Güvercin kovan devre varmıdır ?

Başlatan makdeniz, 07 Temmuz 2013, 20:11:38

makdeniz

Merhaba

Yeni taşındığım evin 2 balkonu var ve Güvercinler site içerisinde durmadan geziniyor
2 günde balkonu güvercin pisligi götürüyor;  bu güvercinleri zarar vermeden nasıl uzaklaştırabilirim.

Not :
1. Poşet bağladım 1 haftada kanka oldular artık aldırmıyorlar
2. CD taktım galiba alışkanlar hiç muhatap olmadılar :)
3. Forumda arama yaptım fakat aydınlatıcı bir bilgi bulamadım

Yardım edebilecek arkadaşlara ömür boyu dua edebilirim :)
Karanlık olmadan aydınlık, Ölüm olmadan yaşam mantıksız.

islergucler

Bir şey takayım kurtulayım olmuyor, alışıyorlar.  Forumun birinde gördüm. Haraket algılama sensörü ve bir cd player gibi bir seyle, arkadaşın biri devre yapmış. Kuşlar geldiginde cd player üzerine monte ettiği devre dönerek ışık ses gibi şeyler çıkarıyordu sanırım. Böyle olursa yanaşamıyorlar. Aksi takdirde kuşlarla yaşamaya alışmalısınız.

t2

Havaalanı gibi yerler için kuş kovucu sistem vardı.
Kuşlar için  en etkilisi yırtıcı hayvan sesleri oluyormuş.

Bir de kuşların sesleri duyma bandı çok dardır. buna dikkat etmek gerek. 2...4 Khz bandı gibi tiz sesleri duyar fakat, davul çalsan kaçmaz.

makdeniz

Alıntı yapılan: t2 - 07 Temmuz 2013, 21:24:01
Havaalanı gibi yerler için kuş kovucu sistem vardı.
Kuşlar için  en etkilisi yırtıcı hayvan sesleri oluyormuş.

Bir de kuşların sesleri duyma bandı çok dardır. buna dikkat etmek gerek. 2...4 Khz bandı gibi tiz sesleri duyar fakat, davul çalsan kaçmaz.

Cevap için teşekkürler t2   2-4 Khz arasında herhangi bir yırtıcı sesi çalmanın imkanı varmıdır ?
Bazı paralı ürünlerde ultrasonik seslerden bahsediyorlar ? Yırtıcı kuş sesleri, Baykuş sesi vb.

Bu konuda yardımcı olacak bilgin varsa yardımcı olurmusun ?

malpaslan1979

yırtıcı kuş sesi bizim tesiste işe yaramamıştı :(

rkinaci

Hocam bizim fabrikayada şahin sesi veren bir cihaz taktılar ama güvercinler hiç sallamadı. İşletmeler için gerçekten etkili bir yöntem varsa bende öğrenmek isterim.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

makdeniz

Arkadaşlar ben işletmeyi geçtim
2 ufak balkonum var ama kapıyı açamıyorum bu  sıcak havalarda o koku hiç çekilmiyor :)

Kabil ATICI

Ankara tren garında güvercinler kirişlerin üzerine konamasınlar diye sivri parçalar konmuş.Çoğu yerine konamıyorlar.Ama bazı yerlerdekiler galiba zarar görmüş oralara konabiliyorlardı. Aşağıdan görebildiğim kadarı ile buz parçalarına benziyorlardı. Hari şu kışın sarkanlara.
Kuş ne üzerine konabiliyor ne de parçaların konduğu yere.
ambar7

LukeSkywalker

Böyle bişi var. Stuttgart' ta her yere bunlardan takmışlardı.

ahmetbudak

ses çıkaran devre kedi maketi içine konulursa ?.. ;)

mesaj birleştirme:: 08 Temmuz 2013, 00:23:45

ha birde kuşların sanılanın aksine zeki hayvanlar oldukları unutulmamalı yani birine kuş beyinli derken bir kez daha düşünülmeli .Şu link teki videoyu izlerseniz..
http://video.mynet.com/aloomaloo/Zeki-Karga/1095091/

makdeniz

Alıntı yapılan: ambar7 - 08 Temmuz 2013, 00:11:07
Ankara tren garında güvercinler kirişlerin üzerine konamasınlar diye sivri parçalar konmuş.Çoğu yerine konamıyorlar.Ama bazı yerlerdekiler galiba zarar görmüş oralara konabiliyorlardı. Aşağıdan görebildiğim kadarı ile buz parçalarına benziyorlardı. Hari şu kışın sarkanlara.
Kuş ne üzerine konabiliyor ne de parçaların konduğu yere.

Arkadaşım anlattıklarından sivri delici metaller oldugunu anladım ama güvercinlere herhangi bir zarar vermek istemiyorum... sadece kaçsınlar...

z

Bir arkadasim balkonun onune delikli perde asmis ve cozum olmustu ancak gorselligi kotu olmustu.

balkonun uzun kenarina camasir ipi gere gibi bir ip dosesen. bu ip iki minik makara arasinda olsa. ipi motor ile dondursen. ipe de bir noktasindan kedi boyutlarinda hafif bir nesne baglasan.

motor donunce  kedicik balkonda havada bir uctan diger uca gidip gelse. cokmu ugrastirici olur.

dakka basi kedi devriyeye cikca.....

arkadaslarin resimlerini verdigi ince telli sistemlerle balkon zeminini komple kaplayamayacagina gore  balkon icin ise yaramaz. Bunlar ince dar yerler icin.

Bunlar tabelalarin ustune konuyor yada kullanilmayan pencerelerin pervazlarinin onune.

Kus tabelaya tuneyemiyor yada pence pervazina konamiyor. Kuslara zarari yok ancak gorselligi kotu.

mesaj birleştirme:: 08 Temmuz 2013, 02:56:57

Alıntı yapılan: ahmetbudak - 08 Temmuz 2013, 00:17:56
ses çıkaran devre kedi maketi içine konulursa ?.. ;)

mesaj birleştirme:: 08 Temmuz 2013, 00:23:45

ha birde kuşların sanılanın aksine zeki hayvanlar oldukları unutulmamalı yani birine kuş beyinli derken bir kez daha düşünülmeli .Şu link teki videoyu izlerseniz..
http://video.mynet.com/aloomaloo/Zeki-Karga/1095091/

saksaganlarin akilli ve sosyal davranislarina cok kere tanik oldum.

Parka gidip kurumus ekmek parcalarini guvercinlere atarim. Bir anda etrafim guvercinlerle dolar.
Saksaganlar da gelir ama bana yaklasmazlar.

erkek guvercin ekkmegi yani basimdan alir ve goya disilere kur yapmak icin gagasiyla tuttugu ekmegi yere birakir gene birakir. Bu islemi bir kac kez yapar.

Saksagan gelip gagasiyla guvercine vurur ve ekmegini alir.

videodaki karganin yaptiginin cok benzerini saksagan yapti.

Ogle yemegimizden arta kalanlari kuslar yesin diye bahcede gozden uzak bir yere birakiriz. kuslar ozellikle de saksaganlar gelir yerler.

bir gun baktim doktugumuz yemekleri kedi yiyiyor saksagan da kedinin arkasinda bekliyor. biraz sonra saksagan kedinin kuyrugunu gagasiyla cekistirmeye basladi. kedi en sonunda cekti gitti ve yemekler saksagana kaldi.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mustafacan

düşük frekanslı ses sistemi yaptık. insanın beynini tırmalayan bir ses çıkıyor. bazen duymuyorsunuz ancak yarım saat sonra başınız ağrımaya başlıyor

gelgelelim kuşlara.  sistemi çalıştırınca kaçıyorlar    dıı.    15 gün içnde alıştılar. artık umursamıyorlar. bizde sistemi geri toparladık.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

makdeniz

Alıntı yapılan: mustafacan - 08 Temmuz 2013, 08:52:03
düşük frekanslı ses sistemi yaptık. insanın beynini tırmalayan bir ses çıkıyor. bazen duymuyorsunuz ancak yarım saat sonra başınız ağrımaya başlıyor

gelgelelim kuşlara.  sistemi çalıştırınca kaçıyorlar    dıı.    15 gün içnde alıştılar. artık umursamıyorlar. bizde sistemi geri toparladık.

Bu kötüymüş

Bu güvercinlerde her şeye alışıyor !

Maxim

ne diyim allah yardımcınız olsun
böyle birşey yok, kafayı yersin

ben balkonu komple pimapen yaptırarak kurtulabildim güvercinlerden