Pil Şarj Cihazları Hakkında.

Başlatan xoom, 01 Temmuz 2013, 19:16:56

xoom

Arkadaşlar bir konu hakkında görüşlerinizi almak istiyorum..
Öncelikle kendi bildiğimi paylaşayım.. Benim bildiğim Notebook veya Telefon bataryaları şarj aletine takıldıktan sonra %100 şarj olduğunda;
1-Pil şarj gerilimi kesilir mi?
2-Pil Dolunca Açık olan Cihaz Enerji ihtiyacını Şebekeden mi karşılar?
3-Sürekli Batarya %100 mü gibi bir kontrol mekanizması pili kontrol eder mi? yoksa bir kere %100 yapınca bir daha kontrolü keser mi?
----------
Konu Hakkında Farklı bilgileride öğrenmek isterim..
Not: Standart Telefon şarj aletleri ve Notebook şarj Cihazları için Konuşuyorum..

yilmaz_kk

%100 şarj olunca pil şarjı kesilir.
Pil dolunca enerji şebekeden karşılanır. (Fakat pil üzerinden besleme yapılarak sağlanır. Şöyleki pil %100 dolu olduğunda bile prizden çektiğinde bilgisayarın kapanmaz)
Kontrol mekanizması sürekli çalışır.

xoom

Pil üzerinden yapılan besleme pil'in boşalmasını engellerken bir yandan da şarj devam etmiş olmuyor mu ? ve bu Cihazın sürekli şarjda kalmasının pil'e zararı varmıdır?

Salih

Alıntı yapılan: xoom - 02 Temmuz 2013, 10:24:37
Pil üzerinden yapılan besleme pil'in boşalmasını engellerken bir yandan da şarj devam etmiş olmuyor mu ? ve bu Cihazın sürekli şarjda kalmasının pil'e zararı varmıdır?

Eski Laptop'larda dediğin problem vardı. Ama yeniler de bu problem yok.
Kendi kullandığım laptop'dan örnek vereyim.
Batarya simgesinin üzerine imleçi getirdiğimde.
Örneğin şöyle bir mesaj çıkabiliyor. "%95 kullanılabilir (prize takılı, dolmuyor)"

yildizelektronik

Sony Vaio bilgisayarlarda güzel bir batarya koruma özelliği var. Şarj miktarı %50 yada %80 olarak ayarlanabiliyor. Mesela %50 ayarlama yapıldığında batarya yarısına kadar dolduruluyor daha sonra şarj kesiliyor. İmleci pil üzerine getirdiğimizde kullanılabilir %50 prize takılı dolmuyor yazısı görünüyor. İlerki yıılarda pilin ömrü azaldığında %100 doldurulup bir süre daha eski performansında kullanım sağlıyor.

metaltrrocker

Alıntı yapılan: yildizelektronik - 02 Temmuz 2013, 19:31:07
Sony Vaio bilgisayarlarda güzel bir batarya koruma özelliği var. Şarj miktarı %50 yada %80 olarak ayarlanabiliyor. Mesela %50 ayarlama yapıldığında batarya yarısına kadar dolduruluyor daha sonra şarj kesiliyor. İmleci pil üzerine getirdiğimizde kullanılabilir %50 prize takılı dolmuyor yazısı görünüyor. İlerki yıılarda pilin ömrü azaldığında %100 doldurulup bir süre daha eski performansında kullanım sağlıyor.
Benim samsung da da aynı  özellik vardı pek işe yaradiğini soyleyemeyecem.şu an da aynı dolmama sorunu b3nde de mevcut.