C++ ta mysql ile çalışan var mı?

Başlatan Gökhan BEKEN, 08 Temmuz 2013, 15:57:36

Gökhan BEKEN

Arkadaşlar veritabanı uygulamaları yapmak istiyorum.
Mysql'in web sitesinden mysql connector diye bir dosya indirip kurdum.
http://www.grafikod.org/c-mysql-connector-dersleri-baslangic/
burdaki anlatılanları yaptım ancak kütüphaneyi görmüyor.
Visual c++ kullandığım için mi görmüyor acaba? Ektradan birşeyler mi yapmam lazım kütüphaneleri görmesi için?
Bilgisayarımda mysql sunucu olması gerekiyor galiba. Gerçi php uygulamaları için wamp web server kurulu içinde mysql de var. Ama bu şart mı c++ için onu merak ediyorum.
Bir soru daha, web üzerinden bir veritabanına bağlanmak için aynı kodları kullanabilir miyim, başka yapmam gereken bişey var mı?
Veritabanı konusunda başka tavsiyelerinizizide beklerim.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

Gökhan BEKEN

muhittin_kaplan

meftun, c++ ile kullanmadım. ama bir connector olmalı bu konnektorden sonra iletişim kuracağın programla vt arasında bağlantı için bazı companentler (.net için connector örneğin) gerekli. Sonrasında Tablolar vs için SQL cümleleri.

vsalma

Merhaba indirdiğiniz dosyayı kurduğunuzda libler, dll ler ve headerlar oluşturmalı(windowsta çalışıyorsanız). Projenizi derlerken mysql ile alakalı headerları include etmelisiniz.

Gönderdiğiniz sitede örnek var.

/* Mysql Kütüphaneleri, alınması gerek */
#include "mysql_connection.h"

#include <cppconn/driver.h>
#include <cppconn/exception.h>
#include <cppconn/resultset.h>
#include <cppconn/statement.h>

gibi.

Sonra ilgili lib dosyalarını projenize link etmeniz gerekli. Yani kodunuz derlenirken bu libleri de içine katarak bir çalıştırılabilir program oluşturmalı.
Bu libleri derlenmiş cpp kodları gibi düşünebilirsiniz. Kullanacağınız mysql fonksiyonlarınızın nasıl iş göreceği bu dosyalar içinde yazılmış durumda.

Bu işlemleri yaparken derleyicinizden path ayarlarını değiştirerek ilgili header ve libleri bulmasını sağlamalısınız. Yada tüm headerları ve libleri projeniz içerisine taşıyacaksınız.

Daha sonra örnekte görüldüğü şekilde cpp içinden mysql i çağırabilirsiniz.

Exenizi mysql connector olmayan bir makinada çalıştırmak istediğinizde ilgili dll leri exeniz ile birlikte vermelisiniz. 

Bu yazdıklarım sadece mysql için değil c veya c++ da herhangi bir prebuilt kütüphaneyi kullanmak istiyorsanız aynı işlemler geçerli.

Kolay gelsin

Bu anlattıklarım native c++ için.  .net için değil. c++ .net ile yazıyorsanız nasıl yapılır bilmiyorum.

Kazım

yanlışım olursa kusura bakmayın.Ben Visual Studio 'da ( C# ) birşeyler yapmıştım 1- 2 sene evvel.Onda projenin properties kısmından .dll kütüphanelerini projeye eklemek gerekiyordu. connectoru .dll olarak kullanığında veri tabanı için pc kısmında ayar gerekmiyor. ODBC connector vb. tanımlama yapmıyorsun. Ayrıca hazır fonksiyonlar da geliyor diye aklımda kaldı. Hatta bu dll. dosyalarını Excel VB düzenleyicisi bile görüyordu. Ama üzerinden biraz zaman geçti şimdi tam olarak açıklayamam. Tekrar yapmam lazım hatırlamak için

Gökhan BEKEN

Bilgisayarımda mysql server olmasına gerek var mı? Eğer gerekiyorsa wamp web server ile birlikte gelen mysql serveri kullanabilir miyim?

vsalma

Evet wamp ile geleni kullanabilirsiniz. Uzak bir makinadaki mysql servera da bağlanabilirsiniz bilgisayarından mysql olamadan. Ama ben olsam ilk denemelerimi bilgisayarımdaki server ile  yapardım.