bilmiyorum

referans kısmına dikkat ediniz :)

t2

Hocam sizin cvyi yazım şeklinizde bir sorun olabilir. Bunu okuyan kişi huylanmıştır. mesela türkçe karakterler çıkmamış bu arkadaş galiba yurt dışında ikamet etmiş intibak sağlayamayabilir diye düşünülmüş olabilir.  lütfen bunu saygısızlık olarak düşünmeyin sadece aklıma gelen bir ihtimal. cvyi nasıl yazdığınızı bilmiyorum. CV normaldir fakat forumdaki mesajı cepten yazdığınız için türkçe karakter çıkmamış olabilir. Eğer CVdeki yazım şekli de mesajdaki gibiyse,  mesela çözemıyorum  yerine adam çözemiyorum  kelimesini görmeyi murat etmiş fakat umduğunu göremeyince ses etmemiş olabilir.

Sizi tanımadığımızdan, elimizde de fazla bilgi olmadığından mesajdan yola çıkarak olayı aydınlatmaya çalıştım. belki de yanılmış olabilirim. (umarım yanılmışımdır)
Alıntı yapılan: emrahGS - 26 Haziran 2013, 15:15:13

Bir de CV bıraktığınız yerlerde ortak bir yön var mı? İletişime geçtiğiniz kişilerin frekansı sizinkine uymuyor olabilir. Mesela bazı adamlar var adamın tipine bakar kıl olur.  Kimisi erkek adam küpe takmaz demiş kıl olmuş olabilir. küpe takıp takmadığınızı bilmem. sadece örnek verdim.  Elbisenizde çantanızda bir logo, şekil bu kişilere batmış ters gelmiş olabilir. internette isminizi arayınca ortaya çıkan yazılar bloglar varsa bunlardan da kıl kapmıştır.

işverenin kıllığı saymakla bitmez. işveren en az çalışan kadar sorunlu insandır.

Belki de hiç olmadık yerlere müracat ettiniz, firma sizden korkuş da olaibilir. ODTU mezunu burada fazla kalmaz gider diye düşünmüştür. Odtüyü ön plana çıkarmak yerine yaptıklarınız ve yapacaklarınızdan bahsedebilirsiniz. Askerlik önemli bir sorundur.

Sanki işe başlayan adamın 2 yıldan fazla çalışacağı, işi çok seveceği  kesinmiş gibi askerliğini yapmış eleman ararlar.

emrah

Alıntı yapılan: t2 - 26 Haziran 2013, 16:07:41
Hocam sizin cvyi yazım şeklinizde bir sorun olabilir. Bunu okuyan kişi huylanmıştır. mesela türkçe karakterler çıkmamış bu arkadaş galiba yurt dışında ikamet etmiş intibak sağlayamayabilir diye düşünülmüş olabilir.  lütfen bunu saygısızlık olarak düşünmeyin sadece aklıma gelen bir ihtimal. cvyi nasıl yazdığınızı bilmiyorum. CV normaldir fakat forumdaki mesajı cepten yazdığınız için türkçe karakter çıkmamış olabilir. Eğer CVdeki yazım şekli de mesajdaki gibiyse,  mesela çözemıyorum  yerine adam çözemiyorum  kelimesini görmeyi murat etmiş fakat umduğunu göremeyince ses etmemiş olabilir.

Sizi tanımadığımızdan, elimizde de fazla bilgi olmadığından mesajdan yola çıkarak olayı aydınlatmaya çalıştım. belki de yanılmış olabilirim. (umarım yanılmışımdır)
Bir de CV bıraktığınız yerlerde ortak bir yön var mı? İletişime geçtiğiniz kişilerin frekansı sizinkine uymuyor olabilir. Mesela bazı adamlar var adamın tipine bakar kıl olur.  Kimisi erkek adam küpe takmaz demiş kıl olmuş olabilir. küpe takıp takmadığınızı bilmem. sadece örnek verdim.  Elbisenizde çantanızda bir logo, şekil bu kişilere batmış ters gelmiş olabilir. internette isminizi arayınca ortaya çıkan yazılar bloglar varsa bunlardan da kıl kapmıştır.

işverenin kıllığı saymakla bitmez. işveren en az çalışan kadar sorunlu insandır.

Belki de hiç olmadık yerlere müracat ettiniz, firma sizden korkuş da olaibilir. ODTU mezunu burada fazla kalmaz gider diye düşünmüştür. Odtüyü ön plana çıkarmak yerine yaptıklarınız ve yapacaklarınızdan bahsedebilirsiniz.

acıklamalr ıcın teşekkürler, buradaki yazdıgım gıbı degıl o konuda özen gösteriyorum elbette. kılık kıyafettede sorun , googlede kendımı arayacagım. :) birde cv yi kabarık dolduracagım .

islergucler

CV nin çok uzun olması inceleyecek kişinin yorulmasına ve negatif duygularla yaklaşmasına sebep oluyor diye hatırlıyorum.CV leri önce insan kaynakları inceliyor. Oradaki kişiler anlatılacak cok ayrıntılı teknik konulara konsantre olamazlar.

Etkin cv yazma teknikleri ile alakalı tonla yazı var. CV basitte olmamalı.  Yapılanları ve kapasiteyi tam olarak ortaya koyabilmeli.

emrah

referans vermek önemlimidir bilmiyorum ama referansım yok CV de, staj yaptıgım yerler referans gösterilmesi olurmu ? şuana kadar 3 yerde çalıstım  en ust duzeyde ben vardım. patronumu referans vermeliyim ?

odtu mezunu olmamda sıkıntı olabılır dusuncesındeyım çunku KAREL e muracat etmiştim bana dönüş olmadı, eski çalıstıgım yerde iki meslek lisesi mezununu çagırdılar. bende ınsan kaynakları mudurlugune  sert dille mail attım benim gibi birisini işe çagırmıyosunuz bole adamları alıyosunuz felan diye. daha sonra beni çagırdılar görüşmeye ve üretimde dizgi yaparmısın ?, depoculuk yaparmısın gibi işler sundular bende hayır dedim, arge nizde çalısmayı ısterım dedım orada alım olmadıgını söylediler, ücret konusu zaten düşün oradada.

öyle bir arada kaldımki mühendisle teknikerlar arasında bir kimligim var :)
şuana kadar çalsıtıgım yerlerdede üst düzeyde oldugum için normal tekniker elemanlarının yaptıgı işi istemiyorum aslında. bana arge olacak bir konu üzerinde çözüm üretmek yada yeni projeler geliştirmek vb gibi işler..

bu düşüncelerim hakkınızdaki yorumlarınız nedir yardımcı olabılırmısınız ?

Mr.Java

Alıntı yapılan: emrahGS - 26 Haziran 2013, 20:28:03
benim gibi birisini işe çagırmıyosunuz bole adamları alıyosunuz

Bu ne kendini beğenmişlik bir tavır ? Ne kibir böyle ? Biz ne canavar liseliler gördük.Herşey kendini eğitmenle biter,okuduğun okulla değil.Biz farklı cephelerden bakıyorduk olaya.Demek ki sorun buradaymış.Sana tavsiyem  " En güzel bir sona erişmek için mütevazi ol."

LukeSkywalker

@emrahGS kusura bakmazsanız bir şey söyleyeceğim.
Ben işveren olsam, bana burada yazdıklarınız gibi (Türkçeyi kullanımınız açısından söylüyorum bunu) bir e-posta gönderseniz,  yarısında okumayı bırakırım.

emrah

Alıntı yapılan: Fkarizmatik - 26 Haziran 2013, 22:15:37
Bu ne kendini beğenmişlik bir tavır ? Ne kibir böyle ? Biz ne canavar liseliler gördük.Herşey kendini eğitmenle biter,okuduğun okulla değil.Biz farklı cephelerden bakıyorduk olaya.Demek ki sorun buradaymış.Sana tavsiyem  " En güzel bir sona erişmek için mütevazi ol."

olayı anlatamadım size galiba, elbette vardır bahsettiğiniz canavar liseliler, ben okuduğun okulu katmaksızın oraya başlayan elemanları da biliyorum kendimi de  biliyorum. lehim dahi atamayan adamlar onun bunun torpili ile alınıp senin benim gibi elemanların yeteneğine bakmasızın almıyorlar maalesef ! 
ben 3 senedir bunu gözlemledim maalesef. benim sorunum sizin sandığınız gibi değil 

2 senedir ar ge yap , projeler üzerinde kafa yor sonrada çık o özel sektörleden başka yere git versinler eline direnci tek tek karta tak bu mudur ?

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 26 Haziran 2013, 22:35:46
@emrahGS kusura bakmazsanız bir şey söyleyeceğim.
Ben işveren olsam, bana burada yazdıklarınız gibi (Türkçeyi kullanımınız açısından söylüyorum bunu) bir e-posta gönderseniz,  yarısında okumayı bırakırım.

bir iş verene zaten e-postada böyle açıklamalar yapmıyorum , word ortamında hazırlanmış cv gönderiyorum, sorun Türkçe değil, telefondan gönderdiğim için biraz özensiz davranıyorum .

Icarus

Alıntı yapılan: emrahGS - 27 Haziran 2013, 00:11:24
olayı anlatamadım size galiba, elbette vardır bahsettiğiniz canavar liseliler, ben okuduğun okulu katmaksızın oraya başlayan elemanları da biliyorum kendimi de  biliyorum. lehim dahi atamayan adamlar onun bunun torpili ile alınıp senin benim gibi elemanların yeteneğine bakmasızın almıyorlar maalesef ! 
ben 3 senedir bunu gözlemledim maalesef. benim sorunum sizin sandığınız gibi değil 
Devlette malesef öyle, tanıdığın olmazsa işin zorla - imkansız arasında.
Alıntı yapılan: emrahGS - 27 Haziran 2013, 00:11:24
2 senedir ar ge yap , projeler üzerinde kafa yor sonrada çık o özel sektörleden başka yere git versinler eline direnci tek tek karta tak bu mudur ?
Ar-Ge belkide en zor kısım çünkü beklenti şöyle "9 Ay'da sıfırdan bir ürün" hemde çok kısıtlı bütçelerle. Sizin "yapamadım" demek gibi bir şansınız yok.
Hatta kore gibi yerlerde sizden 2 ay'da bir anakart yapmanızı bekliyorlar.

Ama tükiyedeki müh'ler içinde şunu şöylemekte fayda var: +5 yıl tecrübeli elektronik mühendisleri ne yazık ki verilen bir şartnameye uygun linear regülatör dizayn edemiyorlar. Acı ama ne yazık ki gerçek :(

Özetle: At binenin kılıç kuşananındır.

RaMu

Bende elektronikte kendime güveniyorum,
ama sadece bu sözü söylediğim anda,
daha sonra konunun ne kadar geniş olduğunu hatırlıyorum,
ihtimallerin ne kadar fazla,
bilmediğim, öğrenemeyeceğim tonla bilgi olduğunu biliyorum,
artık kendime güveniyorum ama elektroniğe güvenmiyorum diyorum.
Çinli minli kardeşlerimiz sağolsun arge yapmak bizim gibi ülkeler için lüks,
biz tüketim toplumuyuz neyimize gerek, hazırı var boşuna uğraşmayın felsefesi hakim.
Bu koşullarda aradığımız ortamı bulmak zor,
bende arge meraklısıyım, çat pat birşeyler yapıyorum,
picproje vb. forumlar sağolsun arge ortamını sanalda olsa yaşıyorum,
ümidim ileride kendi arge ortamımı oluşturmak,
çevremdekileri süzüp argeye uygun olanları not ediyorum.
Neyse konu derin,
bazen arkadaş kafam çalışıyor,  basit bir bölüm okuyup sıradan bir memurluk yazsam veya
direk liseden memurluğa geçsemiydim diye düşünüyorum,
kafam rahat hobi olarak elektronikle uğraşırdım.

"Özetle: At binenin kılıç kuşananındır."
kesinlikle katılıyorum, hernekadar torpil çevremizde olsada,
işlerin yürümesi için kesinlikle işi bilen, işi yapabilen kimselerinde sektörde istihdamı şart,
ehil olduğuna inanan birinin yerini bulamaması ancak geçici bir durumdur,
hayat herzaman adil olmak zorundada değil, hakettiğim yerde değilim diye dövünmek dahada aşağıya çeker insanı,
bir mühendis olarak bu soruna akılcı çözümler bulmak gerek, önce kendimizi arge liyiz.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

emrah

Alıntı yapılan: RaMu - 27 Haziran 2013, 04:28:45
Bende elektronikte kendime güveniyorum,
ama sadece bu sözü söylediğim anda,
daha sonra konunun ne kadar geniş olduğunu hatırlıyorum,
ihtimallerin ne kadar fazla,
bilmediğim, öğrenemeyeceğim tonla bilgi olduğunu biliyorum,
artık kendime güveniyorum ama elektroniğe güvenmiyorum diyorum.
Çinli minli kardeşlerimiz sağolsun arge yapmak bizim gibi ülkeler için lüks,
biz tüketim toplumuyuz neyimize gerek, hazırı var boşuna uğraşmayın felsefesi hakim.
Bu koşullarda aradığımız ortamı bulmak zor,
bende arge meraklısıyım, çat pat birşeyler yapıyorum,
picproje vb. forumlar sağolsun arge ortamını sanalda olsa yaşıyorum,
ümidim ileride kendi arge ortamımı oluşturmak,
çevremdekileri süzüp argeye uygun olanları not ediyorum.
Neyse konu derin,
bazen arkadaş kafam çalışıyor,  basit bir bölüm okuyup sıradan bir memurluk yazsam veya
direk liseden memurluğa geçsemiydim diye düşünüyorum,
kafam rahat hobi olarak elektronikle uğraşırdım.

"Özetle: At binenin kılıç kuşananındır."
kesinlikle katılıyorum, hernekadar torpil çevremizde olsada,
işlerin yürümesi için kesinlikle işi bilen, işi yapabilen kimselerinde sektörde istihdamı şart,
ehil olduğuna inanan birinin yerini bulamaması ancak geçici bir durumdur,
hayat herzaman adil olmak zorundada değil, hakettiğim yerde değilim diye dövünmek dahada aşağıya çeker insanı,
bir mühendis olarak bu soruna akılcı çözümler bulmak gerek, önce kendimizi arge liyiz.

Katılıyorum ve sonucta ne islerle uğraşırken daha sonra ordan çıkıp bir lise mezunun gordugu mualemeyi gormek doğru değil. 

Andromeda

Niye sert mail atıyorsunuz ki...
meslek lisesi mezunu almalarının sizinle ne alakası var.
ihtiyacı varmış almış, zaten söylemiş depoculuk ,lehim dizgi vs..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

diot

Ben işveren olsam 3-5 senede 3 işyeri değiştiren birini kapımdan içeri sokmam. Neden önceki işyerlerinden ayrıldığını sorarım enbaşta. Bu bana benim yanımdada çalışmayacak , buradanda çıkıp başka yere gider izlenimi veriyor. Birde konuşma uslubuda önemli. Yürüyüşünden oturuşuna her şeyi incelerim. Çalıştığı yerde sebat etmeyen ikide bir işyeri değiştiren kişiler bana güven vermiyor doğrusu.

mustafa_cmbz

Bu tc kimlik olayı sigorta başlangı için iş verenin sizin hizmet dökümünüzü ve sicilinizi görebilmesi için ( nerede ne zaman işe girmişsin hepsi çıkıyor diye biliyorum sigorta olaylarında)

Hatta bir duyumdur kesin bilgim yok ama mesela bir yerden bişi çalarak işten çıkarıldın diyelim direk o dosyaya işleniyor ve o dosyayaı bir sonraki iş verenin görebiliyor diyolardı.

Çıkarılma nedenlerine varana kadar eğer bir önceki iş yerin sisteme giriş yaparsa tc kimlik numarası böyle durumlarda sıkıntı yaratabilir..

Ama şunuda söylemek lasım artık bu işlerin içinde olan insanlar meslekteki insanlar o bölgede birbirini eş dost tanıdık olaylarına iyi yada kötü referans olabiliyorlar...

Yani tc kimlik nosundan çok buna dikkat etmek lasım...İnsanlar ile olan diyalogları sıkı tutmak ve bozmamak lasım...

Şu ana kadar bi çok yerde çalıştım çalışır gibi yaptım geçici takıldım ama çok nadirdir kavga edip ayrılmışlığım.Oda ya paramı vermemiştir yada hakkımı gasp etmiştir yada iftira atmaya çalışmıştır...