Dc motor neden çok ısınır?

Başlatan fractal, 15 Temmuz 2013, 11:54:17

fractal

demeg marka en az 5kw üstünde dc motor ve sürücüsü var.motora giden 5 kablo var.ikitanesi sanırım sabit mıknatıslanma için sürücüden akım çekiyor sürekli.(1.3 amper)diğer uçta motor döndüğünde elektrik oluyor (7 amper).motor etiketinde 300v---- 35.amper yazıyor...motor durduğunda çok ısınıyor.motorun sürücüsüde cok eski.motorun ısınması normalmi.70 derece vardır ısı..motor duruyorken bu sabit mıknatıslanma akımını kesmekmi gerekiyor.bu konuya yabancıyım biraz...bu ısınma normalmi? ne yapmalıyım..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

z

Motor durduğunda kutup sargılarının enerjisini kesersen ısınma olmaz. Motor dönmeyince yada düşük devirde dönünce hava soğutma yok olur. Ya enerjiyi kes ya da harici fan kullan.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

hocam bu eski bir makineyle beraber geldide.ondan hiç müdahele etmedik.sargı akımları kersersem olay bitecek ozaman.ama anlamadığım sürücü neden start  almadığı halde sargılara akım veriyor..

asma

Net bilmesemde field akımını kısa süreli açıp kapatamazsınız. Start stop şeklinde bu akımı kontrol edecekseniz motor start almadan önce (ne kadar önce bilmiyorum) field akımı sabitlenmeli, sonra endüviye voltaj uygulanıp hareket sağlanmalı. Dururkende armatür voltajı veya akımı sıfıra indikten sonra field akımı kesilmeli.
Field akımı hep olur, DC motorlar hep sıcak çalışır:
Çalıştığım fabrikada pek çok yerde eski/yeni DC motorlar kullanılıyor.
Bazen bölgelere göre listeler hazırlanır, yedek, çalışma sıcaklığı, etiket ve çalışma değerleri gibi.
3/4HP den 10HP ye kadar pek çok motorun etiket ve termal değerlerini çıkartmıştım. 50-70C derece normal di.
Makinelerin bağzılarında acil stopta blower motoru ve DC driver beslemesi kesiliyor, bağzılarında ise field hep mevcut.

Hidrolik pompa motorlarında pompayı devreden çıkartmak gibi, DC motora uzun süre komut gelmiyorsa (5-10dk) field kesilir, ilk komutla beraber tekrar çalıştırılır. İlk anda endüviye voltaj gelirde field voltajı olmazsa motor garip isteklerde bulunabilir.  :-X
Çalışırken field kablosu kopan bir motor gördüm, kelimelerle anlatmak zor olur.  :o Armatür sigortası atana kadar motor çığlık atıp patlamış.  :D endüvi sargıları dışarı çıkmıştı. (ben herşey bittikten sonra gördüm)

z

Motor çalışırken alan sargısının enerjisi kesilmez tabiki. Fakat duran motorun alan sargılarının beslemede kalması da anlamsız.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

fractal

değerli bilgiler için çok teşekkürler.ben bir zaman rölesi koydum belli bir zaman çalışma olmassa sargı akımını kesiyorum...