otomatik kapı sıkışma algılaması

Başlatan frederic, 04 Temmuz 2013, 11:51:11

frederic

Merhaba arkadaşlar, bir konuda değerli fikirlerinize ihtiyacım var. Deneme amaçlı genişliği 1 metreyi bulan bir  kapıyı dc motor ile otomatik olarak açıp kapama işlemi yapıyorum, hız kontrolünü mosfet ile pwm üzerinden, ileri-geri hareketini ise röle ile sağlıyorum.

Sıkışma algılaması için ise 2 direnç ile bir gerilim bölücü yapıp işlemciye giriyorum, kartımda encoder yok. Şimdi ben analog değeri okurum ve aşırı akım durumunda analog değer üzerinden sıkışmayı algılarım ve kapıyı geri açarım diye düşünmüştüm fakat, hesaba katmadığım şeyler ile karşılaştım. Motordan gelen akım değeri sabit iken bu değeri referans alıp menüden sıkışma değeri girip sıkışmayı algılıyorum aslında bir sıkıntı yok. Fakat gel gelelim ki bir süre sonra motor ısınınca-soğuyunca vs. gibi durumlarda bu referans aldığım değer değişiyor. Değişince hali ile menüde ayarlanan değerinde bir hükmü kalmıyor.

Bu konuda görüş ve öneri bildiren forum üyelerine şimdiden teşekkür ederim, hayırlı çalışmalar.

Salih

Uygun akım değeri + Süre ,  Süre değerini oynayarak dediğin durumu aşabilirsin diye düşünüyorum.

Kabil ATICI

Motorun dişli varsa ve demirse hall sensör kullanarak kendi encoderini oluşturabilirsin. Bu şekilde  motorun hareket edip etmediğini algılayabilirsin.
ambar7

frederic

Süre olayı var zaten programım da, bir timer ile başta kapıyı açıp ve kapatıp kapının uzunluğunu sayıyorum, çalışırken eğer kapı açma veya kapama yönünde bu süreyi aşarsa hata basıyorum ekrana. Benim sorunum kapı eğer bir insana çarparsa, onu itmeyip yumuşak bir şekilde geri açılması. Sıkışma yumuşaklık değerinin de menüden ayarlanması. Ben bu anlattıklarımın hepsini sağlasamda, şu referans aldığım değerin zamanla değişmesi her şeyi bozuyor. Encoder de kullanamıyorum malesef, kartı hazır geldi çünkü. Zaten piyasada bu işi encodersiz olarak yapabilen kartlarda görmüştüm daha önce.

Salih

Benim süreden kast ettiğim, akım değeri aşırı kabul ettiğimiz duruma geldikten sonra sayacağımız süre.
Bu süre değerini artırarak istenmeyen durumlarda durmasını çözebilirsin.

frederic

Hocam o bahsettiğiniz gecikme süresini de koydum ama ayarlanan değerin referansı değişince bunların hiçbirinin işlevi kalmıyor.

Kısaca motor diyelim ki 10A çekiyor, bizde 7A de sorun var ve kapı sıkıştı diyoruz, ve sistemde sorunsuz olarak çalışıyor.

Fakat bir süre sonra motor ısı değişim ile, ilk etaptaki 10A değeri bu sefer oluyor 8A, ama bizim ayarımız hala 7A.

Ve hali ile ortalık karışıyor, çözüm aradığım nokta burası işte, ve bunu yazılımsal olarak halletmem gerekli.

Icarus

Alıntı yapılan: frederic - 04 Temmuz 2013, 13:39:40
Benim sorunum kapı eğer bir insana çarparsa, onu itmeyip yumuşak bir şekilde geri açılması. Sıkışma yumuşaklık değerinin de menüden ayarlanması.
Pulse-by-Pulse kontrol kullanın.

Salih

Kapı motorları genellikle sabit mıknatıslı DC motorlardır. Dolayısı ile milini çevirdiğimiz de DC gerilim
üretirler. Bu özelliği kullanabilirmiyiz. Yani belli aralıklarla motor beslemesini kesip, gerilim
ölçsek. Ve motorun çok yavaşladığına veya durduğuna karar versek.

Okan AKÇA

frederic

Alıntı yapılan: Icarus - 04 Temmuz 2013, 14:11:01
Pulse-by-Pulse kontrol kullanın.

Hocam biraz daha açabilirmisiniz ?

Alıntı yapılan: salih - 04 Temmuz 2013, 14:16:21
Kapı motorları genellikle sabit mıknatıslı DC motorlardır. Dolayısı ile milini çevirdiğimiz de DC gerilim
üretirler. Bu özelliği kullanabilirmiyiz. Yani belli aralıklarla motor beslemesini kesip, gerilim
ölçsek. Ve motorun çok yavaşladığına veya durduğuna karar versek.

Dedikleriniz üzerinde düşünüyorum şu an hocam, mantığını oturtursam kafamda denerim.

Salih

Alıntı yapılan: cyclone - 04 Temmuz 2013, 14:42:36
yaklaşık 6 ay önnce yaptıgım kapı projesi

https://www.facebook.com/photo.php?v=313190238803062&set=vb.137391766382911&type=2&theater

Gayet güzel olmuş eline sağlık.
Ben de bir zamanlar uğraşmıştım. Şartlar gereği pek iyi olmamıştı.

Okan AKÇA

sagolun hocam bu yaptıgım ilk yazlım şuanda daha akıllı otomatik kapı agırlıgı ögrenme  otomatik frenleme bolgeleri  ve en cok ugraştıranda beni sartıntısız çalışma

gtekdemir

Motor gövdesine bağlanan bir sıcaklık sensörü ile sıcaklık değerine karşılık gelen akım değeri şeklinde bir tablo elde edilir ve sonrasında bu tabloya göre motorun çektiği akım-sıcaklık arasındaki ilişkiye göre aşırı akım algılanabilir diye düşünüyorum.   

cdurakbasi

bu iş için en güvenli metod bana göre: kapının her açılma anındaki normal hareket ve sonunda dayanma arasındaki akım farkını izleyip, şartlarını ölçüp (yağın soğukluğuna bağlı sürtünme değişimi, esnemeler, motor eskiliği  vb.) aynı farkı kapanma sırasında şart referansı olarak kullanmak gibi. Tabi kapının kapanma ve açılma mekaniğinin 3 aşağı 5 yukarı aynı şartlara sahip ve limit switchlerinin de (en azından açılma yönünde) senin kontrolünde olması lazım. Eğer fark var ise belki bir katsayı parametresi ile aşılabilir. Gerisi programlama ve filtreleme tecrübe ve bilgisine kalmış...

Okan AKÇA

limit siwicleri die bir şey yok encoder ile işlem yapılıyor