Telit GL865-DUAL SMS PROBLEMI

Başlatan jourki, 01 Ağustos 2013, 16:56:15

jourki

Merhabalar arkadaşlar

Bu konuyu acmamdaki sebep daha önce bu problemle karşılaşan kişi bulamamamdan dolayı. Elimde TELIT GL865-DUAL içeren bir kit bulunmaktadır. Bazı durum bilgilerini göstermek gerekirse:

Bu cıktılar doğrultusunda sms atmadan önce ön yapılandırmalarımı yapıyorum ve sms atmaya çalışıyorum sürekli ya CMS 38 hatasına bazende 41'le karşılaşıyorum nerede problem çözemiyorum hangi numaraya yaparsam yapayım aynı hatayı alıyorum. Artık öyle bir durum yaptımki tüm varyasyonları denediğim halde olmuyor

Datasheette bununla ilgili birşey bulamadım ancak netteki kaynaklardan yola cıkarak
CMS ERROR: 38   Network out of order
gibi bir şey görüyorum. Acaba nasıl çözerim bu problemi şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.
http://smslib.org/doc/gsmerrors/

MrDarK

Tüm varyasyonları denedim derken farklı bir sim kart ile denedin mi ?

Ayrıca mesaj iletim merkez numaran doğru mu ?
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

jourki

merhabalar

acıkcası varyasyon derken mesaj atma numaralarından bahsediyorum. Farklı bir hat ile denedim her ikiside turkcell.

Sms gönderme servisi hangi komutla yapıldığını ve nasıl yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok açıkcası
teşekkür ederim

jourki

arkadaşlar bu problemin çözümünü bilen yokmudur acaba ?? arada CMS : 331 Error code'u alıyorum No network service is available.
böyle bi problem 2 günümü aldı yardımlarınızı bekliyorum...

MrDarK

Mesaj merkez numarası derken bunu kastediyordum ;

AT komut seti referans PDFinde

3.5.5.2. Message Configuration
3.5.5.2.1. Service Center Address - +CSCA

TURKCELL ICIN...
AT+CSCA=+905329010000,145 (ENTER YAP)

Benim tahminim normalde bu tarz ayarlar gsm modül tarafından otomatik yapılır. Ama sen yeni olduğun için tüm AT komut setini deneyip modülün hafızasındaki mesaj merkezi çıkış numarasını değiştirdiğin için o numaradan çıkış yapmaya kalktığı için haliyle reddediliyor.

Bu yukarıdaki kodu dene , oda olmazsa modülü fabrika ayarlarına döndürelim :)

(Özel mesaja yazmasaydın cevap vermeyebilirdim farkında olmamışım.)

Kolay gele (:

Gökhan BEKEN

@MrDarK hocam bir gsm modülü fabrika ayarlarına döndermek için ne gerekiyor? Sadece merak ettim, belki ilerde lazım olur diye.
AT kodu ile yapılıyor olsa gerek. Markadan markaya değişiyor mu acaba?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

MrDarK

Markadan markaya göre değişiklik göstereceğine inanıyorum. Telit için standart tüm versiyonları için aynı olduğunu düşünüyorum

AT Referance komut seti pdfi

3.5.3.1. Generic Modem Control
3.5.3.1.1. Set To Factory-Defined Configuration - &F
&F - Set To Factory-Defined Configuration
AT&F[<value>] Execution command sets the configuration parameters to default values specified by
manufacturer; it takes in consideration hardware configuration switches and other
manufacturer-defined criteria.
Parameter:
<value>:
0 - just the factory profile base section parameters are considered.
1 - either the factory profile base section and the extended section are considered
(full factory profile).
Note: if parameter <value> is omitted, the command has the same behaviour as

Ornek : AT&F1   // Tam fabrika ayarları

polleme

AT&F çok büyük yüzdesinde çalışıyor.

jourki

Teşekkür ederim ben mesaj servisi  numarasına nedense önce kendi numaramı yazmışım devamında internetten kopyaladığım farklı operatörün numarasını yazmışım. Günlerce uyraştığımdan sanırım burnumun ucundaki hatayı göremedim özür diliyor . Teşekkür ediyorum. sorun çözülmüştür.

İyi çalışmalar..

MrDarK

Geçmiş olsun :) Afiyet olsun :)

Yinede önemli olan bu çabayı gösterip mücadele etmendi tebrik ederim

mufitsozen

Alıntı yapılan: MrDarK - 04 Ağustos 2013, 19:23:52
Geçmiş olsun :) Afiyet olsun :)

Yinede önemli olan bu çabayı gösterip mücadele etmendi tebrik ederim

+5

(iste boyle sacini basini yolup nerede hata yaptim yahu diye soylenip, ben bir mankafayim filan diye kendine hakaretler ederken aniden gelen bir 'Haouuaa!' ve arkasindan hatanin ne oldugunu anlayinca takip eden bir 'AaHhHoouughhh!' sesi vardir ki tadindan yenmez. Sonrada 30 sene sonra torunlar 'dede senin yapamadigin bir proce olmusmuydu hic diye sorduklarinda derin bir nefes alip tatli bir gulumseme ile bir seferinde diye baslayan '........'  filan gider bu his. Degeri cok fazladir! ciragi kalfa, kalfayii usta, ustayi hoca(ogreten) yapar!, Allah devaminida nasip etsin tez zamanda bol bol boyle anlar versin!)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

jourki

Açıkcası sonuç olarak bunu yapan insan bizden daha zeki felan olduğunu düşünmüyorum sadece sevdiğin yolda zorluklar olmazsa başarı ve tecrübeyle boy ölçüşemezsin. Tabiki en önemlisi PAYLAŞIM. teşekkür ederim.