Step Motor Hızı

Başlatan Erdinçbavaş, 04 Ağustos 2013, 16:19:27

Erdinçbavaş

Merhaba arkadaşlar.Forumda daha önceden step motoru transistörlerle sürmeyle ilgili konu açmıştım sağolsun yardımcı olanlar çıktı.
Fakat kartı biraz daha geliştirmek istiyorum.Şöyleki hem akımı artıracağım hemde motorun hızını ayarlayacağım.Akımda transistör değerlerini artırdım diyelim.Ama hızla ilgili şöyle bir sorun var.Jal ile program yazıyorum.Step tutma zamanı 50ms nin altına düşünce adım kaçırıyor.80msnin üstüne çıkıncada adım kaçırıyor.Yanin motor 50ms<Çalışma<80ms tutma aralığında çalışıyor.Bu çalışma aralığını nasıl değiştiririm.10ms<çalışmaaralığı<150ms nasıl yaparım.Teşekkürler...Sürücüm https://www.picproje.org/index.php/topic,46993.0.html H köprüsü ben 12v la besliyorum.

Erdinçbavaş

Sanırım transistör açma kapama hızları benim sürmek istediğim aç-kapa hızına yetişemiyor.Eğer böyleyse bu sefer mosfet transistörlerden mi kullanmalıyım acaba.

XX_CİHAN_XX

L297 + L298 kullanarak sürmeyi deneyin. L298 akımını beğenmezseniz bağımsız H sürücü yapabilir yada akım artırmak için L298 leri paralel bağlamak suretiyle çoklayabilirsiniz. Motor kontrol sinyalini L297 ile elde etmenizde yarar var.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erdinçbavaş

Bunları yaptım akım değerlerini beğenmedim.L298 leri paralel bağladığım zamanda iç dirençleri farklı olduğu için biri fazla ısınıyor.Ayrıca istediğim hıza ulaşamadım.Aslında şu an aradığım mosfet transistörlerle H köprüsü 4,2 A i taşıyacak.Linkteki devreyi yapmıştım çalışıyordu ama şimdi değerler arttı.

XX_CİHAN_XX

Paralel bağlantıda L298 çıkışlarını diyotla toplarsanız bahsettiğiniz sıkıntı olmaz. Hız konusunda bir şey diyemeyeceğim isterseniz motorunuzu değiştirin belki limitleri o kadardır?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Erdinçbavaş

Cihan kardeş ilgilendiğin için teşekkürler.2 farklı motorlada denedim hız konusunda olmadı pals aralığını 50 ms nin altına inemiyorum.
50 ms high 3 ms low yapıyorum.Motor sapıtıyor.O yüzden birde mosfet transistörlerle denemek istiyorum.(Buraya nasıl resim ekliyoruz ya beceremedik bi türlü:))

Erdinçbavaş

Dostlar şunu farkettim motoru hızlı sürmek istediğimde sapıtınca gerilimi artırıyorum rayına oturuyor.motorun çektiği güçle alakalı sanırım.Chooper devresi yapamadığım için nominal akımın  üstüne çıkmamak lazım.