Can sıkıntısından Linux Kurmak

Başlatan mistek, 06 Ağustos 2013, 01:30:06

polleme

Alıntı yapılan: mistek - 06 Ağustos 2013, 14:17:46
Şimdi biraz anladım sayılır.

Peki diyelim yükleyemedim/yanlış yükledim/yanlış yerlere bulaştım/kötü yola düştüm en fazla ne kaybederim geri dönülemez durumlar oluşur mu?

Eğer imaj almadıysanız bir Windows kurulumu; işletim sistemi, güncellemeler, ofis, ofis güncellemeleri, diğer programlar vs derken rahat 4-5 saati buluyor. Bu zaman kaybı önemli değilse ve makinanızdaki verileriniz yedekli ise sorun olmaz.

mistek

Hevesim kursağımda kaldı.
Linux mint indirip dvd ye çektim.Diğer laptopun dvd sürücüsü arızalandı galiba hiç okumadı bile.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

metaltrrocker

Garanti olayları yoksa dvd  sürücüleri söküp iki dakika da değiştirebilirsiniz.

mistek

Garantisi yokta dvd sürücüsü de yok. Yattı linux hayallerim.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

polleme

Piyasada 70 TL civarlarına güzel USB DVD Writer satılıyor. Geçen bir adet aldım, böyle yerlerde hayat kurtarıyor, tavsiye ederim.

mehmet

Alıntı yapılan: mistek - 06 Ağustos 2013, 19:32:47
Hevesim kursağımda kaldı.
Linux mint indirip dvd ye çektim.Diğer laptopun dvd sürücüsü arızalandı galiba hiç okumadı bile.
http://docs.fedoraproject.org/en-US/Fedora/19/html/Burning_ISO_images_to_disc/Making_USB_Media.html

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 06 Ağustos 2013, 15:37:25
Hocam bundan mı bahsediyorsunuz?
http://spins.fedoraproject.org/fel/#downloads
Kurduktan sonra yüklenecek grup paketlerden. Ancak tüm paket yerine gerekli olanlar da kurulabilir...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

MC_Skywalker

Alıntı yapılan: mistek - 06 Ağustos 2013, 19:43:18
Garantisi yokta dvd sürücüsü de yok. Yattı linux hayallerim.

CD veya DVD iel uğraşmanıza gerek yok. 1 adet 4Gb lik USB bellek ile Boot edilen bir USB oluşturup kurulum yapılıyor. Tabi PC'nin anakartı USB den boot desteklemeli
http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ bunu kullanıyorum. hatta düm Ubuntu server sürümünü USB bellek ile kurdum.

mistek

Bios ayarlarına bi göz atayım hocam sağolun.

[TR]ahmet

Alıntı yapılan: polleme - 06 Ağustos 2013, 14:14:53
Benzer sorunlar ben de yaşadım. Eski ve 120 GB diski olan Windows yüklü bir notebook üzerine Linux kurdum. Birlikte uzun sure güzel çalıştı, açılışta menu veriyordu. Çocuklar evde oynarken bir şeyi karıştırdılar ve açılış menüsünde sıkıntılar olmaya başladı. Linux'u kaldırdım ama açılış menüsü kaybolmadı. Windows diski ile açılışı kurtardım, ama bu sefer de Linux'un Windows'tan kendisi için aldığı ve kullandığı 30 GB alanı bir daha Windows kısmına dahil edemedim ve halen o alanı hiç kullanamıyorum. Konuda çok uzman değilseniz sıkıntılar yaşama ihtimaliniz var. O nedenle ayrı bir HDD veya USB'ye kurulu bir işletim sistemini kullanmak çok daha rahat olur, vazgeçtiğiniz dönüşünüz de kolay olur.

Windows 7 için
"denetim masası-sistem ve güvenlik-sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir" 'e tıklayın a ordan 30 gb olan alan tekse onu silin ve yeniden oluşturun biçimlendire de bilirsiniz eğer 30 gb alan birden fazla sa ise harf(C,D-E gibi) olmayanı silin ve yeniden oluşturun harf vermez ise harf verin düzelir

mesaj birleştirme:: 21 Ağustos 2013, 11:48:48

Alıntı yapılan: mistek - 06 Ağustos 2013, 01:30:06
Evet arkadaşlar sırf can sıkıntısından/meraktan laptobuma linux kurmak istiyorum. Ama linux benim için sadece "Linux ücretsiz işletim sistemidir" den ibaret. Hiç görmedim kullanmadım.

Sorular?
1)Sağda solda Linux ubuntu, linux mint gibi şeyler görüyorum nedir bunlar? windows 7 windows 8 gibi bişeymidir?
2)Hangisi daha çok kullanılıyor.
3)Nasıl kuracağım nerden bulacağım bilgi belge döküman gösterir misiniz?
4)Ben kurabilir miyim? (Format atmayı biliyorum :) )
4)Linux a alışana kadar hiçbişey yapmayacağım biraz internete girerim hepsi bu. Linuxu görmeye değer mi?

Teşekkürler...

1)Evet windows 7 gibi işletim sistemleridir tek fark  onlar linux çekirdeğini kullanan işletim sistemleridir hepsinin çekirdeği aynı fakat kabuğu,paket yönetici,grafik çekirdeği falan farklı olabiliyor
2) En çok kullanılan benim tahminim  andorid'dir Ben ubuntuyu sana  tavsiye ederim iki yıl önce pardus derdim pisiyi(yerli paket yönetici) kaldırınca yerli olmaktan tamamen çıktı :(
3)Sen tabiki de kurabilirsin sadece tek zor olan yer hardisk bölünlendirme elle yaparsan takas alanı falan yapman lazım o biraz sıkıntı ama  otomatik yaparsan sorun yok
4)linux windowsa göre daha güvenilir sana tavsiyem root sifresini kolay yap sonra insan unutuyor ben çok unuttum kurtarma yolları var fakat ben beceremedim.linux kurulmaya değer çünkü insan bazen windowsun hatalarından bıkar linuxa geçer örnek verim visual studio da c# kullanarak program yazıyoruz program benim pc de çalışıyor aynı kodları arkadaş yazıyor çalışmıyor bir ton küfür ediliyor windowsa aynı şey asp de de geçerli olup olmadık yerde hata veriyor site söküyor falan. bunlardan kurtulursun virüs programı yüklemezsin(Hepsi için geçerli değil androidi işi tekrar bozuyor) virüslere meydan okursun :) pardusda antivürüs programında söyle bir şey yazıyordu  windowsunu korumak için bunu yükleyin gibi bir şey yazıyordu  tam hatırlamıyorum

5) Hata yapıp linuxu silmeye kalkma windowsda gidebilir sebebini bilmiyorum bir ara win7 ile pardus 2011 /2012 kullanıyordum pardusu sildim(windowsda iken hardisk bölümünü sildim) isletim sistemi seçme gelmedi kurtarmak zorunda kaldım kurtarınca düzelir yani geri dönüşü var merak etme
6-linuxun tek kötü yanı program yüklemesi paket dışı program yükleme çok karışık
7-)Ekran kartından başka sürücü kurmana gerek yok ,Programların çoğu hazır gelir ve açık kaynak kodlu olduğundan seni takip eden pek olmaz(google andoroid de takip ediyor)
8)nfts ve fat32leri hiç bir şey yapmadan okur mount falan kendisi yapar

MC_Skywalker

Kafa karıştırmaya gerek yok

http://www.ubuntu.com/download/desktop  burdan işlemcine göre 32bit yada 64bit olanın ISO dosyasını indir.

http://www.pendrivelinux.com/universal-usb-installer-easy-as-1-2-3/ bu linkten indirdiğin programcığı windowsta çalıştır ve indirdiğin ISO yu Flash diske yazmasını bekle.

USB den boot et. Dili tükçe seç kur de. Gİt bir bardak çay al gelince 2-3 tık ile kurulum bitsin.

metaltrrocker

[quote author=
ahmet link=topic=48186.msg361000#msg361000 date=1377073467]
5) Hata yapıp linuxu silmeye kalkma windowsda gidebilir sebebini bilmiyorum bir ara win7 ile pardus 2011 /2012 kullanıyordum pardusu sildim(windowsda iken hardisk bölümünü sildim) isletim sistemi seçme gelmedi kurtarmak zorunda kaldım kurtarınca düzelir yani geri dönüşü var merak etme
[/quote]

Bunun sebebi win7 nin üstüne linux işletim sistemi kurulduğu zaman boot seçenekleri linux tarafından düzenleniyor(grub veya grub2).Linüx' ün kurulu olduğu hdd partisyonunu silersen grub bilgilerinin olduğu kısım da gider otomatik olarak.

Ayrıca ilk defa linüx kurulacaksa.Temkinli olmakta fayda var.İnternetten "resimli ubuntu kurulumu" diye arat.Sonra rastgele biyere kurulum yapıp normal işletim sistemini yada verilerini kurtarmakla uğraşma.

[TR]ahmet

Alıntı yapılan: metaltrrocker - 21 Ağustos 2013, 15:10:30
Bunun sebebi win7 nin üstüne linux işletim sistemi kurulduğu zaman boot seçenekleri linux tarafından düzenleniyor(grub veya grub2).Linüx' ün kurulu olduğu hdd partisyonunu silersen grub bilgilerinin olduğu kısım da gider otomatik olarak.

Ayrıca ilk defa linüx kurulacaksa.Temkinli olmakta fayda var.İnternetten "resimli ubuntu kurulumu" diye arat.Sonra rastgele biyere kurulum yapıp normal işletim sistemini yada verilerini kurtarmakla uğraşma.
haklısın :)

metaltrrocker

Geçmişte başıma geldi ondan biliyorum:D

mistek

USB den boot seçeneği mevcutmuş. Daha önceden indirdiğim linux mint sürümünü deneyeceğim. Başarabilirsem sonra her sürümü denerim :)

metaltrrocker

Genel olarak Linux dağıtımlarından birkaçını denedim.Grafiksel arayüzler pek hoşuma gitmiyor.Bunun sebebini çözemedim.