tristör tetikleme trafosu.

Başlatan salim ALTIN, 22 Aralık 2004, 09:02:54

salim ALTIN

Merhaba.
arkadaşlar tristör tetiklemek için VAC ın tetikleme trafolarını kullanıyorum. Bu konuda kaliteli ve alternatif çözümlere ihtiyacım var. Bildiğiniz yerli yabancı tetikleme trafosu satan, getiren varmı türkiyede.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

Salih

Türkiyede böyle bir firmayı bilen arkadaşlardan cevap bekliyoruz.

cozturk

Bu konuda salim ALTIN arkadaşa bir ipucu iletmiştim. Kendisi olay hakkında yorum yapabilir. deneyecekti...

salim ALTIN

Merhaba.
elektra trafo sarıyor.
Ama ben güvenemiyorum. Bu sebeple almanyadan vac dan getirttim.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

bigbey

Arkadaşlar MTV elektronik 0212 2494647 2494606 buraya bir bakın
www.mtvelektronik.com
TA6R

Salih

İlgilenlere teşekkürler.

MTV elektronik sitesine baktım. Tetikleme trafosu göremedim.
Belki yeterli açıklama yok, ben anlayamamış olabilirim.

cozturk

Benim önerim şu idi:
2 x 100 mH (tahminen 100mH) bobin kullanılacak trafo niyetine. Bunları genelde şebeke filtresi olarak kullanılıyor.  Fakat kondansatörsüz olanından alınacak.
İçlerindeki ferrit, ve bobinin Q su darbe trafosunu hiç aratmaz. fiyatıda bu darbe tragfosu ile kıyaslandığında çok daha ucuzdur. Ama bu amaçla kullanacağınızı söylemeyin zam yaparlar :D

refik1

arkadaşlar konuyu güncel tutmak için yazıyorum

halen trafo temin adresi belen yok sanırım.

z

Eskiden tristörler 1-5 Khz civarında kare dalga ile trafo üzerinden sürülürmüş. Kare dalganın tüm ON peryodunda trafodan akım akmasına rağmen nüve malzemesinin doyuma gitmesi nedeniyle sadece yükselen ve düşen kenarlar civarında voltaj değişimi olur dolayısı ile iğne pulslar elde edilirmiş. Nüve özel (çelik) olduğundan bu tür tetikleme trafolarını temin etmek genelde sıkıntılı olurmuş.

Şimdilerde ne genişlikte puls istiyorsanız N27 malzemeyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yeterki trafoyu süren kısım iyi tasarlansın.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kesmez

tristör tetiklemek için trafo kullanıldığını biliyorum acaba üstün bir özelliğimi var, neden moc 3021 gibi optoizolatör kullanmıyorsunuz.. çok pahalı değiller..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

@kesmez

30xx opto triaklar ile siz güç triak ını istediğiniz gibi tetikliyemiyorsunuz örneğin 3ms puls versenizde 30xx kendisi sizin verdiğiniz puls un başlangıcı ile başlayıp çok kısa bi darbe veriyor ve kesiyor yani kontrol tamamen sana ait değil. Özellikle akım geçişine göre tetikleme yapacaksanız içlerindeki voltaj sıfır geçişi sıkıntı çıkaracaktır.

ben bir trafo buldum ama deneme fırsatım olmadı. Üzerinde yazanlar:

era
09.88
4523 11 69
3KV geprüft

1-2€ perrakende fiyatı vardı. Karaköyde gezinirken bi dükkanda amcam bi kart montajı yapıyordu orda gördüm ve kaptım bi tane ellerinde stok varmış.

z

@Kesmez

Tetikleme uçlarının düşük empedanslı kaynak tarafından sürülmesi gürültülü ortamlarda güvenlik açısından önemli.

Bu nedenle özellikle yüksek güçlerde tristörlerin yanlış tetiklenmesine izin vermemek için gerekli önlemler alınmalı. Birde yüksek gate akımı isteyen tristörler için trafo kolay çözüm oluyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CoşkuN

Alıntı yapılan: "bunalmis"Eskiden tristörler 1-5 Khz civarında kare dalga ile trafo üzerinden sürülürmüş. Kare dalganın tüm ON peryodunda trafodan akım akmasına rağmen nüve malzemesinin doyuma gitmesi nedeniyle sadece yükselen ve düşen kenarlar civarında voltaj değişimi olur dolayısı ile iğne pulslar elde edilirmiş. Nüve özel (çelik) olduğundan bu tür tetikleme trafolarını temin etmek genelde sıkıntılı olurmuş.

Şimdilerde ne genişlikte puls istiyorsanız N27 malzemeyi gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Yeterki trafoyu süren kısım iyi tasarlansın.
Güç elektroniği notlarında tristörlerin trafo ile sürüldüğünü görünce bunu pek anlamamıştım ama açıklamanızla olay daha bir aydınlandı.Yalnış anlamadıysam trafo bir "kenar geçiş" dedektörü gibi çalışıyor.

mhk

3 fazlı sistemlerde referens(nereye göre tetikleme sinyali verilecek) oluşturacak ucun olmamasıda tetikleme trafosu seçimde etken oluyor.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

roleci

Ayrıca optik izolatörle tristörleri sürmenin dezavantajı da var.Sürücü devresinde oluşabilecek herhangi bir arızadan dolayı tristörlerin sürekli iletimde kalması gibi.
Fakat trafoların tek pals verme özelliklerinden dolayı trafoyu süren devrede bir sorun oluşsa bile tristörler bundan etkilenmezler.

H.Demir