MS SQL deki veriler

Başlatan rck8942, 26 Haziran 2013, 12:48:28

cetinkaya

Aslinda konunun tam yeri burasi degil ama baska yer bulamadigim icin buraya aciyorum. Bi kac genel sorularim olucak Microsoft SQL hakkinda.
Yüzlercede elektrik,hava,gaz vesayire Sayaclarimiz var. Bunlardan gelen degerler,sayac bilgileri bir ana server tarafindan toplaniyor, hem kayit ediliyor bilgiler(belli bir süre) hemde onnline degerleri görebiliyoruz.

Ben ise simdi MS SQL report builder diye bir program var bununla database girip belli sayaclari Web report olarak dönüstürmek istiyorum.
Benim Sayacimin adi örnek NA40101 bunu database nasil bulurum nereye kayit edildigini ? ID, Recorder ID, Name, Label gibi ifadelerde var bunlar ne anlama geliyor ?

Database i buluyorum seciyorum ama sayaclar nerde kayitli onlari bulamiyorum "Table" icerisindemi oluyor genelde ? Table in icindede bir sürü isimler var. Elinizde kaynaklar var isede bunlardan yararlanmak isterim.

Saygilar

JKramer

Şöyle bir log tablosu olsun:

log_id|tarih          |personel_ad|personel_soyad|personel_yas
020130626ahmetmehmet20
120130627ahmetmehmet20
220130628ahmetmehmet20

Gördüğünüz gibi farklı tarihlerdeki kayıtlar için aynı personelin tüm bilgilerini tekrar tekrar yazılıyor. Bunun yerine, önce personel isimli bir tablo oluşturalım:

Personel_tablosu

personel_id|personel_ad|personel_soyad|personel_yas
0ahmetmehmet20
1fikretsaffet30

Daha sonra log tablosuna şu şekilde kayıt yapalım:

log_tablosu

log_id|tarih          |personel_id
0201306260
1201306270
2201306280
3201306281

log_tablosu'ndaki personel_id ile personel_tablosu'ndaki personel_id birbirine bağlı. Sizin sayaçlarda da mutemelen buna benzer tablolar vardır.

cetinkaya

peki hocam sayaclarimi bu log tablosunda nasil bulabilirim ?  Hangi isimle yazilmis nedir nasildir bilmiyorum.

Yuunus

elinizde db varsa log dosyasına gerek yok tablolardan ayrı ayrı sorgulama yapacaksınız select adi from where adi=ahmetxxx filan
yada db managerlar var onlarla tabloları txt dosyası olarak kaydedip(export edip) ordan txt dosyasında arama yapabilirsiniz.
eğer database'i hazırlayan arkadaş tabloları ilişkilendirip hazırladıysa o zaman ne aradığını bilmezsen yani aradığın kelime hangi tablonun hangi alanın da kayıtlı bilmezsen işin biraz zor çunki programcı adını soyadını "a" tablosunda tutup sayaç bilgisini "b" tablosunda tutuyor olabilir. o zaman da devreye id no lar yada referans no lar devreye girer onlarla ilişki kurup aradığın değeri yine bulabilirsin zor birşey değil ama sql'e hakim olman gerek kolay gelsin.

cetinkaya

Alıntı yapılan: digiman - 26 Haziran 2013, 15:28:42
elinizde db varsa log dosyasına gerek yok tablolardan ayrı ayrı sorgulama yapacaksınız select adi from where adi=ahmetxxx filan
yada db managerlar var onlarla tabloları txt dosyası olarak kaydedip(export edip) ordan txt dosyasında arama yapabilirsiniz.
eğer database'i hazırlayan arkadaş tabloları ilişkilendirip hazırladıysa o zaman ne aradığını bilmezsen yani aradığın kelime hangi tablonun hangi alanın da kayıtlı bilmezsen işin biraz zor çunki programcı adını soyadını "a" tablosunda tutup sayaç bilgisini "b" tablosunda tutuyor olabilir. o zaman da devreye id no lar yada referans no lar devreye girer onlarla ilişki kurup aradığın değeri yine bulabilirsin zor birşey değil ama sql'e hakim olman gerek kolay gelsin.

hocam söyle gözüküyor database deki table in ici. Hangisine kayit ediliyor ? Kisacasi bendeki sorun kayitlar nereye ve hangi isimle kayit ediliyor onu bilemeiyorum.

JKramer

Sayaçlardan gelen, online olarak gördüğünüz bilgileri tabloların içindeki kayıtlarda arayıp hangi sütun adında kayıt edildiğini bulabilirsiniz sanırım. Sonra geriye doğru gidip tablolar arasındaki ilişkileri tespit etmeniz lazım.

muhittin_kaplan

veritabanında bilgiler Tablo (table) yada sorgular (wiev) de tutulurlar. (Sorgular Aslında fiziksel olarak tutmaz)

tabloların içerimde ALAN lar mevcuttur, excel deki Sutün gibi düşünün.
sizin aradığınız bilgi muhtemelen DEVICE tablosunun içerisindedir.

buradan yola çıkarak cihazı bulabilir, veritabanının ilişkisel olmasını varsayarak sorgulama kriterini ona göre yazarsınız.