yüksek voltaj trafo izalasyon malzemesi

Başlatan salim ALTIN, 09 Temmuz 2013, 09:12:07

salim ALTIN

Merhaba.
Yüksek voltaj trafo izalasyonu ( 5 bin-10 bin volt) konusunda epoksi döküm reçineleri bulunuyor piyasada. Genelde bunlar dolgu maddeleri ile renklendiriliyor. Daha önce ferit trafolu sistemlerde şeffaf sert bir dolgu görmüştüm. Aynı izalasyon malzemesini daha büyük bir tarafoda görüp inceledim. Şeffaf  çok sert ve çatlama yapmadan çok uzun süre çalışan  bir malzeme.
Böyle bir malzeme hakkında bilgisi olan veya kullanan varmı.?
Yüksek voltaj trafozu izole etmek istiyorum.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

fractal

ben 100kv için kullanmıştım ama malzemenin adını hatırlamıyorum.o epoksi  gibi malzemeler zamanla yüksek voltaj etkisi ile deliniyor.mikro çatlaklar oluşuyor sonra catlaklar büyüyor sonra kaskat kısmında atlamalara neden oluyor bobin bozuluyor.ben malzemelerin dielektik özelliklerini araştırmıştım.kaç mm den ne kadar voltajdan sonra delinme oluyor diye bakmıştım.sonra o malzemeyi sanırım istanbulda bir firmadan temin etmiştim..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

ÜC

Burada 36kV kadar dayanıklı bir malzeme var.

http://www.tamerelektrik.com.tr/urundetay.aspx?kid=3&uid=62

salim ALTIN

İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....