BD681 pic ile direk sürme?

Başlatan Maxim, 12 Temmuz 2013, 05:50:03

skara1214

aynen hocam bu mosfetlerin adı logic level mosfet -irlr024n kullanıyorum ben gayet memnunum türkiyedende irlz44n bulabilirsiniz (çemendargulde smd si mevcut)
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

rree

role sürmek için bc879 kullanmıştım 10 dirençle sürdüm.IRLML2502 değerleri sanki daha uygun.

hasankara

JKramer in dediği gibi ırlml serisinden bende http://www.dorukanstore.com/IRLML6402-RoHS,PR-1098.html 6402 yi önerebilirim. benim bu transistörle düşük akımlı bir kaç uygulamam oldu. source den verdiğiniz gerilimi birebir drain de görebiliyorsunuz ben bu amaçla tercih etmiştim. logic seviye denmesinin sebebi de sanırım çok kısa bir aralıkta birden iletime girip çıkması. bir de gate ucu pull up yapmakta fayda var gerçi direk pic ile sürünce gerek kalmayabilir, ben başka transistörle girişi terslemiştim bu yüzden buna ihtiyaç olmuştu.

HexfeT

Bu arada mcu çıkışına doğrudan bağlanıp bir şeyler anahtarmak için düşünülüp kılıf içine iki adet direnç eklenmiş transistörler de var. Geçenlerde forumda bir konuda görmüştüm diye hatırlıyorum.

CaFFeiNe

maxim

direnci koyacak yermi yok? neden direnç kullanmak istemiyorsun?

Maxim

eğer bu mümkün ise yer kazanmayı amaçlıyorum

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: HexfeT - 12 Temmuz 2013, 14:00:49
Bu arada mcu çıkışına doğrudan bağlanıp bir şeyler anahtarmak için düşünülüp kılıf içine iki adet direnç eklenmiş transistörler de var. Geçenlerde forumda bir konuda görmüştüm diye hatırlıyorum.

Evet bende hatirliyorum dorukhanda vardi ucuzda hatta. eve varinca linki gonderirim hocam
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

Maxim

BD681 ile çok basit bir devre kurdum.
Besleme 12 volt
çıkışta ~1,5amper çeken bir ampul var

beyz ucuna 1K üzerinden sabit 5 volt verdim(LM7805) ve bunun akımı ölçtüm
3,5 mA çekiyor

peki direk 5volt verince ne çekiyor dersiniz?
2.1 amper !!

HexfeT

Gayet normal.  :)

BD681 darlington NPN bir transistör. Transitörün PN yüzey bileşimlerine dikkat ederseniz beyz emiter arası bir diyot gibi davrandığına göre emiteri gnd'ye bağlı iken beyz'ine doğrudan 5v vermek ile seri bağlı iki diyotu doğru polarize edip direk 5v basmak aynı şey. Beyz akımını sınırlamak için direnç şart.